Pisarz, autor powieści, opowiadań i sztuk teatralnych. Debiutował w Polskim Radiu cyklem słuchowisk „Dziwny tydzień”, które w wersji książkowej wydano w milionowym nakładzie. W 1983 roku, w katowickim teatrze Ateneum odbyła się prapremiera jego sztuki „Gdzie mieszka wiosna”.
Od tej pory autor łączy twórczość prozatorską dla dzieci z twórczością sceniczną. Obok „Olimpiady zwierząt”, „Pięknej kasztelanki”, „Rycerza króla jegomości”, „Zbójnickich dukatów”, ma na koncie wiele sztuk teatralnych i telewizyjnych (m.in. „Pierścień czarodzieja”, „Wielka nowina”, „Zbójnik i książę”). Wystawiają je teatry lalkowe w Katowicach, Warszawie, Kielcach, Olsztynie.
Widowisko telewizyjne „Władca Czasu” stało się inspiracją do napisania prozą cyklu fantasy. Trylogia „Władca czasu” – powieść o dzielności i odwadze walczących z chorobą chłopców znalazła uznanie nie tylko wśród dzieci. Fundacja „ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” umieściła ją na Złotej Liście książek. Na życzenie młodych czytelników autor kontynuuje losy bohaterów w nowym cyklu zatytułowanym „Bractwo Szkarłatnych Liter”, tomy – „Talizman” i „Smoki” znajdują się na półkach księgarskich. W sprzedaży są także inne powieści „Oliver i niewidzialna wyspa”, „Brajan i ogniowe smoki”, „Paradoks bazyliszka”, „Gwiazda zero”, a także pierwszy tom trylogii „Kapelusz kapitana Drake'a”.
Baśnie Andrzeja Żaka znajdują się również w lekturach szkolnych i w wielu antologiach. Pisarz jest członkiem Związku Literatów Polskich.