Zmiany przepisów zostały przedstawione w unikalnej, tabelarycznej formule. Publikacja zawiera:
– tabelaryczne zestawienie treści przepisów Prawa wodnego z 2001 r. i odpowiadających im – pod względem przedmiotu regulacji – przepisów nowego Prawa wodnego z 2017 r.;
– wyjaśnienia i komentarze ekspertów do każdego zmienionego przepisu;
– tabelaryczne zestawienie przepisów nowego Prawa wodnego z 2017 r. niemających swojego odpowiednika w dotychczasowej regulacji.
Dzięki temu książka jest znakomitym drogowskazem w gąszczu nowej regulacji i znacznie ułatwia zorientowanie się w zmianach, jakie wprowadza nowe Prawo wodne.
Aby sprostać oczekiwaniom profesjonalistów:
– wzbogaciliśmy tekst przepisów o zamieszczone w klamerkach tytuliki towarzyszące poszczególnym artykułom;
– każdą zmianę opatrzyliśmy informacją o terminie jej wejścia w życie.
Niniejsza publikacja adresowana jest zarówno do osób pełniących funkcje w organach administracji publicznej oraz ich pracowników, jak i do przedsiębiorców, których dotyczy nowe Prawo wodne. Wiedza o zmianach wprowadzonych przez nową regulację jest niezbędna pracownikom wydziałów do spraw ochrony środowiska w urzędach gmin, starostwach, urzędach marszałkowskich i urzędach wojewódzkich, pracownikom wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, wojewódzkich funduszów ochrony środowiska i gospodarki wodnej, wojewódzkich zarządów melioracji i urządzeń wodnych, a także pracownikom administracji architektoniczo-budowlanej i nadzoru budowlanego. Również przedsiębiorcy – w szczególności spółki i jednostki z sektora wodociągowo-kanalizacyjnego, przedsiębiorstwa z branży energetycznej i branży przemysłowej, firmy z sektora budowlanego, biura projektowe, inspektorzy nadzoru inwestorskiego – powinni jak najszybciej zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi przez nowe przepisy, aby ocenić ich wpływ na prowadzoną działalność.
Kolejną grupą zainteresowanych są też posiadacze pozwoleń wodnoprawnych, właściciele urządzeń wodnych, a przede wszystkim gospodarstwa rolne, rolnicy nawadniający użytki rolne oraz gospodarstwa prowadzące chów lub hodowlę ryb.