Płynąć z falą czy pod prąd? E-book i audiobook Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie dają jednoznaczną odpowiedź: tylko wtedy będziesz szczęśliwa, gdy wsłuchasz się w siebie, pójdziesz własną drogą.
- Czuła przewodniczka Natalii de Babrbaro to niekwestionowany bestseller 2021 r. Książka papierowa, e-book i audiobook przez miesiace utrzymywały się na topkach sprzedaży. I nadal tam są. Przede wszystkim dlatego że tę książkę polecają sobie same czytelniczki.
Czy można robić to, na co mamy ochotę? Czy wypada myć okna w niedzielę, spać w weekend do południa, nie pojechać do rodziny na święta? Co powiedzą sąsiedzi, znajomi, rodzice? Przecież wiadomo, że „tak Się robi, tak Się nie robi” – czytamy w e-booku Czuła przewodniczka.
Życie pod presją społecznych oczekiwań może być nieskomplikowane (nie musimy się nad niczym zastanawiać, robimy to, co inni i tak, jak inni), bywa też niewolą. Presja jest szczególnie silna w dobie mediów społecznościowych, które mamią nas obrazkami wyidealizowanej egzystencji, wskazują obowiązkowe zakupy, właściwe rozrywki, modne kierunki podróży. A my musimy ciężko pracować, żeby na to wszystko zarobić. Nie wystarcza nam czasu dla dzieci, na pasje, na… życie. Dlaczego się tej presji poddajemy? Bo czerpie ona swoją moc z naszego lęku przed odrzuceniem, niepowodzeniem, karą. Już w dzieciństwie często uczymy się, że wyrażanie swoich potrzeb, złość nie popłaca. Boimy się, że rodzice przestaną nas kochać. Wtedy byłyśmy za małe, by zadbać o siebie, ale teraz możemy to zrobić.
Dla kogo są e-book i audiobook Czuła przewodniczka?
W książce Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie znajdziemy wskazówki, jak się z tej presji wyzwolić, jak żyć w zgodzie ze sobą. To bestseller autorstwa Natalii de Barbaro, która jest psychologiem społecznym, socjologiem, trenerem, prowadzi warsztaty dla kobiet. „Ta książka jest o tym, że choćbyśmy daleko od siebie samych odeszły, możemy znaleźć drogę powrotną” – pisze.
E-book czy audiobook Czuła przewodniczka nie poucza, raczej łagodnie nakreśla kierunek niezbędnych zmian, gdy czujesz, że coś cię w życiu uwiera, zamartwiasz się sprawami, nad którymi nie masz kontroli. Jesteś przemęczona codzienną gonitwą, odczuwasz pustkę, tęsknisz za czymś niezidentyfikowanym. To książka dla ciebie, kiedy troszczysz się o innych, ale o sobie nigdy nie pamiętasz. I wreszcie: sama nie wiesz, czego potrzebujesz, kim jesteś, uważasz, że to co czujesz i myślisz nie ma znaczenia.
Zobacz e-book i audiobook Czuła przewodniczka i wiersze Natalii de Barbaro w Publio.pl >>
Dopuść do głosu Czułą Przewodniczkę
Czuła przewodniczka Natalii de Barbaro napisana jest przystępnym językiem, autorka zawarła w niej wiele cytatów z literatury fachowej, popularnych książek, felietonów, piosenek, poezji, w tekście są też odnośniki do filmów. Treść jest wielowątkowa, w pewnym stopniu autobiograficzna, sporo w niej humoru, ale i smutku. Autorka obrazowo opisuje jak siebie traktujemy. Kiedy coś robimy wbrew sobie, pospiesznie ciągniemy za sobą zmęczone płaczące dziecko (czyli siebie samą). Gdy w wielu sytuacjach zachowujemy się, jak uwięziony na łańcuchu wściekły kundel, który tak naprawdę się boi.
Książka ma piękną okładkę, a wewnątrz kilka ciekawych kolaży otwierających kolejne rozdziały (tutaj niestety e-book i audiobook Czuła przewodniczka trochę tracą). Natalia de Barbaro podzieliła swój poradnik na trzy części. W pierwszej poznajemy trzy typy kobiet, które wewnętrznie nami sterują:
- „Potulna” unika konfliktów jak ognia, uśmiecha się, choć jej nie do śmiechu, nie powie, co myśli, bo jeszcze kogoś urazi.
- Wściekła „Królowa Śniegu” kroczy przez każdy kolejny dzień, sycząc na dzieci, warcząc na współpracowników i strofując siebie samą.
- „Męczennica” całkiem się poświęciła innym. Nie może więc być szczęśliwa.
Autorka przekonuje, że w różnych sytuacjach i na różnych etapach życia do głosu może dojść każda z tych trzech kobiet. Gdy słyszymy: „Grzeczna dziewczynka tak nie postępuje” pojawia się Potulna; „Musisz się bardziej starać, jesteś taka leniwa i brzydka” zaczyna rządzić Królowa Śniegu; „Twoje potrzeby są nieważne” widzimy pochyloną głowę Męczennicy.
Od nas zależy, czy one będą nadawać ton naszemu życiu, czy raczej będziemy słuchać tej, której na nas zależy, która będzie naszą Czułą Przewodniczką, naszym wewnętrznym głosem.
Czerp siłę od innych kobiet
E-book i audiobook Czuła przewodniczka nie należą do tych pozycji, które pochłania się w ciągu jednego dnia. Lepiej czytać lub słuchac je z namysłem, wracając do treści, które nas olśniły czy wzbudziły niepokój.
W ostatniej części książki Natalii de Barbaro dowiadujemy się, jak w życiu zwolnić i dlaczego się nam to opłaca. W jaki sposób czerpać z energii i życzliwości innych kobiet, by się wzmocnić. Jak wypracować asertywność i poczucie własnej wartości. I przede wszystkim, jak być dla samej siebie dobrą i życzliwą.
Cieszę się, że Czuła przewodniczka powstała, ale jednocześnie czuję złość, że wciąż potrzebujemy takich książek w XXI wieku. Że wydaje nam się, że inni nie będą nas kochać, jeśli nie będziemy nic dla nich robić. E-book i audiobook Czuła przewodniczka częściowo odpowiadają na pytania, dlaczego oceniamy się tak surowo, dlaczego stawiamy cudze potrzeby ponad własnymi.
Fragment audiobooka (mp3) można przesłuchać na kanale Publio na YouTubie:
Nie ukrywaj, kim jesteś
Odniosłam wrażenie, że książka Czuła przewodniczka skierowana jest do wyselekcjonowanej grupy. Aktywnych kobiet, mieszkających w dużym mieście. Tych, które robią zasięgi, dopinają budżet, realizują plan i zapominają o całym świecie. Nie każda z nas pracuje w korporacji, nie każda się odnajdzie w świecie targetów, synergii, silosów, meetingów, optymalizacji procesu i maksymalizacji zysku. A przecież tak samo zmęczona i wypalona może być pielęgniarka i bibliotekarka.
Słabsze fragmenty książki to prorocze sny i rozważania duchowe autorki, nie do końca spójne z głównym tematem. Nadawanie mistycznego znaczenia pewnym sytuacjom (odkrycie, że włosy autorki chcą rosnąć) jest w mojej opinii zbędne i osłabia przekaz.
Czuła przewodniczka nie jest typowym poradnikiem, raczej składnia do refleksji, wskazuje obszary, nad którymi warto się pochylić. Z perspektywy czytelniczej cenne są osobiste doświadczenia autorki. Ona także stara się zmienić. W książce nie znajdziemy gotowej recepty na lepsze życie, każda z nas musi wypracować ją sama.
Autorka Czułej przewodniczki zachęca, by przyjrzeć się sobie wnikliwie, jasno określić swoje potrzeby. Stopniowo przesuwać granice tego, co nam wolno, a raczej na co sobie nie pozwalamy. Przyjąć wszystko, co dostałyśmy w darze, choć może nie tego chciałyśmy. Przebaczyć rodzicom to, w czym zawiedli. Tylko wtedy możemy pójść dalej. Przecież wszystkie nasze doświadczenia nas budują, możemy z nich czerpać przez całe życie.
Natalia de Barbaro mówi sobie i nam: Nie powstrzymuj łez, one są oczyszczające. Zaakceptuj swoją wrażliwość. Bądź lojalna w stosunku do siebie. Pozwól sobie na komfort nieskrywania przed światem, jaka jesteś naprawdę!
E-book i audiobook Czuła przewodniczka nie sprawią, że zmienimy się z dnia na dzień. Warto jednak czynić małe kroki. Obserwować innych, którzy mają odwagę żyć jak chcą, tych, którzy nie mówią o marzeniach, tylko je spełniają. Powstrzymać się od krytyki, zdusić w sobie zazdrość, odważyć się zrobić coś, o czym myślimy od dawna. Nie musi to być od razu spacer po kawę w koszuli nocnej, jaki odbyła autorka po ulicach Nowego Jorku, chociaż – dlaczego nie?
Aleksandra Jaworska