Wznowione po latach studium filozoficzne dwóch znamienitych uczonych, które podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie: czy możliwe jest uprawianie filozofii bez oglądania się na naukę.
Omówienie podstawowych nurtów współczesnych dyskusji o istocie poznania naukowego. Uwzględnia zarówno stanowiska klasyków filozofii, jak i rozległą panoramę współczesnych teorii filozofii nauki.
Rozważania o ruchu jako sposobie wszelkiego istnienia, granicach racjonalności oraz poszukiwaniach ideału nauki, których nigdy nie należy porzucać. Efekt twórczej współpracy dwóch wybitnych uczonych.
Książka abp. Józefa Życińskiego, w której spotykają się transcendencja i naturalizm, to nie tekst teologiczny czy filozoficzny, lecz zbiór esejów, w którym wiara i rozum wspólnie służą człowiekowi.
Wydane pośmiertnie eseje abp. Józefa Życińskiego, poświęcone światowi widzianemu, zgodnie z idealizmem platońskim, jako realizacja matematycznych wzorców.
Zapis wyjątkowych rozmów, jakie redaktor „Gazety Wyborczej” zdążyła przeprowadzić z arcybiskupem Józefem Życińskim. Dotyczą one spraw najistotniejszych, jak wiara, oraz przyziemnych, jak internet.