Rosja i Chiny głoszą dziś bezgraniczne partnerstwo strategiczne, twarde jak skała, odporne na każdą pogodę i potwierdzane przyjaźnią polityczną Władimira Putina i Xi Jinpinga. A jeszcze w roku 1969 wojska sowieckie gromiły chińskie nad Ussuri, zaś Mao Zedong obawiał się inwazji Związku Radzieckiego na Chińską Republikę Ludową. Co takiego się wydarzyło, że Moskwa i Pekin w ciągu pół wieku przeszły od wrogości do bliskości?
Michał Lubina ukazuje, jak Rosja stopniowo godziła się z rolą młodszego brata Chin – zarówno w relacjach wzajemnych, jak i na arenie międzynarodowej. Podobnie jak w XVII wieku, gdy kraje te po raz pierwszy nawiązały oficjalne kontakty, Państwo Środka jest dziś ważniejsze, silniejsze i bogatsze. Co Chiny zrobią ze swoją przewagą?
MICHAŁ LUBINA – naukowiec, publicysta i podróżnik. Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Napisał dziewięć książek i ponad setkę artykułów dotyczących głównie Azji. Otrzymał wiele nagród za osiągnięcia naukowe, a także stypendium Ministerstwa Nauki, przyznawane wybitnym młodym badaczom, oraz stypendium rządu Republiki Chińskiej na Tajwanie (Taiwan Fellowship).
„Russkij mir” to koncepcja geopolitycznie prowincjonalna wobec uniwersalizmu idei „tianxia”. Rosja jest większa od Chin, ale smok jest potężniejszy od niedźwiedzia. Jeszcze niedawno te bestie na siebie polowały. Teraz razem wychodzą na żer i dzielą się zdobyczą, bo smokowi to (na razie) odpowiada. Michał Lubina wyjaśnia, jak i dlaczego to się odbywa. Od pierwszych stron obiecuje czytelnikowi, że uzupełni jego wiedzę, zaspokoi ciekawość, uszanuje inteligencję, pobudzi wyobraźnię. I dotrzymuje słowa. Świetna książka.
Grzegorz Dobiecki
redaktor programu Dzień Na Świecie w Polsat News
Relacje Chin i Rosji tylko pozornie są dla Polski nieistotne. Aż do chwili wybuchu wojny w Ukrainie na Zachodzie co jakiś czas pojawiały się niebezpieczne z naszego punktu widzenia pomysły sojuszu z Rosją przeciw Chinom. Równocześnie w Polsce rozważano nie mniej egzotyczny pomysł zbliżenia Polski z Chinami przeciwko Rosji i na złość Zachodowi. Tego rodzaju zwodnicze idee zawsze karmią się niewiedzą. Michał Lubina, dając wiedzę, pozwala nam rozprawić się ze złudzeniami.
Witold Jurasz
dziennikarz Onetu, b. dyplomata
Lektura obowiązkowa. Książka traktuje o budzącym niepokój na Zachodzie sojuszu największego państwa globu z najludniejszym, o aspiracjach „małżonków z rozsądku” i o grze, którą ze sobą prowadzą. Autor obala poręczne stereotypy oraz fake newsy, a w zamian oferuje analizę politycznych mechanizmów, odświeżającą perspektywę i arcyciekawą opowieść oraz refleksje o współczesnej mocarstwowości, autorytaryzmie i wojnie – a tym samym o USA i Europie, jej wartościach i możliwościach. I oczywiście o przyszłości.
Agnieszka Lichnerowicz
dziennikarka Radia TOK FM
Lubina łączy imponującą akademicką wiedzę z perspektywą podróżnika i „znajomością terenu”. Unikalna wartość, która pozwala czytelnikowi wiele zrozumieć.
Tomasz Michniewicz
dziennikarz, podróżnik, reportażysta
„Niedźwiedź w objęciach smoka” – jak czytać ebook?
Ebook przeczytasz wygodnie w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie.
Masz czytnik ebooków (Kindle, PocketBook, inkBook itp.)?
Pobierz plik elektroniczny epub lub kindle mobi i czytaj tak, jak lubisz.
Przed zakupem możesz zapoznać się z darmowym fragmentem książki.