Joanna Bator - książki: Gorzko, gorzko, Ciemno, prawie noc, Piaskowa Góra, Japoński wachlarz
• Pisarka stała się rozpoznawalna dzięki jej powieściom współczesnym, takim jak doceniona w Polsce i za granicą książka Piaskowa Góra oraz wyróżnione Nagrodą „Nike” Ciemno, prawie noc.
ur. 1968, Wałbrzych
Joanna Bator to polska pisarka, publicystka i felietonistka.
Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorką prac naukowych, powieści, opowiadań i esejów. Pełniła funkcję pracownika naukowego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Przez pewien czas była również wykładowcą akademickim na różnych uczelniach w stolicy. Autorka ma na swoim koncie kilka międzynarodowych stypendiów: w Nowym Jorku, Londynie oraz Tokio. Mieszka w Podkowie Leśnej, jednak akcja sporej części jej książek dzieje się na Dolnym Śląsku.
Podczas jednego ze stypendiów Joanna Bator zafascynowała się japońską kulturą. Owocem tego zainteresowania jest książka pt.: Japoński wachlarz. Do jej napisania autorka wykorzystała zebrane podczas pobytu w Japonii materiały i zapiski dokumentujące jej codzienne obserwacje i doświadczenia z życia w odmiennej kulturze. Książka została bardzo wysoko oceniona przez krytyków.
Pisarka otrzymała za nią Nagrodę Wydawców oraz Nagrodę im. Beaty Pawlak. Do tematyki Japonii Joanna Bator powróciła jeszcze w książce Rekin z parku Yoyogi. Książka ta przepełniona jest serdecznością, jaką autorka darzy ten dalekowschodni kraj.
W 2011 roku Joanna Bator zdecydowała się zawiesić karierę naukową i poświęcić literackiej twórczości.
Jako powieściopisarka zadebiutowała w 2002 roku książką pod tytułem Kobieta, która nie przyniosła jej popularności. W odróżnieniu do drugiej powieści pt. Piaskowa Góra (2009), dzięki której Joanna Bator stała się rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i za granicą oraz otrzymała nominację do Nagrody Literackiej „Nike”. Kontynuacją książki były wydane w 2010 r. Chmurdalia.
Laureatką Nagrody „Nike” pisarka została w 2012 roku, za powieść Ciemno, prawie noc. W ebooku tym reporterka Alicja Tabor wraca z Warszawy w swoje rodzinne strony, żeby napisać o trójce zaginionych dzieci. W swoim starym rodzinnym domu pełnym złych wspomnień musi zmierzyć się z dręczącymi ją traumami. Ta powieść współczesna, określana mianem prozy psychologicznej, jest jedną z najczęściej wymienianych polskich książek w ostatnich latach - także za sprawą ekranizacji w reżyserii Borysa Lankosza.
W 2017 r. ukazała się powieść Purezento - pierwsza powieść autorki o tematyce japońskiej. Kolejną ważną książką Joanny Bator jest Gorzko, gorzko, czyli opowieść o pragnieniu miłości i wolności, obecnym w życiu czterech pokoleń kobiet, o poszukiwaniu brakujących fragmentów rodzinnej historii i o mierzeniu się ze stratą.
Oprócz pisania książek Joanna Bator publikuje również felietony w „Gazecie Wyborczej” oraz „Pani”. Pisarka była też przez pewien czas związana z „Kulturą i Społeczeństwem” oraz „Tygodnikiem Powszechnym”.
Joanna Bator jest laureatką między innymi Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej im. Hermana Hessego, Nagrody Literackiej im. Stefana Heima. Jej książki to bestsellery tłumaczone na wiele języków.
Książki Joanny Bator są dostępne zarówno w formie ebooków (w formatach kindle mobi i epub), jak i audiobooków (w formacie mp3), można je wygodnie przeczytać i przesłuchać w aplikacji mobilnej Publio a także na czytnikach Kindle, inkBook, PocketBook, Onyx itp., na komputerze lub telefonie. Dostępne są także do pobrania darmowe fragmenty.