Rytuały Jak zwolnić i żyć uważniej Antropolog Dimitris Xygalatas nazywa rytuały „pozornie bezsensownymi czynnościami, które nadają życiu sens”. Rytuałami mogą być msza święta czy wieczerza wigilijna, ale także ceremonialne picie herbaty, codzienna medytacja, wspólne śpiewanie hymnu na stadionie piłkarskim albo zestaw gestów, które wykonuje słynny tenisista Rafael Nadal, gdy przed każdym serwisem w identycznej sekwencji dotyka kilka razy nosa i uszu. To powtarzalne czynności, które wydają się nie mieć żadnej bezpośredniej funkcji, ale które z jakichś powodów są dla nas ważne: uśmierzają niepokój, budują doświadczenie przynależności bądź wytwarzają poczucie wzniosłości i piękna. O znaczenie rytuałów pytamy przed jednym z najważniejszych obrzędów w naszej kulturze – świętami Bożego Narodzenia. Czy potrafimy po swojemu świętować Boże Narodzenie? Które zwyczaje przynoszą nam poczucie zakorzenienia? Jak budować codzienne rytuały? Odpowiadają Waldemar Kuligowski, Byung-Chul Han, Michał Cichy, ks. Grzegorz Strzelczyk, Mateusz Kubik Natalia Sosin-Krosnowska i Maria Banaszak
Sprośne sacrum. Zbigniew Mikołejko o wyuzdaniu średniowiecznych rzeźb Biolożka lub scenarzystka? Alternatywne biografie Wisławy Szymborskiej Jak się pisze gry komputerowe typu slow? Opowieść Karoliny Sulej
Ponadto: Korzenie klimatycznego niedasizmu. Co dalej z polską transformacją energetyczną? Zabicie Głupka przez Zwyrola – Mateusz Górniak w Stacji: Literatura Nierzeczywiste miasto. Łukasz Najder na dachach Łodzi Wasz język to kosmos. Kto i po co uczy się polskiego? Filmowe rekomendacje Diany Dąbrowskiej Rysunkowy humor Oli Szmidy i Bardzo brzydkich rysunków
Miesięcznik ZNAK 12/2023 - O tytule
Magazyn o tematyce społeczno-kulturalnej pomagający odnaleźć się w złożonej rzeczywistości. Miesięcznik Znak rozpoznaje i definiuje najważniejsze zjawiska, procesy i tendencje XXI wieku. Stawia ważne i aktualne pytania oraz stara się znaleźć pogłębione odpowiedzi. To miejsce formułowania idei i diagnoz, które odpowiadają na współczesne wyzwania, a jednocześnie nie tracą waloru uniwersalności i ponadczasowości.
• Jak wzmacniać odporność psychiczną? • Co nam dają algorytmy? • Czy longtermiści są w stanie przewidzieć przyszłość? • Jak odnaleźć swoje duchowe miejsce w czasach niepewności?
Współczesny świat wydaje się być nader skomplikowany. Szaleńcze tempo rozwoju technologicznego, cyberwojny i konwencjonalne konflikty zbrojne, pandemia, kryzysy gospodarczy i klimatyczny – wszystko to sprawia, że możemy czuć się zagubieni i osamotnieni w radzeniu sobie z codziennością.
Miesięcznik Znak rozpoznaje i definiuje najważniejsze zjawiska, procesy i tendencje XXI wieku. Stawia ważne i aktualne pytania oraz stara się znaleźć pogłębione odpowiedzi. To miejsce formułowania idei i diagnoz, które odpowiadają na współczesne wyzwania, a jednocześnie nie tracą waloru uniwersalności i ponadczasowości.
Na łamach pisma można przeczytać teksty m.in.: • Bogdana de Barbaro, • Piotra Oczki, • Filipa Springera, • Ewy Woydyłło, • Olgi Gitkiewicz, • Radka Raka.