Anne Applebaum
Książki (ebooki i audiobooki): Koncer Autokracja, Wybór, Gułag, Za żelazną kurtyną, Czerwony głód, Matka Polka, Zmierzch demokracji
• Anne Applebaum, amerykańsko-polska dziennikarka, laureatka Nagrody Pulitzera za książkę Gułag. Jest publicystką miesięcznika „The Atlantic”. Jej komentarze dotyczące bieżącej polityki Polski, Rosji i Stanów Zjednoczonych ukazują się również w „Gazecie Wyborczej”.
• Jest żoną polskiego polityka, byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.
• Anne Applebaum znana jest ze swojego krytycznego spojrzenia na rządy populistów i autokratów - w tym decyzje podejmowane przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
• Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki Gułagu to Zmierzch demokracji (2021) - dostępna także jako ebook i audiobook.
Anne Applebaum to absolwentka uniwersytetu Yale. Karierę dziennikarską rozpoczynała jako korespondentka „The Economist” w Warszawie. Pracowała w londyńskim tygodniku „The Spectator”, gazecie „Evening Standard”, magazynie internetowym „Slate”. Publikowała również w „Daily” i „Sunday Telegraphs” oraz „The Washington Post”. Obecnie jej komentarze ukazują się w amerykańskim miesięczniku „The Atlantic” oraz „Gazecie Wyborczej”.
W latach 90. zaczęła pisać także książki.
Książki Anne Applebaum
Anne Applebaum jest nie tylko cenioną dziennikarką i komentatorką. Jej książki poświęcone historii i aktualnej polityce państw Europy Środkowej i Wschodniej spotykają się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród historyków, jak i zwykłych czytelników.
Już za pierwszą z książek, Między Wschodem a Zachodem: przez pogranicza Europy (1994), zdobyła Nagrodę im. Adolpha Bentincka. Za kolejną Gułag (2003), poświęconą sowieckiemu systemowi obozów pracy, do których trafiło 18 milionów ludzi, otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską, czyli Pulitzera.
Książka Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956 (2012) opowiada o działaniach komunistycznej władzy w państwach, które po II wojnie światowej znalazły się w radzieckiej strefie wpływów. Wstrząsający Czerwony głód (2018) przypomina zaś okres Hołodomoru na Ukrainie. Zbrodnicze działania Stalina kosztowały wówczas życie trzech milionów ofiar.
Wydany w 2021 r. Zmierzch demokracji to odpowiedź Anne Applebaum na autorytarne rządy coraz większej liczby polityków z całego świata. W książce tłumaczy, dlaczego demokratyczne społeczeństwa dają się uwieść nacjonalistycznym hasłom i autokratycznym przywódcom. Punktuje, jakie ważkie zmiany dokonały się w ostatnich latach m.in. w demokratycznych państwach Europy i Stanach Zjednoczonych – na gruncie polityki, mediów oraz życia społecznego. Zastanawia się również, czy powrót do wcześniejszych wartości jest jeszcze możliwy.
Anne Applebaum w wywiadzie o swoim życiu prywatnym
W 2020 r. ukazał się wywiad z Anne Applebaum przeprowadzony przez Pawła Potoroczyna – Matka Polka (dostępny również jako e-book). W tej książce opowiada o tym, skąd wzięło się jej zainteresowanie państwami leżącymi za żelazną kurtyną, jak trafiła do Polski, została żoną Radosława Sikorskiego, dlaczego postanowiła zostać i jak wygląda jej życie w dworku w Chobielinie, gdzie mieszka z rodziną.
Anne Applebaum jest również ambasadorką kultury polskiej za granicą. Wspólnie Danielle Cirttenden wydała w 2011 r. poświęconą polskiej kuchni książkę Przepisy z mojego ogrodu.
Najważniejsze książki Anne Applebaum są dostępne jako ebooki (w formacie MOBI, EPUB i PDF) oraz audiobooki (mp3).
Więcej o Anne Applebaum przeczytasz na wyborcza.pl >>