Horror autotoxicus – tę sugestywną łacińską nazwę niemiecki immunolog Paul Ehrlich nadał chorobom autoimmunologicznym. Jak dochodzi do tego, że organizm zwraca się przeciwko samemu sobie? Co podsyca tę autoagresję i czy można jej zapobiec? Piszemy o tym w Raporcie Specjalnym. Znajdziecie tam też informacje, jak wspierać układ odpornościowy, by nie chorować.
Z kolei Temat Numeru poświęciliśmy zmęczeniu. Z 2 raportów przeprowadzonych w tym roku wynika, że 42-72% aktywnych zawodowo Polaków jest zmęczona zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Ostatnio eksperci doszli do wniosku, że ten stan przezwyciężyć można dzięki hormonowi DHEA. Oczywiście opisujemy też inne – potwierdzone naukowo – opcje radzenia sobie z chronicznym zmęczeniem.
Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi, dlatego w tym wydaniu magazynu O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nie zabrakło artykułu poświęconego tej tematyce. Dr Leigh Erin Connealy wyjaśnia w nim, dlaczego połączenie metod alternatywnych z medycyną konwencjonalną podnosi szansę wygrania walki z nowotworem.
Ponadto, jak zwykle, w numerze Stary Doktor doradza, co robić w przypadku menopauzy oraz podwyższonego poziomu homocysteiny. Podpowiadamy również, jak sobie radzić z grzybicą stóp oraz co zrobić, by mieć mocne kości.
Szczególnie polecam tekst pt. „Leczenie stare jak świat”. Archeolodzy znaleźli dowody na to, że na praktyki medyczne stosowano już 1,6 mln lat temu. Nasi praprzodkowie umieli plombować zęby, a starożytne ludy potrafiły np. usuwać zaćmę!