„Beata. Gorąca krew” to historia dziewczyny z lubelskiego Starego Miasta, która poznaje mroczne strony życia, ale dzięki determinacji, wsparciu najbliższych i przekonaniu, że spotka ją coś niezwykłego, niemal z dnia na dzień zostaje gwiazdą.
O barwnych epizodach jej kariery, kulisach narodzin największych przebojów – od „Piechotą do lata” przez „Białą armię” po „Upiłam się tobą” – i ich ukrytych znaczeniach. Beata Kozidrak zabiera nas w podróż po świecie – od Wietnamu przez Stany Zjednoczone po Związek Radziecki i pozwala przyjrzeć się codziennemu życiu gwiazdy.
Autobiografia „BEATA. Gorąca krew”; Autor: Beata Kozidrak; Wydawnictwo: Agora [audiobook w formacie mp3] – to również opowieść o przemianie: dziewczyny w męskim świecie w liderkę rockowej grupy Bajm, pełnej kompleksów nastolatki w pewną siebie kobietę, córki w matkę, nieśmiałej poetki w autorkę przebojów.
Artystka odważnie odsłania też prywatne życie – pod nieustanną obserwacją paparazzich i plotkarskich mediów, pod presją sukcesu.
Pewien kluczowy i brawurowo opisany dzień z życia Beaty jest klamrą jej opowieści. To dzień jej rozwodu.
PRZECZYTAJ, CO SĄDZĄ INNI o autobiografii: „BEATA. Gorąca krew”; Autor: Beata Kozidrak; Wydawnictwo: Agora [audiobook w formacie mp3]:
– „Beata Kozidrak. Popołudnie, wieczór i skrawek nocy spędzone w jej towarzystwie. Zanurzyłam głowę w strumieniu świadomości innej kobiety i poczułam bliskość z nią, ze sobą, z tymi, które były przed nami, i tymi, które przyjdą po nas.
Królowa. Kobieta Kozidrak” – Katarzyna Nosowska
– „Beata, nie daruję Ci tej nocy! Spędzonej na lekturze niniejszej książki, od której trudno się oderwać. Może i nie ma wody na pustyni, a już na pewno nie ma jej w tej opowieści – jest za to bardzo osobista historia jednej z najpopularniejszych wokalistek, jakie stąpały po polskich scenach. Ale jeśli wam się wydawało, że dobrze ją znacie, to byliście w błędzie” – Marcin Prokop
– „«Nie napisałam ani jednego tekstu, w którym nie znalazłaby się cząstka moich emocji» – przyznaje Beata Kozidrak. I dodaje, że od zawsze śpiewa tylko o tym, co jej prawdziwie w duszy gra. A ponieważ ma znakomity kontakt z rzeczywistością i godny pozazdroszczenia zmysł obserwacji, jej piosenki okazały się opowieścią o życiu wielu z nas, z różnych pokoleń. W zasadzie każdy, prędzej czy później, z nieśmiałością lub z podniesionym czołem, przyznaje, że Beata śpiewa także o nim. W tej książce Kozidrak – prawdziwa ikona polskiej sceny – opowiada o sobie, o życiu pełnym niełatwych wyborów i wyrzeczeń. To zapis długiej drogi, uwalniania się od toksycznych relacji, wszystkiego, co przez lata stało na przeszkodzie, by mogła czuć się w pełni sobą” – Michał Nogaś
– „Szczerość, spontaniczność i akceptacja samej siebie jest obezwładniająca. Bardzo nam teraz tego potrzeba. Jeden dzień z życia, ważny dzień i konfrontacja z całym byciem. Odważna i akceptująca. Bądź jak Beata!!!” – Agata Kulesza
FRAGMENT autobiografii „Beata. Gorąca krew”; Autor: Bata Kozidrak; Wydawnictwo: Agora [audiobook w formacie mp3]:
„Był marzec 2020 roku, zaczęła się pandemia koronawirusa, odwołano wszystkie koncerty. Właśnie wtedy, zamknięta w domu, otworzyłam notatnik i zaczęłam pisać. Słowa przychodziły same, jedno po drugim. Dzieciństwo, młodość, pierwsze kroki na scenie... Szukałam w pamięci kadrów, scen i osób, które zaważyły na moim dorosłym życiu. Mama, tata, rodzeństwo, koleżanki i koledzy, dom przy Grodzkiej. A potem kariera, koncerty, festiwale... W tym czasie wyszłam też za mąż, urodziłam dzieci. Musiałam pogodzić ze sobą oba te światy.
Barwne, ciekawe życie – powiecie. Tak, ale nie zawsze. Były też łzy, smutek i trudne decyzje, które musiałam podejmować, aby iść dalej. Jednak zdecydowanie więcej znajdziecie w tej książce uśmiechu, radości i optymizmu. A także przekonania, że marzenia trzeba spełniać, a życie jest po to, by się nim cieszyć.
Jeśli brakuje Ci w życiu TEJ RADOŚCI, czujesz, że się dusisz, a szczęście gdzieś się zgubiło, może to znak, że czas na zmianę? Może trzeba zatrzasnąć jedne drzwi, aby otworzyć kolejne? Może warto podjąć radykalną decyzję, żeby znów każdego dnia uśmiechać się i prawdziwie czuć życie?
Mam nadzieję, że moja historia będzie dla Ciebie INSPIRACJĄ. Dziś oddaję ją w Twoje ręce i jestem bardzo ciekawa, co w niej odnajdziesz.
Oto moja BIOGRAFICZNA opowieść. Oto Beata.
GENERALNIE MIAŁAM BYĆ PRZEMKIEM.
Albo mogło mnie w ogóle nie być.
Przede mną urodziła się Grażynka, która umarła, kiedy miała zaledwie kilka dni. Więc gdy moja wspaniała mama znowu oczekiwała dziecka, była bardzo osłabiona. Lekarze doradzali wręcz, żeby usunęła ciążę, bo zagrażała jej życiu. Ale mama nie miała wątpliwości.
A potem?
Szok! Nie dość, że urodziła się dziewczynka, to jeszcze w „czepku” i drze się na cały szpital. Być może już wtedy Bóg wyznaczył mi moją przyszłość.
Po porodzie mama musiała zostać w szpitalu, a jej stan był na tyle poważny, że poprosiła tatę, żeby sprowadził jej młodszą siostrę. Mama powiedziała cioci, żeby jeśli „coś się stanie”, zaopiekowała się mną i moim rodzeństwem. Ale nic się nie stało i po jakimś czasie wróciłyśmy do naszego lubelskiego mieszkania.
Tak, Lublin to moje ukochane rodzinne miasto, a w dzieciństwie całym moim światem była lubelska Starówka, jej zaułki, zakamarki, dźwięki oraz zapachy – czasami pieczonego chleba i słodkich ciastek z ciastkarni na ulicy Grodzkiej, a czasami smrodu uryny i papierosów w wąskich uliczkach, których na Starówce było mnóstwo.
Mama opowiadała mi, bo przecież nie mogę tego pamiętać, że już jako dwulatka biegałam alejkami wokół Wzgórza Zamkowego, ścigając się z trochę starszymi dziećmi. Przytrzymywałam ich rękami i krzyczałam – a wtedy jeszcze nie wymawiałam „r” – „Ja pefa, ja pefa!”.
No cóż, sama nie wiem, po kim mam ten gen rywalizacji.
Teraz Stare Miasto to prestiżowe miejsce na mapie Lublina, ale wtedy... Poznałam dzieci, które błąkały się po ulicach głodne i zalęknione, bo w ich małych mieszkaniach leżał pijany ojciec, a czasami i matka. Gdy odwiedzałam kolegów i koleżanki, często widziałam alkohol, biedę, smutek, przemoc. Ale nie chciałam czuć się bezradna, chciałam pomagać, do dzisiaj chcę.
O AUTORCE:
BEATA KOZIDRAK (ur. 1960, Lublin) – polska piosenkarka z czterooktawową skalą głosu, autorka tekstów i kompozytorka, wokalistka zespołu Bajm. W dzieciństwie uczyła się gry na skrzypcach. Trenowała balet, szermierkę i gimnastykę artystyczną. W liceum śpiewała w chórze szkolnym.
Wspólnie z bratem Jarosławem, wokalistą i gitarzystą, występowała w domach kultury i klubach studenckich. Z ich duetu, zasilonego przez wokalistę Andrzeja Pietrasa oraz gitarzystę Marka Winiarskiego, powstał Bajm. Nazwę zespołu utworzono z inicjałów imion jego członków.
Początkiem kariery Bajmu stał się występ na Festiwalu Piosenki w Opolu z przebojem „Piechotą do lata”. Po znakomitym debiucie, w poszerzonym składzie, zespół zaczął tworzyć muzykę poprockową. Beata Kozidrak wraz z Bajmem ma na swoim koncie ogromną liczbę przebojów takich jak „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Co mi, Panie, dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Biała armia”, „Ta sama chwila”, „Płynie w nas gorąca krew” czy „Myśli i słowa”.
W 1998 r. wokalistka wydała płytę solową „Beata”, która pokryła się podwójną platyną i została nagrodzona dwoma Fryderykami. Na początku XXI wieku Kozidrak nagrała piosenki do filmów „W pustyni i w puszczy” oraz „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”. W 2001 r. otrzymała 3. w swojej karierze statuetkę Fryderyka w kategorii: wokalistka roku. Drugi solowy album „Teraz płynę” nagrała w 2005 r. W 2021 r. ukazała się książka – autobiografia Beaty Kozidrak – „Beata. Gorąca krew” (również jako ebook pdf, epub, kindle mobi oraz audiobook mp3).
Koncerty Beaty Kozidrak to wspaniałe widowiska, które od lat porywają publiczność.