Przez tysiące lat ludzie budowali mury i je atakowali, podziwiali i przeciw nim się buntowali.
Wielkie mury wyrosły niemal na każdym kontynencie, w Persji, Rzymie, Chinach, Ameryce Środkowej i nie tylko. Towarzyszyły powstawaniu miast, narodów i imperiów. A jednak rzadko pojawiają się w podręcznikach historii.
David Frye odkrywa historię murów tych starożytnych i tych całkiem współczesnych, i zadaje pytania, które są zarówno intrygujące, jak i głębokie. Przede wszystkim zaś prowokuje nas do zastanowienia się, czy historia murów wznoszonych przez ludzkość na przestrzeni dziejów to przypadkiem nic innego jak historia naszych cywilizacji.
Pouczająca, istotna i prowokująca do myślenia
Publishers Weekly
Fascynująca książka
Adam Leszczyński
Ebook „Mury” David Frye - spis treści:
Dedykacja
Tabela chronologiczna
Wprowadzenie. Mur na granicy pustkowia
Część 1. Budowniczowie i barbarzyńcy
W kolebce cywilizacji. Budowniczowie murów u zarania dziejów
Budować czy nie budować?
Krzyki bólu i smutku
Murarze i wojownicy. Życie poza murami
Część 2. Epoka murów obronnych
Prolog. Wrota Aleksandra
Mury łączą Eurazję
Mury Hadriana
Raj utracony
Bezbronni we własnych murach
Cykliczność murów i despotyzmu
Mury i apokalipsa
Część 3. Świat w okresie przejściowym
Straszliwa bombarda
Poza granicą cywilizacji
Fort Złamanego Serca
Część 4. Zderzenie symboli
Ostatnie bitwy
O niebo lepszy niż wojna
Epilog. „Kochaj swojego sąsiada, ale nie wycinaj żywopłotu”
Podziękowania
Przypisy wyjaśniające
Przypisy bibliograficzne
Ebook „Mury. Historia cywilizacji” – fragment:
Na odludnym pustkowiu stoi samotny starożytny mur, liczący sobie co najmniej cztery tysiące lat. Na zachód od niego znajdują się miasta, niektóre o bardzo dawnej metryce, inne współczesne. Wiele z nich zostało zniszczonych przez wojny, te z dalekiej przeszłości i te współczesne. Na wschód od muru ciągnie się pustkowie, bezkresny suchy step, który staje się coraz suchszy, im dalej na wschód, aż w końcu przechodzi w pustynię. Biegnie przez dobre sto sześćdziesiąt kilometrów, by w najdalej wysuniętym na południe punkcie ostro skręcić na zachód, jakby odcinając góry od południa. Przez chwilę wspina się po zboczu Antylibanu, po czym gwałtownie urywa na grani.
Syryjski mur zmienił się w smętną ruinę, tak niepozorną, że musiały minąć tysiąclecia, zanim w ogóle został odkryty. Ale nawet w czasach swojej największej świetności nie był szczególnie imponujący. Ściana z kamieni, rozrzuconych dzisiaj bezładnie na spieczonej słońcem ziemi, mogła sięgać wysokości najwyżej dwóch metrów. Dodatkowa warstwa z zaschniętego błota podwyższała ją o nie więcej niż kilkadziesiąt centymetrów.
Historycy, sfrustrowani brakiem inskrypcji, nie bardzo wiedzą, co sądzić o tym zabytku. Studiują mapę, która przez ostatnie cztery tysiące lat niewiele się zmieniła: po jednej stronie muru cywilizacja, po drugiej pustkowie. Jakby jakiś starożytny król rozkazał odgrodzić obszary pustynne. Tylko kto odgradza murem pustynię?
Jak przeczytać ebooka?
Ebook „Mury. Historia cywilizacji” (David Frye) przeczytasz wygodnie w aplikacji mobilnej Publio, a także na czytnikach Kindle, inkBOOK, PocketBook, Onyx itp., na komputerze, telefonie i tablecie. Przed zakupem możesz zapoznać się z darmowym fragmentem książki.
Książka dostępna jest także w formacie mp3 jako audiobook „Mury”