Powieść wydano po raz pierwszy w 1900 r., ale pod względem wartkości akcji nie zestarzała się wcale. Zresztą mniej więcej w połowie okresu między dniem tamtym a dzisiejszym spopularyzował ją swoim filmem Aleksander Ford, a była to jedna z pierwszych kolorowych ekranizacji w Polsce! Twarz i potężna postura Mieczysława Kalenika w roli Zbyszka z Bogdańca zapadły w pamięć wielu pań nie bez powodu, a drobne detale w postaci zegarka na przegubie króla Jagiełły (Emil Karewicz) nie przeszkodziły dziełu w zdobyciu ogromnej popularności.
Sama powieść, choć opowiada dzieje z przełomu XIV i XV w., znakomicie broni się do dziś. Elementy romansu i melodramatu (wątek Zbyszka i Danusi Jurandówny), historyczne (bitwa pod Grunwaldem), intrygi i zemsty (po mistrzowsku ukazane postaci rycerza Zygfryda de Loewe i Juranda ze Spychowa) i dziś mogłyby być kanwą całkiem niezłego thrillera.
Powieść historyczna, cóż jak nie ten gatunek literacki, ma szansę uczniom, i nie tylko im, w dzisiejszych mało książkowych czasach przybliżyć dzieje Polski i Europy, dawne zwyczaje, język, sztukę. Henryk Sienkiewicz posiadł tę umiejętność jak mało kto. Korzystajmy więc z jego spuścizny literackiej!