Nie mówię do niego czule, ale w środku tak o nim myślę…
O reportażu „Białe płatki, złoty środek”; autor: Paweł P. Reszka; wydawnictwo: Agora [audiobook do pobrania w formacie mp3]:
Paweł P. Reszka oddaje głos nastoletnim dzieciobójczyniom, żonom przez lata bitym i upokarzanym przez swoich pijących mężów, sprawcom brutalnych mordów, którzy nie widzą swojej winy, a także świadkom rodzinnych tragedii, pracownikom społecznym i policji.
Wśród jego bohaterów są m.in.:
– rodzice, którzy zagłodzili swoją córkę,
– małżeństwo emerytów opiekujące się dorosłym synem z niepełnosprawnością,
– rodzina usiłująca wypędzić z córki złego ducha za pomocą egzorcyzmów,
– czarnoskóry bokser z domu dziecka,
– nastolatka, która zbuntowała się przeciwko reżimowi pogotowia opiekuńczego,
– gimnazjalista, który się powiesił, najprawdopodobniej z głodu.
Historie te układają się w obraz świata, w którym czasami, nieoczekiwanie i wbrew wszystkiemu, pojawia się też dobro.
Zbiór „Białe płatki, złoty środek” zawiera reportaże nominowane do Nagrody Grand Press.
Rekomendacje reportażu „Białe płatki, złoty środek” [audiobook do pobrania w formacie mp3]:
- „Wstyd i poniżenie zachowujemy dla siebie, jeśli ktoś chciałby o nich usłyszeć, musi zasłużyć na nasze zaufanie. Reszce zawierzyli bohaterowie rodzinnych historii, zawierzą mu również czytelnicy. Ta książka to dowód reporterskiej wiarygodności. Dzięki jego wrażliwości, opowieści o ludziach, których życia przeleciały przez luki w systemie, czyta się z troską i współczuciem” – Mikołaj Grynberg
O Autorze
PAWEŁ PIOTR RESZKA (ur. 1977) – reporter „Dużego Formatu”, były wieloletni dziennikarz lubelskiej „Gazety Wyborczej”, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za książkę „Diabeł i tabliczka czekolady” (Wydawnictwo Agora 2015), czterokrotnie nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Absolwent historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Jego ostatnia książka „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” (Wydawnictwo Agora 2019) znalazła się w finałach nagród: Nagrody Literackiej „Nike” 2020, Nagrody Literackiej Gdynia 2020, Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Grand Press 2020 – Książka Reporterska Roku oraz VIII edycji Nagród Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Była również nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do Nagród Historycznych POLITYKI.
Audiobook do pobrania w formacie MP3 - przesłuchasz go wygodnie w aplikacji mobilnej Publio lub na dowolnym urządzeniu typu tablet, smartphone, komputer.
Czas trwania: 8 godz. 10 min.
Czyta: Tomasz Ignaczak.