Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka PWST w Krakowie. Występowała w krakowskim Teatrze Lalki i Maski „Groteska”, prowadzonym przez J. Grotowskiego w Opolu Teatrze 13 Rzędów, wrocławskich: Teatrze Laboratorium, Współczesnym, Polskim. Od 1972 r. należy do zespołu stołecznego Teatru Współczesnego. Zagrała w tym czasie m.in. w spektaklach: „Święto Borysa” T. Bernharda, „Rzecz listopadowa” E. Brylla, „Kurce wodnej” S. Witkiewicza i „Letycji i lubczyku” P. Shaffera. Za rolę Letycji Douffet zdobyła Nagrodę im. A. Zelwerowicza oraz nagrodę główną na 30. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Kreacja, którą stworzyła w przedstawieniu „Kwartet”, przyniosła jej Feliksa Warszawskiego, a rola Anny Meister ze sztuki T. Bernharda „Na szczytach panuje cisza” – tytuł Najlepszej Aktorki na 14. Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.
Na ekranie kinowym po raz pierwszy znalazła się dzięki „Życiu rodzinnemu” (1970) K. Zanussiego. W 1971 r. zagrała u tego reżysera w filmie telewizyjnym „Za ścianą”. Współpracowała z nim później także przy obrazach takich jak: „Bilans kwartalny” (1974, nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą na FPFF w Gdańsku), „Spirala” (1978), „Pokuszenie” (1981), „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest...” (1988), „Cwał” (1995, nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą na FPFF w Gdyni, Złota Kaczka, nagrody na MFF w Toronto i Festiwalu Filmowym Narodów Słowiańskich i Prawosławnych). Znakomite kreacje stworzyła też w „Weselu” (1972) i „Pannach z Wilka” (1979) Andrzeja Wajdy oraz „Budapeszteńskich opowieściach” (1976) Istvána Szabó.
Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.