Beatlesi nigdy nie wystąpili w Polsce. Ich płyty w PRL-u nie były wydawane. A jednak beatlemania ogarnęła kraj błyskawicznie i wciąż ma się dobrze. Dzisiaj fani dowiadują się o czwórce z Liverpoolu z internetu lub od rodziców. Najstarsi doświadczyli beatlesowskiego ukąszenia za pośrednictwem radia lub taśm magnetofonowych – na szpulach albo kasetach – kopiowanych od wtajemniczonych. Skarbem były płyty przywożone z Zachodu przez marynarzy, dyplomatów i rodziny, dlatego od dziesięcioleci Beatlesi są symbolem Zachodu – nieznanej u nas wolności, lekkości, fantazji i ironii.
Beatlesowskie plemię w polskim wydaniu tworzą ludzie z wyobraźnią, żyjący w beatlesowskim mikrokosmosie, złożonym nie tylko ze słów i melodii, ale też pewnej estetyki wizualnej, a przede wszystkim wspomnień.
Maciej Hen – autor głośnych powieści „Solfatara” i „Deutsch dla średnio zaawansowanych” – tym razem zwraca się ku swojej pasji muzycznej. Słuchaczem Beatlesów był od dziecka, pół wieku po rozpadzie zespołu manewruje wśród podobnych sobie fanatyków. Spotyka ludzi chorych na czwórkę z Liverpoolu, takich, którzy prowadzą dziesiątki zeszytów z danymi o zespole, chronologie muzyczne i filmowe, wreszcie bohaterów polskiej muzyki mocno zadłużonych u Beatlesów.
Oprócz Lecha Janerki, muzyków (i menedżera!) zespołu Republika i kompozytorki Katarzyny Gaertner, spotkamy aktorkę Joannę Szczepkowską, niedawno zmarłego polityka Jana Lityńskiego czy pisarkę Sylwię Zientek.
Laureaci „Wielkiej gry” z wiedzy o Beatlesach sąsiadują z nastolatkiem marzącym o karierze muzycznej, marynarzem, pracownikiem Telewizji Polskiej i fanami jeżdżącymi po świecie za prawie 79-letnim Paulem McCartneyem.
Rekomendacje książki „Beatlesi w Polsce”, Maciej Hen [e-book do pobrania w formatach epub i kindle mobi]:
„Dla mojego pokolenia ta książka jest podróżą sentymentalną. Najpiękniejszą, bo wspomnienia z dzieciństwa są zawsze cudowne. The Beatles to najważniejsza grupa tamtych czasów. Radio dawało nam możliwość posłuchania ich piosenek. Winyl The Beatles pierwszy raz zobaczyłem w 1968 roku. Na płytę mogłem tylko popatrzeć…
Książkę czytałem z wypiekami na twarzy. I chyba ważniejsze dla mnie są odniesienia do tego, co działo się wtedy w Polsce. Trochę tak, jakbym czytał mój dziennik z tamtych lat. Czasów niezbyt łatwych, ale fantastycznych…” – Marek Niedźwiecki (rocznik 1954)
O Autorze:
MACIEJ HEN – urodzony w 1955 roku w Warszawie – pisarz, tłumacz, fotograf, dziennikarz i telewizyjny realizator światła. Z wykształcenia operator filmowy, próbował w przeszłości swoich sił w różnych zawodach – m.in.: muzyka rockowego i folkowego, scenarzysty, reżysera filmów dokumentalnych, a nawet, okazjonalnie, aktora. Jako prozaik zadebiutował w roku 2004 pod pseudonimem Maciej Nawariak powieścią „Według niej”. Jedenaście lat później, już pod własnym nazwiskiem, opublikował powieść „Solfatara”, która dostała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza oraz znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. W roku 2019 ukazała się jego trzecia powieść „Deutsch dla średnio zaawansowanych”. Od szóstej klasy szkoły podstawowej pasjonował się muzyką Beatlesów i z czasem stał się jej znawcą.
Prywatnie tata Tomasza, Julii i Juliana; dziadek Emanuela.
Fragment ebooka „Beatlesi w Polsce” [format epub lub kindle mobi]
1. Your Mother Should Know
W roku 1956 w Liverpoolu niespełna szesnastoletni John Lennon za pożyczone od matki pięć funtów i dziesięć szylingów kupił sobie pierwszą gitarę. W Polsce w tym czasie, jak to ćwierć wieku później ujął Bogdan Olewicz, „wiatr odnowy wiał”. W marcu zmarł Bierut, a wszyscy dyskutowali o referacie Chruszczowa, w którym aktualny radziecki przywódca piętnował „kult jednostki” i inne „błędy i wypaczenia” minionego okresu. Upojeni tymi pierwszymi powiewami odwilży mieszkańcy Poznania wyszli w czerwcu na ulice. Władze nie zawahały się użyć przeciw nim wojska. Było wiele ofiar.
Jednak zmiany trwały. W październiku wrócił do władzy Gomułka, dwa lata wcześniej wypuszczony z więzienia, do którego w apogeum stalinizmu wtrącono go za „odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne”. Teraz owacyjnie witały go tłumy warszawiaków zgromadzone na placu Defilad przed stojącym tam od roku Pałacem Kultury.
W następnym roku, kiedy w Liverpoolu prawie już siedemnastoletni John Lennon przyjął do swojego amatorskiego wciąż zespołu The Quarrymen piętnastolatka Paula McCartneya, w Polsce powstały nowe czasopisma: „Polityka”, „Ekran”, „Filipinka”; zaczęła nadawanie Rozgłośnia Harcerska; Chór Czejanda, znany dotychczas z piosenek takich jak Na prawo most, na lewo most, zaśpiewał z polskim tekstem Rock Around the Clock; na ekrany wszedł Kanał Andrzeja Wajdy; odbyły się światowe prapremiery Szewców Witkacego i Iwony, księżniczki Burgunda Gombrowicza – a z drugiej strony zamknięto tygodnik „Po prostu”, główną trybunę orędowników liberalnych reform, co wywołało pięciodniowe zamieszki na ulicach Warszawy, brutalnie stłumione przez milicję.
Rok później, to jest w roku 1958, w którym Elvis Presley rozpoczął służbę wojskową („Elvis umarł w dniu, w którym wstąpił do wojska” – powie w 1977 John Lennon na wieść o jego śmierci), do zespołu The Quarrymen dołączył piętnastoletni George Harrison. W ciągu roku grupa dwukrotnie zmieniła nazwę – najpierw na Johnny and The Moondogs, a następnie na Japage 3, od pierwszych liter imion John, Paul i George.
W połowie roku 1960 The Quarrymen przekształcili się najpierw w The Silver Beetles, a potem ostatecznie w The Beatles...
Zobacz też inne ebooki o The Beatles >>