Pozytywizm to nie tylko nowele, opowiadania i artykuły programowe. To także poezja najwyższych lotów, taka jak cykle Adama Asnyka – „W Tatrach” i „Nad głębiami”.
Róża, zwalona sosna, tatrzańskie urwiska to obrazy najczęściej kojarzone z poezją Jana Kasprowicza. Zawiera ona jednak o wiele więcej motywów, a ich bogactwo to nie tylko świadectwo minionych epok...
Jeżeli o jakimś wierszu można powiedzieć, że słyszał go w dzieciństwie każdy Polak, to właśnie o pierwszym z tego wyboru poezji. A wielu zna go nawet na pamięć.
Wybór liryków pochodzących z czterech zbiorów Bolesława Leśmiana, nazwanego przez krytyka literatury Jacka Trznadla największym poetą polskim XX wieku.
Wilno, Kowno, Odessa, Krym, Europa Zachodnia – czytając wiersze Adama Mickiewicza, towarzyszymy mu w życiowej wędrówce i zarazem poznajemy wybitną poezję polską.
„Lubię, kiedy kobieta omdlewa w objęciu”, „Nie wierzę w nic, nie pragnę niczego na świecie”. Aż dziw, że oba te wyznania wyszły spod pióra jednego poety. Tego, który ukształtował młodopolską lirykę.
Barok wymyka się łatwym klasyfikacjom, nawet pochodzenie nazwy epoki jest niejasne. Poezja tego okresu w pełni oddaje nastroje tamtych czasów – wahanie między ziemskimi rozkoszami a mistycyzmem.
Wybór wierszy z bogatego dorobku Juliusza Słowackiego – jednego z trzech wieszczów narodowych, autora „Kordiana”, „Balladyny” i „Beniowskiego”, docenionego jednak dopiero przez potomnych.
Romantyzm to wyjątkowa epoka w dziejach kultury – buntownicza, nastawiona na emocje, odkrywanie „prawd żywych”, a jej twórcy – w każdej dziedzinie życia poszukujący autentyzmu – to osobowości wybitne.
Norwid. To on uczynił z milczenia i niedomówienia środek poetyckiej ekspresji. Dziś trudno sobie wyobrazić, że gdyby nie Zenon Przesmycki – Miriam, na zawsze pozostałby poetą niedocenionym...
Kasprowicz, Miciński, Tetmajer – to oni nadawali ton poezji końca XIX w. Liryczne opisy przeplatały się w ich wierszach z lękiem przed przyszłością. I w tym właśnie tkwił sekret ich wyjątkowości...
Co łączy Biernata z Lublina, Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Jana Smolika i Szymona Szymonowica? Twórcy ci pozostawili po sobie godne uwagi poezje i przyczynili się do rozwoju polskiej literatury.
Wybór żartobliwych wierszowanych anegdotek ukazujących w lekki, a nawet frywolny sposób przywary XVI-wiecznej szlachty i duchowieństwa. Czy Polacy bardzo zmienili się od tamtych czasów?
Gratka dla fanów Stanisława Lema oraz wszystkich tych, którzy chcą dotrzeć do pierwszych utworów pisarza! Oto wybór jego młodzieńczych opowiadań i wierszy!