Aleksandr Gurgul opisuje w swojej książce układ, w którym krzyże zastępują certyfikaty kompetencji, a różaniec staje się przepustką do awansu. Dociera do ludzi, którzy stracili pracę za sprzeciw wobec systemu, ujawnia dokumenty pokazujące przepływ milionów złotych z publicznej instytucji do organizacji religijnych i rekonstruuje sieć powiązań sięgającą najwyższych szczebli władzy.
Lasy Państwowe to nie byle jaki twór. Zarządza blisko jedną czwartą kraju i ma wpływ nie tylko na życie tysięcy ludzi, ale przede wszystkim na polską przyrodę. Zarabia miliardy złotych na korzystaniu z naszej wspólnej własności: lasów. Choć mundury jego pracowników zdobi polskie godło, twór ten funkcjonuje bardziej jak komercyjna firma, niż jak służba państwowa.
Warto przyglądać się uważnie Lasom Państwowym i ich związkom ze światem polityki. W tej książce, którą bardzo polecam, wnikliwie analizuje je dziennikarz «Gazety Wyborczej” Aleksander Gurgul. Przeczytajcie koniecznie!
– Adam Wajrak
📚 „Ołtarz i siekiera” ebook – fragment:
Szyszko i Tomaszewski zostaną zapamiętani jako ludzie, za których czasów wybuchła największa w historii awantura o Puszczę Białowieską, symbolicznie zakończona wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwietniu 2018 roku, zakazującym wycinki w tym unikatowym na skalę europejską lesie. Z pomocą topornej propagandy próbowali wmówić społeczeństwu, że zasiedlone przez korniki świerki najlepiej leczyć siekierą i harwesterem. Mówili, że w miejsce wyciętych drzew posadzą nowy, zdrowy las. Aktywiści, którzy bronili tego niezwykle bioróżnorodnego ekosystemu, nie mieli jednak wątpliwości, że nie chodzi im o dobro Puszczy, ale o pieniądze, które można zarobić na wyciętym drewnie. (ciąg dalszy reportażu w pełnej wersji e-książki)
✍️ O autorze ebooka „Ołtarz i siekiera”:
Aleksander Gurgul – dziennikarz śledczy. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył dziennikarstwo, amerykanistykę i latynoamerykanistykę. W Stambule spędził stypendium Erasmus. W Nowym Jorku odbył staż w konsulacie generalnym RP. W „Gazecie Wyborczej" pracuje od 2014 r., a od 2021 r. kieruje zespołem Klimat i Środowisko. Publikował w „Tygodniku Powszechnym", „Magazynie Miasta" czy „Autoportrecie". Autor książki „Podhale. Wszystko na sprzedaż” (wyd. Czarne), która w 2022 r. znalazła się w finale nagrody Grand Press – Książka Reporterska Roku. Stypendysta waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council i współpracownik Transatlantic Media Network. W 2024 r. relacjonował szczyt klimatyczny COP29 w Baku, w ramach stypendium, które przyznały mu Earth Journalism Network i Stanley Center for Peace and Security.
Często wędruje po Tatrach, Gorcach i Pieninach. Do „Gazety Wyborczej” pisał m.in. z Kostaryki, Stanów Zjednoczonych czy wysp Galapagos.
(Opis pochodzi od wydawcy).
🔔 Jak przeczytać 📖 „Ołtarz i siekiera” ebook?
• w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie (iOS, Android)
• na czytniku ebooków typu Kindle, PocketBook, inkBook itp.
• na komputerze – w darmowych programach Calibre, Adobe Digital Editions
• w przeglądarce internetowej – np. Firefox z dodatkiem EPUBReader
Po zakupie ebook pobierzesz w formatach epub/mobi/pdf (w zależności do publikacji).
🎧 Wolisz słuchać? Sprawdź, czy w Publio.pl książka dostępna jest w formacie mp3 jako audiobook „Ołtarz i siekiera”.