Kim była nieszczęśliwa dziewczyna z portretów Wyspiańskiego? Dlaczego większość mitycznych postaci na obrazach Malczewskiego ma twarz tej samej kobiety? Kto stał za desperackim czynem młodego Podkowiń...
Napisana lekkim piórem, barwna, przetykana anegdotami biograficzna opowieść o wspaniałym malarzu scen batalistycznych, znanym portreciście, a także twórcy obrazów rodzajowych.
Rozprawa jednego z wybitnych przedstawicieli angielskiego malarstwa XVIII w. Jej autor podejmuje próbę pokazania praw, którymi rządzi się natura, oraz tych, które kształtują gusty odbiorców sztuki.
Pierwsze polskie tłumaczenie pism wybitnego historyka i teoretyka sztuki. Na tom składają się jego najważniejsze teksty, poświęcone głównie sztuce włoskiego i niemieckiego renesansu.
Bożena Fabiani, historyk, pedagog i popularyzatorka historii kultury, w barwny i błyskotliwy sposób wprowadza nas w czasy i świat ludzi sztuki od mistrzów mozaiki bizantyńskiej aż do Salvadora Dali.
Barwna jak malarstwo Fridy, fascynująca jak jej dramatyczne losy – biografia artystki, która stała się legendą. Historia tak piękna i niezwykła, że trudno uwierzyć w to, że napisało ją życie.
Zbiór esejów znanej historyk sztuki. Autorka podejmuje refleksję na temat malarstwa XIX wieku oraz polskiego malarstwa z przełomu wieków, czyli okresu uznawanego za najważniejszy w jego dziejach.
Historia motywu „fille fatale” w wyobraźni symbolicznej ubiegłego stulecia i jego metamorfoz dokonujących się w malarstwie, filmie, fotografii, literaturze.
Od miłości szalonej do zbierania pocztówek do projektów przemienienia Łuku Triumfalnego w elegancki pisuar – analiza surrealizmu w sztukach plastycznych, kinie, fotografii i literaturze.
Uznany malarz, mniej znany jako literat, dzieli się swoimi refleksjami o sztuce, literaturze, procesie twórczym, własnym życiu i czasach, w których przyszło mu żyć i tworzyć.
Sylwetki kobiet, które nie godziły się na przeciętność, walczyły z losem i narzucanymi im ograniczeniami – wybitnych artystek, muz znanych i podziwianych mężczyzn, nierzadko ich konkurentek do sławy.
Han van Meegeren potrafił skopiować chyba wszystkie obrazy. I sprzedać je wszystkim – nawet Göringowi. Książka Przemysława Słowińskiego to barwna biografia genialnego malarza fałszerza.
Książka wyrosła z podróży Wojciecha Karpińskiego do Stanów Zjednoczonych – Nowego Świata, tygla kulturowego, wyjątkowej mieszanki przeszłości i przyszłości.