Guru terapii odkrywa, co nas kształtuje, dlaczego to ważne, oraz podpowiada praktyczne sposoby na szczęśliwsze życie.
- Czy wiecie, w jaki sposób wasze dzieciństwo wpływa na wasze postrzeganie siebie i związki z innymi?
- Jak szkoła, bycie ofiarą nękania, oczekiwania związane z płcią, reklamy, a nawet media, z którymi stykacie się na co dzień, oddziałują na wasze samopoczucie?
- Czy chcecie dowiedzieć się, czym tak naprawdę są emocje, skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić, gdy boicie się, że was przytłoczą?
Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w ebooku „Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu”
Psycholożka kliniczna Sophie Mort, znana w internecie jako dr Soph, pomoże nam uporządkować trudne emocje i rozprawić się z błędnymi przekonaniami na swój temat. Rzeczowo tłumaczy, skąd biorą się największe problemy współczesnych ludzi – strach przed oceną, odrzuceniem, wikłanie się w toksyczne relacje, sabotowanie własnych działań i dokonań. Wskazuje, co nas hamuje i nie pozwala nam rozłożyć skrzydeł, pomaga rozpoznać szkodliwe schematy zachowania i negatywne nawyki, które nie dają nam ruszyć do przodu, oraz radzi, co możemy zrobić, aby rozwijać nasz potencjał i w pełni cieszyć się życiem.
Dr Soph pozwoli nam dokładnie poznać samych siebie i wyposaży nas w zestaw narzędzi obejmujących sprawdzone techniki terapeutyczne, takie jak:
- ćwiczenie uważności,
- okazywanie współczucia samym sobie,
- walkę z wewnętrznym krytykiem
- metody oddychania i relaksacji, które pozwolą wam żyć pełnią życia.
Jesteśmy bowiem czymś więcej niż tylko sumą swoich doświadczeń.
„Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu”; autor: Sophie Mort; wydawca: Wielka Litera (ebook w formacie epub, kindle mobi) – rekomendacje:
• „Doktor Soph to terapeutka i najlepsza przyjaciółka, na jaką wszyscy zasługujemy. Świat profesjonalnej pomocy psychologicznej wciąż pozostaje niedostępny dla wielu ludzi, a ta książka jest tak istotna i zmieniająca życie, że każdy powinien ją mieć. To niesamowita lektura i dar dla świata” – Scarlett Curtis, autorka bestsellerowej książki Feminists Don't Wear Pink (and Other Lies)
• „Sophie zabiera nas w podróż przez życie, aby wyjaśnić, w jaki sposób myślimy, czujemy i się zachowujemy, a następnie pomaga nam zbudować solidną drogę, którą ruszymy naprzód i na której dobrze przeżyjemy resztę życia” – dr Emma Hepburn, autorka książki A Toolkit for Modern Life: 53 Ways to Look After Your Mind
„Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu” Sophie Mort - fragment ebooka:
Ta książka jest dla wszystkich interesujących się człowiekiem, psychologią i terapią – dla tych, którzy nie mogą uczęszczać na terapię, a także dla tych, którzy płacą za długotrwałe wsparcie.
Napisałam ją dla ludzi, którzy szukają przyczyn swojego samopoczucia i chcą lepiej zrozumieć siebie, ale także dla cierpiących i nie mających do kogo się zwrócić z prośbą o wyjaśnienie tego, czego doświadczają. Dla tysięcy codziennie kontaktujących się ze mną na Instagramie odważnych dusz, które pokonują elektroniczny dystans, żeby zwierzyć się, jak bardzo są zagubione i bezradne, ponieważ nie mają podstawowej wiedzy, która stanowiłaby dla nich wsparcie i pomogłaby im wyjaśnić ich przeżycia.
Wstęp
Dlaczego ludzie sobie nie radzą
Cześć, jestem Dr Soph.
Możesz nazywać mnie Soph albo Sophie.
Jestem psycholożką kliniczną.
Kilka lat temu pracowałam w londyńskim szpitalu, w zespole pomagającym dorosłym z urazami mózgu. Pewnego dnia wracałam samochodem ze spotkania z nowym pacjentem i coś do mnie dotarło. Uświadomiłam sobie, że przez ostatnie 8 lat w każdej swojej pracy w przypadku wszystkich nowych pacjentów obserwowałam to samo: ludzi doświadczających skrajnego cierpienia, którzy od bardzo dawna (czasem od ponad roku) znajdowali się na liście czekających na pomoc i których nigdy nie zaznajomiono z podstawowymi pojęciami psychologicznymi, powszechnie znanymi wśród psychologów i dla nich oczywistymi.
Zdałam sobie sprawę, że pierwsze kilka sesji z każdą nową osobą spędzałam na destygmatyzowaniu jej przeżyć i podawaniu tych samych podstawowych informacji.
Gdyby pacjent miał dostęp do tej wiedzy dużo wcześniej, złagodziłoby to częściowo jego niepokój i ból w czasie oczekiwania na poradę.
Pomyślałam o tym, co usłyszałam tego ranka w wiadomościach: o rosnącej liczbie ludzi poszukujących pomocy, przeciążonej służbie zdrowia psychicznego, która stara się sprostać tej sytuacji, oraz obawach o to, że zdrowie psychiczne mieszkańców Wielkiej Brytanii, jak również całego świata, wciąż się pogarsza.
Zastanawiałam się także nad pytaniami, które słyszałam wśród przyjaciół, rodziny i osób kontaktujących się ze mną codziennie na Instagramie: „Dlaczego czuję się tak źle?”, „Jak do tego doszło?”, „Jak sobie z tym radzić?”, „Kogo posłuchać?”, „Jak mam sobie pomóc, jeżeli terapia i inne formy wsparcia są takie drogie?”. Ja również zadawałam sobie te pytania. Tak naprawdę właśnie dlatego zostałam psycholożką.
I wtedy nagle zrozumiałam.
Jest cholernie oczywisty powód, dla którego ludzie sobie nie radzą. Nie wychowuje się nas tak, byśmy rozumieli siebie samych.
W młodości nie uczy się nas rozpoznawania własnych emocji ani rozumienia, kim jesteśmy. Zamiast tego zaszczepia nam się strach przed nimi i doprowadza do tego, że wstydzimy się cierpieć. Nie uczy się prostych i skutecznych strategii radzenia sobie z trudnościami, tylko tego, jak nadrabiać miną, każe się „być grzecznymi”, mówi: „Rozchmurz się!” albo „To nic takiego!”.
Powinno się zachęcać nas do akceptowania siebie w pełni, takimi, jacy jesteśmy, łącznie z naszymi niedoskonałościami i słabościami. Tymczasem oczekuje się, że każdy stworzy markę osobistą, którą będzie bez przerwy prezentować światu. I potem ukrywamy nasze prawdziwe uczucia, nawet przed nami samymi.
Oznacza to, że jesteśmy fatalnie przygotowani do radzenia sobie ze stresem i z emocjami. Bez umiejętności rozumienia siebie nie mamy szans. Cierpienie nieuchronnie zapuka do naszych drzwi, a wtedy nie będziemy dysponowali przydatnymi narzędziami umożliwiającymi właściwą reakcję.
Udajemy, że wszystko jest w porządku. Staramy się być ciągle zajęci, zagrzebując się w pracy. Wykorzystujemy seks, alkohol, narkotyki lub Netflixa jako przyjemne, lecz chwilowe rozpraszacze uwagi. One nie rozwiązują problemów ani nie pomagają ruszyć naprzód. Jedynie odrobinę opóźniają to, co nieuniknione, do momentu, gdy uderzy kolejna fala cierpienia. A potem obwiniamy się za złe samopoczucie, co sprawia, że czujemy się jeszcze gorzej, i błędne koło się zamyka.
Myślę, że jesteśmy wrabiani, by zmagać się z życiem.
Cóż, teraz to się zmieni! Tego dnia, gdy to sobie uświadomiłam, zjechałam samochodem w zatoczkę, wyjęłam z torby długopis i spisałam listę wszystkich zagadnień, które omawiałam na pierwszych sesjach z pacjentami. Na podstawie tych notatek powstała książka, która odpowiada na codziennie zadawane mi pytania.
Podzielę się z tobą informacjami, które zazwyczaj trzyma się za zamkniętymi drzwiami gabinetów terapeutów i w wieżach z kości słoniowej gmachów akademickich oraz przechowuje w starych, zakurzonych podręcznikach.
Jeśli zadajesz sobie te same pytania, co moi pacjenci, przyjaciele, rodzina i ja, ta książka pomoże ci na nie odpowiedzieć i zapewni informacje potrzebne do zrozumienia istoty tego, kim jesteś i jak to się stało, że jesteś, no cóż... sobą.
Co znajdziesz w tej książce
Niniejsza książka to poradnik o ludzkich przeżyciach. Nie jest suchym i nudnym kompendium wiedzy psychologicznej (nie martw się, przeczytałam je za ciebie). Zawiera koncepcje psychologiczne pochodzące z różnych tradycji, w tym moje własne teorie i rady, które możesz od razu wykorzystać. Zaczynam od naszych najwcześniejszych przeżyć, a następnie przechodzę do życia dorosłego…. (ciąg dalszy w pełnej wersji ebooka)
Jak przeczytać poradnik „Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu”; autor: Sophie Mort; wydawca: Wielka Litera [ebook do pobrania w formacie epub i kindle mobi]?
Książkę przeczytasz wygodnie w aplikacji mobilnej Publio, a także na czytnikach Kindle, inkBOOK, PocketBook, Onyx itp., na komputerze, telefonie i tablecie. Przed zakupem możesz zapoznać się z darmowym fragmentem ebooka.
Wolisz słuchać? W ofercie Publio dostępny jest także „Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu” audiobook w formacie mp3.