Poradnik ten nie jest pracą o charakterze naukowym. Jest pewnym spojrzeniem i pomysłem na poprawę zdrowia psychofizycznego zabieganego, a czasem nawet zagubionego w dzisiejszym świecie człowieka. Niniejsza książka jest propozycją prostych ćwiczeń, metod i technik pozwalających utrzymać dobre zdrowie oraz poprawić to, co wymaga korekty. Podczas lektury poradnika poznamy narzędzia i sposoby poprawy naszego samopoczucia.
Poradnik jest efektem wieloletnich zainteresowań autora, doświadczeń życiowych i osobistych przemyśleń, podsumowaniem licznych spotkań i rozmów z ludźmi chorymi i borykającymi się z różnymi dolegliwościami oraz boleśnie doświadczonymi przez los. Jest także podsumowaniem i pointą przeczytanych książek oraz obejrzanych filmów na temat naturalnych sposobów pokonywania problemów zdrowotnych i możliwości powrotu do równowagi.
Książka zawiera materiał teoretyczny, który naświetla od strony określonych autorytetów pewien stan wiedzy na dany temat. Osoby, które nie lubią zbyt dużej dawki teorii, mogą przejrzeć wstępne treści lub w ogóle je pominąć i przejść do praktycznych porad.
Poradnik ten nie jest receptą, którą każdy Czytelnik powinien zrealizować „w całości”, ale interpretacją i podpowiedzią, w jaki sposób zabiegany człowiek może sukcesywnie, a czasami szybko i w prosty sposób łagodzić i pokonywać różnorodne problemy zdrowotne, wynikające z tempa życia, stresu i presji współczesnego, wymagającego świata.
Każdy z nas jest inny, niepowtarzalny, dlatego też Czytelnik sam powinien zadecydować, co z zawartych propozycji może i chce wybrać dla siebie.