Trzy doskonałe powieści Zbigniewa Masternaka w jednym pakiecie. Historia życia autora przepuszczona przez filtr literatury. Męska proza, która zachwyca, fascynuje i przeraża…
Trzy doskonałe powieści Zbigniewa Masternaka w jednym pakiecie. Historia życia autora przepuszczona przez filtr literatury. Męska proza, która zachwyca, fascynuje i przeraża…
Bohater cyklu „Księstwo. Trylogia młodzieńcza” wywodzący się ze wsi pod Świętym Krzyżem, w której obowiązuje prawo pięści i sztachety, robi wszystko, aby wyrwać się w szeroki świat. Wierzy, że uda mu się to dzięki piłce nożnej. Po ciężkiej kontuzji kolana nie może już jednak grać. Podejmuje studia prawnicze w Lublinie, by po kolejnej zmianie planów życiowych trafić na polonistykę we Wrocławiu. Z powodu trudnej sytuacji materialnej, choroby matki oraz marzenia o zekranizowaniu jednego ze swych opowiadań wikła się w szemrane interesy. Matka umiera, filmu nie udaje się skończyć. Pozostaje jednak świetna groteskowa powieść o polskiej współczesności. Masternak bowiem z konsekwencją portretuje nasz kraj i jego mieszkańców. Na podstawie trzech znakomitych, w dużej mierze autobiograficznych powieści wchodzących w skład cyklu „Księstwo”: „Niech żyje wolność”, „Chmurołap” i „Scyzoryk”, powstał nastrojowy film Andrzeja Barańskiego pod tym samym tytułem.
„Masternak jest takim amerykańskim chłopakiem, który bez żadnego ubezpieczenia odważnie rusza w świat. Jak na razie ze wszystkich wypraw wrócił na tarczy, ale życiowe porażki przezwyciężył, pisząc kolejne świetne książki. (…) Jest bardzo ostrym obserwatorem. Twarda walka, którą toczy o utrzymanie się na powierzchni, pozbawiła go sentymentalizmu. (…) Trzeba jeszcze wspomnieć o obezwładniającym poczuciu humoru tego pisarza. Nawet trudno mi przywołać tutaj kogoś ze współczesnych, kto byłby podobny do Masternaka. Myślę raczej o Gogolu, Szczedrinie.”
Andrzej Barański w „Barański. Przewodnik Krytyki Politycznej”, 2009