„Gawędy warszawskie” to przewodnik po mieście dzieciństwa Marka Kwiatkowskiego, zasłużonego dla kultury Polski historyka sztuki, muzealnika, świetnego varsavianisty.
Profesor przypomina architekturę Warszawy lat 30. XX w. – jej zabytkowe kamienice, piękne pałace, luksusowe hotele. Prowadzi nas przez stołeczne place i browary. Opowiada szczegółowo o Łazienkach Królewskich. Któż zresztą mógłby o nich wiedzieć więcej niż ich wieloletni dyrektor? Jeden z rozdziałów poświęca mostom weneckim, obecnym także w naszej stolicy.
Wspomina swoje spacery z rodzicami po Warszawie w czasach, kiedy na jej ulicach słychać było stukot końskich kopyt, turkot dorożek i wozów towarowych mieszające się ze zgrzytem tramwajów i klaksonami pierwszych automobilów. Kreśli obrazy eleganckich dam, spracowanych mężczyzn i kobiet, a także żydów w chałatach.
„Gawędy warszawskie” to owoc kilku lat studiów nad materiałami archiwalnymi. Profesor Kwiatkowski przejrzał wiele map i planów, przeczytał mnóstwo dokumentów. My zaś możemy poznać piękne miejsca o ciekawej historii, z których istnienia nie zdawaliśmy sobie sprawy.
Książkę wyróżnioną w 2009 r. w drugiej edycji konkursu Nagroda Literacka m.st. Warszawy czyta sam jej autor.