Ponadczasowe refleksje o naturze ludzkiej w dwujęzycznym wydaniu bajek i przypowieści Ignacego Krasickiego – jednego z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Wyjątkowość tego wydania bajek pol...
Jedna z niewielu powieści oświeceniowych, o której z pewnością można powiedzieć, że nie zestarzała się wcale. I wciąż wciąga w pełen zagadek świat wyobraźni Jana Potockiego.
Podniosłe i zarazem komiczne, ale także pouczające. Najwybitniejszy poeta polskiego oświecenia wiedział, jak sprawić, by czytelnicy – nie nudząc się – doczytali utwór aż do... morału.
Gruntowne podsumowanie XVII-wiecznej wiedzy na temat podstawowych praw mechaniki, rozbudowane o wyniki przemyśleń, badań teoretycznych, eksperymentów i astronomicznych obserwacji Isaaca Newtona.
Studium, którego celem jest analiza intelektualnej symbiozy zachodzącej pomiędzy astrologią, magią i alchemią a nauką i religią chrześcijańską w przedoświeceniowym obrazie świata.
Monografia poświęcona doktrynie filozoficznej autora „Umowy społecznej”. Podejmuje próbę ukazania dorobku J.J. Rousseau przez pryzmat jego własnej twórczości i biografii oraz „przez okulary epoki”.
Rozważania o ruchu jako sposobie wszelkiego istnienia, granicach racjonalności oraz poszukiwaniach ideału nauki, których nigdy nie należy porzucać. Efekt twórczej współpracy dwóch wybitnych uczonych.
Jedna z niewielu powieści oświeceniowych, o której z pewnością można powiedzieć, że nie zestarzała się wcale. I wciąż wciąga w pełen zagadek świat wyobraźni Jana Potockiego.
„Bajki i przypowieści” to arcydzieło literatury polskiego oświecenia, a forma audio i świetna interpretacja aktora Jarosława Rabendy w znacznym stopniu ułatwią jego odbiór dzisiejszemu czytelnikowi.
Antywzorzec postawy obywatelskiej, ukazany przez Juliana Ursyna Niemcewicza, pisarza publicystę, jeden z czołowych twórców polskiego oświecenia, w powieści o sarmacie z początku XVIII w.