Grudniowy Miesięcznik ZNAK na święta Stwórz szałas na hałas
Jak aranżować przestrzeń, aby doświadczyć w niej spokoju? Dlaczego boimy się milczenia? Do czego przyroda potrzebuje ciszy? Odpowiadają: Diego Ramírez Martín del Campo, Joanna Jurga, Mikołaj Golachowski i Marta Michalska.
Choć umiejętność wewnętrznego wyciszenia jest niezwykle istotna, nie wpływa ona na zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem w otaczającej nas przestrzeni. A to, niestety, bardzo duży problem systemowy, druga środowiskowa – obok smogu – najpoważniejsza przyczyna naszego złego stanu zdrowia. Hałas nie tylko osłabia nasz słuch. Prowadzi do nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca, nadmiernego zmęczenia, problemów ze snem… Jednak znaczące zmiany nie dzieją się z dnia na dzień. O swoje najbliższe przestrzenie ciszy trzeba zadbać już teraz: w naszych domach, relacjach, w wolnym czasie.
Archeologia na tropie zbrodni. Pionierskie badania Forensic Architecture Dlaczego Eliot Weinberger nie lubi opowiadań w „New Yorkerze”? Szekspir w języku migowym. Jak teatr otwiera się na osoby głuche Igor Tuleya w rozmowie z Pauliną Wilk: Zawód sędzia? Nie polecam, ale nie żałuję „Kłamstwa” – przedpremierowe opowiadanie Johna Maxwella Coetzee Filmowe polecajki Diany Dąbrowskiej Piotr Szaradowski: Potrzebujemy ludowej historii mody Psychotest: Czego najbardziej potrzebujesz na święta? Felietony Olgi Gitkiewicz, Elizy Mórawskiej-Kmity (White Plate) i Janusza Poniewierskiego
Miesięcznik ZNAK 12/2024 - O tytule
Magazyn o tematyce społeczno-kulturalnej pomagający odnaleźć się w złożonej rzeczywistości. Miesięcznik Znak rozpoznaje i definiuje najważniejsze zjawiska, procesy i tendencje XXI wieku. Stawia ważne i aktualne pytania oraz stara się znaleźć pogłębione odpowiedzi. To miejsce formułowania idei i diagnoz, które odpowiadają na współczesne wyzwania, a jednocześnie nie tracą waloru uniwersalności i ponadczasowości.
• Jak wzmacniać odporność psychiczną? • Co nam dają algorytmy? • Czy longtermiści są w stanie przewidzieć przyszłość? • Jak odnaleźć swoje duchowe miejsce w czasach niepewności?
Współczesny świat wydaje się być nader skomplikowany. Szaleńcze tempo rozwoju technologicznego, cyberwojny i konwencjonalne konflikty zbrojne, pandemia, kryzysy gospodarczy i klimatyczny – wszystko to sprawia, że możemy czuć się zagubieni i osamotnieni w radzeniu sobie z codziennością.
Miesięcznik Znak rozpoznaje i definiuje najważniejsze zjawiska, procesy i tendencje XXI wieku. Stawia ważne i aktualne pytania oraz stara się znaleźć pogłębione odpowiedzi. To miejsce formułowania idei i diagnoz, które odpowiadają na współczesne wyzwania, a jednocześnie nie tracą waloru uniwersalności i ponadczasowości.
Na łamach pisma można przeczytać teksty m.in.: • Bogdana de Barbaro, • Piotra Oczki, • Filipa Springera, • Ewy Woydyłło, • Olgi Gitkiewicz, • Radka Raka.