Wiersze ze znakomicie przyjętych tomów „Ciemnia” i „Tkanka” wzbogacone o niepublikowanie dotąd utwory Natalii de Barbaro – współczesnej poetki, cenionej psycholożki społecznej, autorki bestsellerowego...
Wiersze ze znakomicie przyjętych tomów „Ciemnia” i „Tkanka” wzbogacone o niepublikowanie dotąd utwory Natalii de Barbaro – współczesnej poetki, cenionej psycholożki społecznej, autorki bestsellerowego...
Audiobook Pan Tadeusz czytany przez Jerzego Bralczyka to nie lada gratka dla uczniów poszukujących lektury. Najsłynniejsze dzieło Adama Mickiewicza nabiera nowego wymiaru w interpretacji prof. Bralczy...
Każdy wie, o co toczył się spór – o mur. A że dwaj adwersarze byli silnymi, choć całkiem innymi osobowościami, w sporze tym szły iskry. Czym to się skończyło? Warto przekonać się samemu.
Tak małe, a tak ważne. Krótkie formy poetyckie, często żartobliwe, dotyczące spraw zwykłych, codziennych lub damsko-męskich. Nierzadko jednak dotykające w sposób bezpośredni istoty całego życia.
Jest ci źle i masz poczucie, że życie nie ma sensu? Sięgnij po „Księgi wtóre” i otwórz na Pieśni IX! Strofy pierwsza i ostatnia mają bardziej terapeutyczne działanie niż tabliczka czekolady.
Po raz pierwszy w polskiej poezji przedstawiono uczucia najzupełniej osobiste, dotyczące spraw ściśle prywatnych. Zbolały ojciec w swym dziele odsłonił przed czytelnikami całą duszę.
Jeden z trzech najważniejszych, obok III części „Dziadów” Mickiewicza i „Nie-Boskiej komedii” Krasińskiego, dramatów polskiego romantyzmu. Znakomity, polemiczny z Mickiewiczowskim, wizerunek epoki.
Jedno z najoryginalniejszych dzieł Juliusza Słowackiego. „Balladyna” – utwór o wielkim ładunku emocjonalnym – po dziś dzień fascynuje swoją bogatą tematyką i prowokuje do stawiania niełatwych pytań.
„Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu” – napisał jeszcze przed naszą erą Horacy, najwybitniejszy rzymski poeta. I nie mylił się, wysoko ceniąc swoje pieśni.
Jak wyobrażał sobie piekło, niebo i czyściec autor „Boskiej komedii” na początku XIV w. i jakie wyobrażenie mamy o nich dziś? Czy w ogóle może być mowa o jakichkolwiek zbieżnościach w tej materii?
Arcydzieło sztuki poetyckiej przypisywane niewidomemu śpiewakowi ze starożytnej Grecji. Epicka opowieść o wydarzeniach z ostatniego roku wojny trojańskiej wywołanej porwaniem pięknej Heleny.
Czy można być królem i zarazem synem – nie jednego jednak, lecz... dwóch królów, a mimo to stać się bohaterem jednej z największych i najsłynniejszych tragedii świata?
Tragedia tworząca podwaliny teatru, oparta na starym jak historia Europy micie o konflikcie między Antygoną posłuszną boskim prawom i Kreonem, władcą wiernym swoim obowiązkom.
Nie ma chyba Polaka, który nie znałby słów „Litwo, ojczyzno moja”. Ale ilu z nas wie, co jest dalej i jeszcze dalej, i jak to się kończy? Kto pamięta, jak smakuje najmilszy poemat o miłości ojczyzny?
Pozytywizm to nie tylko nowele, opowiadania i artykuły programowe. To także poezja najwyższych lotów, taka jak cykle Adama Asnyka – „W Tatrach” i „Nad głębiami”.
Róża, zwalona sosna, tatrzańskie urwiska to obrazy najczęściej kojarzone z poezją Jana Kasprowicza. Zawiera ona jednak o wiele więcej motywów, a ich bogactwo to nie tylko świadectwo minionych epok...