Niedawno w Wydawnictwie Literackim ukazała się nowa książka Jacka Bartosiaka, Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej. W niepewnych czasach, gdy bardzo dużo się dzieje na arenie międzynarodowej, nie mogło być inaczej – ebook od razu wszedł na listy bestsellerów. Gdybyście więc jeszcze zastanawiali się, czy warto przeczytać Oczy szeroko otwarte Bartosiaka – recenzję znajdziecie poniżej.
Jacek Bartosiak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ekspertów geopolitycznych w naszym kraju. Kolejne publikacje autora poświęcone polityce międzynarodowej i strategiom dyplomatycznym regularnie trafiają na listy bestsellerów. Stają się też impulsem do ożywionej debaty publicznej, przyciągając uwagę zarówno ekspertów, jak i szerokiego grona czytelników. W książkach Jacka Bartosiaka nie brakuje bowiem kontrowersyjnych treści i śmiałych analiz odbiegających od przyjętych modeli polityki zagranicznej.
Publikacje autora spotykają się niekiedy z zarzutami ze strony środowisk naukowych, dotyczącymi np. oskarżeń o plagiat czy wybiórczego doboru faktów, co według krytyków wpływa na subiektywność analiz i przewidywań.
Nie brakuje jednak także innych opinii i głosów wsparcia – wielu czytelników i specjalistów docenia książki Jacka Bartosiaka, uznając je za wartościowy głos w dyskusji na tematy strategiczne i obronne.
Geopolityka – z czym to się je?
Geopolityka z pewnością nie należy do najłatwiejszych tematów. Połączenie geografii, historii i polityki – często tworzące trudną do dostrzeżenia sieć współzależności – oraz subtelne niuanse decyzji politycznych sprawiają, że nawet znawcy polityki międzynarodowej napotykają trudności w zrozumieniu ukrytych celów i decyzji mocarstw. Muszę jednak Was uspokoić. Ebook Oczy szeroko otwarte nie jest kolejną rozprawą naukową, która nudzi po kilku stronach lektury. To znakomity i żywo napisany wykład dotyczący zarówno przyszłości, jak i przeszłości naszego świata. Książkę Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej czyta się (i słucha – jest też dostępna w audiobooku) znakomicie, a jej forma przypomina niekiedy wciągający thriller polityczny.
Kup ebook Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej >> |
Kup audiobook Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej >> |
Jacek Bartosiak – recenzja Oczy szeroko otwarte
Nie każda próba rywalizacji pomiędzy państwami czy systemami musi wiązać się z otwartą wojną. Współczesne konflikty coraz rzadziej przybierają tę formę. Okazują się zwyczajnie… nieopłacalne. Wojny przeniosły się do zacisza politycznych gabinetów. To zakulisowe działania i decyzje, których skutki odczuwamy wszyscy. Jacek Bartosiak w fascynujący sposób wprowadza nas w świat tych ukrytych wojen. Opisuje całą historię konfliktów systemowych o dominację. Wskazuje, jak na przestrzeni wieków kolejne mocarstwa umiejętnie wykorzystywały swoje strategiczne przewagi i sprzyjające warunki, by umacniać swoją pozycję na arenie międzynarodowej i realizować partykularne interesy.
USA kontra… reszta świata
Jacek Bartosiak przedstawia trudną i zawiłą drogę USA do rangi supermocarstwa. Żaden inny kraj w historii nie uzyskał tak dominującej pozycji. Odpowiednio prowadzona polityka po I i II wojnie światowej, trudna do podważenia rola kapitalizmu finansowego, wreszcie umiejętne uzależnianie innych państw od dolara – to wszystko spowodowało, że decyzje podejmowane po drugiej stronie Atlantyku wpływały (i nadal wpływają) na życie i losy całego współczesnego świata. Czy jednak USA będzie w stanie utrzymać prymat w nadchodzących dekadach dzięki temu systemowi? Jakie asy pozostały w rękawie Amerykanów, by mogli zachować swoją pozycję?
Zobacz inne ebooki i audiobooki o chińskiej polityce i gospodarce >>
Przebudzony smok
Przed naszymi oczami rozgrywa się nowy spektakl – zacięta rywalizacja pomiędzy starym supermocarstwem – USA, a pretendentem do roli nowego lidera – Chinami. Państwo Środka, z kraju mającego być tanim wytwórcą rozwiązań technologicznych reszty świata, stało się globalnym liderem przemysłowym. Coraz częściej chińskie rozwiązania technologiczne stanowią przeciwwagę dla amerykańskich. Zdaniem Jacka Bartosiaka ta gwałtowna ekspansja zatrzęsła Ameryką, a kolejne wojny celne, próby przejmowania szlaków handlowych i „przyciągania” państw w orbitę wpływów rywalizujących mocarstw tylko umacniają nas w tym przekonaniu.
Kto jeszcze pozostał na planszy?
Oczywiście ci dwaj wielcy (najwięksi) gracze nie są jedynymi pretendentami do walki o nasz świat. Jacek Bartosiak, analizując globalną sytuację, zwraca też uwagę na ważną rolę istniejących mocarstw regionalnych oraz przyszłych wielkich graczy – rozwijających się gospodarek, np. Indii, Brazylii czy rynków afrykańskich. Nie zapomina o prowadzącej agresywną politykę mocarstwową Rosji czy Unii Europejskiej, mającej trudność w przezwyciężeniu partykularnych interesów Francji i Niemiec, dla której Polska często stanowi obszar peryferyjny Europy i strefę buforową chroniącą przed rosyjskimi działaniami. To wszystko kolejni gracze usiłujący wykorzystać swoje przewagi i podważyć bądź utrzymać struktury światowego ładu.
Zobacz pozostałe książki Jacka Bartosiaka w formie ebooków i audiobooków >>
Polska strategia na czas wojny światowej…
Tu też dochodzimy do, naszym zdaniem, najważniejszej części książki. Jacek Bartosiak przedstawia swoje prognozy i przewidywania dotyczące dalszej sytuacji geopolitycznej i tego, jak teraźniejsze i przyszłe decyzje supermocarstw mogą wpłynąć na kształtowanie globalnego porządku. Do czego może doprowadzić dalsza rywalizacja o wpływy, dążenie do kontroli nad strategicznymi surowcami i rynkami. Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla naszego kraju? Jakie mamy szanse na odnalezienie się w zmieniającym się świecie i zapewnienie sobie najlepszej pozycji w wojnie mocarstw? Odpowiedź na to próbuje przynieść kilka przedstawionych przez Jacka Bartosiaka wariantów działań o różnym stopniu optymizmu (i realizmu). Wskazują na kluczowe decyzje, które powinniśmy podjąć w odpowiednich momentach i w jaki sposób dostosować się do narzuconych reguł. Ebook Oczy szeroko otwarte to też upomnienie i przestroga dla naszej klasy politycznej przed kierowaniem się tak lubianym przez naszych decydentów mesjanizmem narodowym i trudnym do określenia pojęciem „interesu światowego”, zamiast opowiadania za polską racją stanu i zimnych kalkulacji.
Piotr Bieliński