Jak wygląda dzieciństwo spędzone w cieniu alkoholizmu? Czy rodzicowi da się wybaczyć wszystko? Czy naprawdę czas leczy rany? „Mireczek”, audiobook Aleksandry Zbroi, to opowieść o relacji z ojcem nieobecnym, bez reszty pogrążonym w alkoholowym nałogu i rozpadającej się rodzinie. W tej opartej na przeżyciach samej autorki książce pobrzmiewają na zmianę stracone złudzenia, żal, złość, rozczarowanie i nadzieja. Przepuszczone przez literacki filtr, ale nadal żywe.
Audiobook „Mireczek. Patoopowieść i moim ojcu” stał się odkryciem roku dla czytelników, którzy szukali literatury świeżej i autentycznej. Książką potrzebną w społeczeństwie pilnującym, by swoje brudy prać w domowym zaciszu. Aleksandra Zbroja pokazuje w debiutanckiej powieści, że można inaczej - i jest to wyzwalające. Jej „Mireczek” (audiobook mp3) jest poszukiwaniem prawdy zarówno o ojcu alkoholiku, jak i o sobie.
„Wklepuję na fejsa komunikat, że to koniec, że umarł nagle i niezapowiedzianie, że nie miałam okazji poznać własnego ojca, ponieważ on wolał wódę. I jabole, i browary, i pewnie nawet denaturat, bo był uzależnionym typu menela, który zasrywa sobie nogawkę spodni, śmierdzi w autobusie i zalega na dworcach. Potem usuwam to o denaturacie oraz dworcach. Piszę, że ojciec zmarł nagle i że mi smutno. Po chwili dodaję: «Wiele lat temu zabrały go demony plątające się po jego trzewiach i głowie.
Nie znaliśmy się – spotykałam głównie tego z trzewi i głowy, który podpowiadał mu, co robić. Że poza wódką jest tylko strach, że nic nie warto. Żeby dał sobie spokój. Tato, przykro mi, że tak się stało. Dzięki Tobie uczę się współczuć. Może to taki ostatni prezent, od Ciebie dla mnie».
Słowo «tato» kłuje w oczy, ale w całą resztę przez chwilę wierzę. Potem zostaje tylko to kłucie. «Tato», «papo», «papko», językowe narzędzia tortur”.
Fragment powieści „Mireczek” Aleksandry Zbroi (audiobook w formacie mp3)
BARDZO MOCNY DEBIUT.
PRAWDZIWA, PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O PRÓBIE ODNALEZIENIA OJCA, KTÓREGO ZABRAŁ ALKOHOL.
„Mireczek” Aleksandry Zbroi [audiobook w formacie mp3] - rekomendacje:
• „Nie można w tej kwestii wierzyć statystykom, bo okrywa je z jednej strony wstyd, a z drugiej potrzeba ochrony rodzica. Ale jest nas – dorosłych dzieci alkoholików – w Polsce miliony. Nie chcemy i nie umiemy o tym mówić. Aleksandra Zbroja robi to za nas. Być może nasi rodzice nie pili tak jak Mireczek. Ale styl picia nie ma znaczenia dla tego doświadczenia. Rodzic, którego nie ma, bo zabiera go alkohol, to coś, o czym powinniśmy mieć prawo rozmawiać. Wierzę, że ta książka może stać się początkiem rozmowy” – Małgorzata Halber
• „Boleśnie prawdziwy i wstrząsający debiut. Autorka pisze bez upiększeń, ale i bez zbędnego dramatyzmu. To intymne świadectwo, które staje się literaturą. Takie połączenie nie zdarza się często” – Łukasz Orbitowski
----- JAK SŁUCHAĆ AUDIOBOOKA? -----
• Książkę, audiobook „Mireczek” (format mp3) przesłuchasz wygodnie na swoim telefonie w aplikacji mobilnej Publio. Pobierz pliki na komputer lub tablet i słuchaj jak lubisz. Przed zakupem możesz odsłuchać lub pobrać darmowy fragment audiobooka.
• Wolisz czytać? W ofercie Publio dostępny jest także „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” ebook w formacie epub, kindle mobi.
O autorce audiobooka „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”:
„Mireczek” to audiobook, za który Aleksandra Zbroja została okrzyknięta Odkryciem Empiku 2021. Debiutem książkowym autorki był napisany wspólnie z Agnieszką Pajączkowską reportaż „A co wyście myślały. Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”.
Reportaże i podcasty autorki znaleźć można także w „Wysokich Obcasach” i „Dużym Formacie”.
Z wykształcenia Aleksandra Zbroja jest historyczką sztuki. Ukończyła również Polską Szkołę Reportażu.