Sen o Japonii „W Japonii, a gdzie?” – widzimy na rysunku Oli Szmidy, żartującej z sympatią z mody na wyjazdy do Japonii. Z jednej strony Kraj Kwitnącej Wiśni kusi nas majestatyczną przyrodą, urbanistyką przyszłości czy fascynującą kulturą: klasycznymi już mangami i anime, ale też odkrywaną dziś literaturą, serialami i j-popem. Z drugiej strony Japonia zmaga się z depopulacją, zastojem gospodarczym, nierównością płci, przepracowaniem… To także kraj, który doczekał spełnionej apokalipsy symbolizowanej przez takie miejsca jak Hiroszima i Fukuszima. Z pewnością obraz Japonii jest dużo bardziej skomplikowany niż w folderze turystycznym. Skąd się wzięła moda na Kraj Kwitnącej Wiśni? Czego dzięki Japończykom dowiemy się o sobie? Jakie nowe wzorce kobiecości przedstawia japońska literatura? Odpowiadają: Karolina Bednarz, Anna Wołcyrz, Olga Drenda i Jakub Woynarowski, a także Mateusz Urbanowicz, Kaja Klimek, Mateusz Sarnowski, Kuba Więcek i Agnieszka Kozyra
Co zrobić, by mieszkania były tańsze? Bycie woke nie jest lewicowe Zapytaj kwiat, jak się czuje. O apkach do roślin
Ludzie z ula. Jakie owoce i warzywa zawdzięczamy owadom zapylającym? Dlaczego Finlandia to najszczęśliwszy, ale i najbardziej rasistowski kraj Unii Europejskiej? Filmowe rekomendacje Diany Dąbrowskiej Rysunkowy humor Oli Szmidy i Bardzo brzydkich rysunków
Miesięcznik ZNAK 5/2024 - O tytule
Magazyn o tematyce społeczno-kulturalnej pomagający odnaleźć się w złożonej rzeczywistości. Miesięcznik Znak rozpoznaje i definiuje najważniejsze zjawiska, procesy i tendencje XXI wieku. Stawia ważne i aktualne pytania oraz stara się znaleźć pogłębione odpowiedzi. To miejsce formułowania idei i diagnoz, które odpowiadają na współczesne wyzwania, a jednocześnie nie tracą waloru uniwersalności i ponadczasowości.
• Jak wzmacniać odporność psychiczną? • Co nam dają algorytmy? • Czy longtermiści są w stanie przewidzieć przyszłość? • Jak odnaleźć swoje duchowe miejsce w czasach niepewności?
Współczesny świat wydaje się być nader skomplikowany. Szaleńcze tempo rozwoju technologicznego, cyberwojny i konwencjonalne konflikty zbrojne, pandemia, kryzysy gospodarczy i klimatyczny – wszystko to sprawia, że możemy czuć się zagubieni i osamotnieni w radzeniu sobie z codziennością.
Miesięcznik Znak rozpoznaje i definiuje najważniejsze zjawiska, procesy i tendencje XXI wieku. Stawia ważne i aktualne pytania oraz stara się znaleźć pogłębione odpowiedzi. To miejsce formułowania idei i diagnoz, które odpowiadają na współczesne wyzwania, a jednocześnie nie tracą waloru uniwersalności i ponadczasowości.
Na łamach pisma można przeczytać teksty m.in.: • Bogdana de Barbaro, • Piotra Oczki, • Filipa Springera, • Ewy Woydyłło, • Olgi Gitkiewicz, • Radka Raka.