Jak to się stało, że jedna z małp przeszła tak niezwykłą drogę od lasów tropikalnych Afryki po współczesne globalne społeczeństwo informacyjne? Fascynująca historia ewolucji człowieka.
Antropologiczny szkic, który stara się odpowiedzieć na pytanie, czy starożytne hasło „poznaj samego siebie” jest wciąż aktualne w naszych czasach, zdominowanych przez naukę i technikę.
Ujęte w formie eseju rozważania, które koncentrują się wokół nowych przejawów gniewu kierowanego przeciwko mniejszościom narodowym, etnicznym i religijnym w warunkach globalizacji.
Praca, która jest owocem bezpośrednich badań autora. Opisuje i analizuje świadomość, poglądy, uczucia, wierzenia i wyobrażenia grup społecznych o różnych statusach z wielu kontynentów.
Książka uhonorowana Nagrodą Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera 2010. Uważne spojrzenie antropologa na tych Polaków, dla których upadek komunizmu był początkiem najtrudniejszego rozdziału w życiu.
Historie oka – fascynującego i odrażającego zarazem, symbolu często wykorzystywanego w sztuce – to opowieść o przemianach na płaszczyźnie ludzkiego postrzegania, które zaszły w pierwszej połowie XX w.
Prof. Jan Hartman prezentuje nowe argumenty na rzecz sceptycyzmu oraz nową, radykalną propozycję obalenia założeń tradycji metafizycznej oraz transcendentalnej.