Antek, brat nieszczęsnej dziewczynki, która padła ofiarą praktyk znachorskich, odznacza się bystrością umysłu i wielką ciekawością świata, a także zdolnościami manualnymi. Jego marzeniem jest budować wiatraki. Urodził się jednak na wsi, gdzie każda para rąk, nawet kilkuletniego dziecka, potrzebna jest w gospodarstwie.
Wyjątkowe zdolności chłopca stają się dla jego matki utrapieniem. Kobieta potrzebuje pomocy w obejściu. Tym bardziej, że rodzina Antka jest biedna, a jego ojciec zmarł przywalony drzewem. Mimo tak ciężkiej sytuacji chłopak nie może znaleźć sobie miejsca w rodzinnej wsi, ani u kowala, ani w szkole, w której nauka jest fikcją. Wyrusza więc w nieznane w poszukiwaniu lepszego życia...
Smutny, wręcz tragiczny obraz wsi, przedstawiony przez Prusa, w poruszający sposób ukazuje przepaść, jaka dzieliła pod koniec XIX w. najuboższych i najmniej wykształconych od tych, którzy mieli szansę na dobrą edukację. Pisarz nie stronił również od popularnych w epoce tendencji naturalistycznych. Scena wkładania chorej Rozalki do pieca, aby wypocić z niej chorobę, jest jednym z najsłynniejszych w polskiej literaturze opisów ciemnoty i zacofania wsi. Stała się tak znamienna, że powiedzenie o wsadzaniu do pieca na kilka „zdrowasiek” do dziś funkcjonuje w naszym języku jako symbol wiary w zabobony.
„Antek” w niniejszym wydaniu to majstersztyk aktorskiej interpretacji w wykonaniu aktora Waldemara Cudzika. Dopełnieniem dzieła jest specjalnie skomponowana ilustracja muzyczna w klimacie utworów ludowych.