Właściwie Jan Hertrich-Woleński. Filozof, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował prawo i filozofię UJ. Od 1963 r. pracownik naukowy UJ, z przerwą w latach 1979–88, gdy był docentem na Politechnice Wrocławskiej. Od 1965 r. należał do PZPR. Z partii wystąpił po wprowadzeniu stanu wojennego. W latach 1980–90 członek NSZZ „Solidarność”.
Jeden z założycieli Ruchu na Rzecz Demokracji. Wiceprezydent loży B’nai B’rith. Należy do Komitetu Honorowego Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.
Uważany jest za kontynuatora tradycji Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. Autor ponad tysiąca publikacji naukowych i popularnych, m.in. prac: „Filozoficzna szkoła lwowsko-warszawska”, „Kotarbiński”, „Metamatematyka a epistemologia”, „Okolice filozofii prawa”, „Myśli filozoficzne i jeszcze inne”, „Granice niewiary” (Krakowska Książka Miesiąca w 2004 r.), „Szkice o kwestiach żydowskich”.
Otrzymał Nagrodę im. Tadeusza Kotarbińskiego w dziedzinie filozofii, Societatis Scientiarium Varsoviensis Premium Triennale, Nagrodę Naukową miasta Krakowa i Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy.
Uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.