„Kordian” to arcydzieło polskiego romantyzmu, dramat o spisku i powstaniu listopadowym, choć jego akcja nie dzieje się podczas zrywu narodowowyzwoleńczego z 1831 r. Powstał jako pierwsza część nigdy nieukończonej trylogii.
Tytułowy bohater utworu ucieleśnia losy pokolenia powstańczego. Urodzony już w niewoli, marzący o jej zniesieniu, miota się w poszukiwaniu właściwej dla siebie drogi. W dramacie widoczna jest walka między szacunkiem dla legalizmu i wstrętem do spiskowania a chęcią działania, choćby i straceńczą. Ostatecznie Słowacki słowami Kordiana: „Polska Winkelriedem narodów”, opowiada się za aktywnością i czynem, rozprawiając się z mesjanizmem Mickiewicza poprzez zakwestionowanie cierpienia jako najwyższej wartości narodu pozbawionego niezależności.
Fascynująca jest dwoistość postaci głównego bohatera, który tak głęboko wierzy w swoją wyjątkowość, że pragnie tylko przywództwa, a gdy go nie otrzymuje, podejmuje indywidualne działanie i ponosi klęskę. Pozostaje pytanie, czy tak właśnie musiało się stać?
Obecne wydanie zawiera opracowanie lektury zgodne z podstawą programową. W książce zostały wyróżnione ważne cytaty potrzebne w czasie szkolnej pracy nad dramatem, a także streszczenie ułatwiające jego interpretację. Ponadto w opracowaniu znajdziemy plan wydarzeń porządkujący przebieg akcji, wzory wypowiedzi i prac pisemnych według klucza egzaminacyjnego, pytania sprawdzające wiedzę na temat lektury oraz informacje o odniesieniach kulturowych.