Andrzej Murzyn podejmuje w swojej publikacji próbę ukazania przemian zachodzących w funkcjonowaniu community college – najpopularniejszych instytucji oświatowych w Stanach Zjednoczonych. Placówki tego typu stanowią w Ameryce Północnej największy sektor edukacji wyższej i pozwalają na dostęp do nauki dużej liczbie zainteresowanych.
Ważnym elementem wyróżniającym community college w ich procesie przystosowawczym do aktualnych wymogów jest wyjątkowa elastyczność i kreatywność, a także zaangażowanie oraz inwencja ich przywódców. Początek XXI w. przyniósł wiele trudności, z którymi uporać się musiały szkoły i uczelnie. Zdaniem autora opisywane przez niego instytucje wyszły z tej próby zwycięsko. Przedstawia on m.in. wkład, jaki community college wnoszą w przygotowanie osób wchodzących w skład oddziałów natychmiastowego reagowania, tj. strażaków, ratowników medycznych czy funkcjonariuszy innych służb, co jest widoczne zwłaszcza po wydarzeniach z 11 września 2001 roku.
Książka Andrzeja Murzyna to analiza przekształceń wymuszonych na community college przez czynniki natury politycznej i ekonomicznej oraz towarzyszącej im zmiany myślenia na płaszczyźnie edukacji zawodowej.