LOADING
INDYKARIUM
Borek wypatruje przez lornetkę godnych oka indyków, tropi branżowe eventy i sprawdza, komu wręczono jaką nagrodę.
VIVE VR CORNER
Niektóre gry VR wykorzystują nasz ruch w szerszym zakresie. Dotyczy to w szczególności tytułów, w których wiodącą rolę pełni muzyka.
PAX EAST 2020
Relacja z ostatnich wielkich targów gier, które odbyły się przed nadejściem pandemii. Nasz wysłannik zdołał sprawdzić, co pokazano podczas święta gier niezależnych.
EVERWILD
Brytyjskie Rare to firma z tradycjami, która dała nam takie tytuły jak choćby Killer Instinct, Banjo-Kazooie, GoldenEye 007 czy też Perfect Dark. Obecnie pracuje nad niesamowicie zapowiadającym się Everwild.
HAZARD W GRACH
Zaczęło się niepozornych skrzynek z bonusami, aż niczym wirus mowa moda opanowała całą elektroniczną rozrywkę. Jak sytuacja związana z hazardem ma się od strony prawnej?
PLAY THE GAME
HALF-LIFE: ALYX
Za kilka lat będziemy wspominać datę 23 marca 2020 roku jako kamień milowy w historii gier. Premiera pierwszego prawdziwego, pełnometrażowego tytułu AAA wyłącznie na platformę virtual reality jest zwiastunem zmiany technologicznej...
LANGRISSER I I II
Langrisser to seria strategii RPG, którą w dużym uproszczeniu można porównać do Fire Emblem. Wyróżniały ją świetne grafiki sławnego Satoshiego Urushihary oraz dość ciekawe podejście do budowania armii. Teraz ukazały się odświeżone wersje klasyków.
DOOM ETERNAL
Rozgrywka wydaje się być nieślubnym dzieckiem Tomb Raidera i Quake’a, tylko połatanym trochę wikolem i taśmą klejącą. Czy jest tak dobrze jak się spodziewaliśmy? Sos skończył Eternala i przemawia.
DOOM 64
Do oryginalnego contentu dorzucono całkiem nową paczkę poziomów pod wiele mówiącą nazwą The Lost Levels.
LUNA THE SHADOW DUST
W warstwie technicznej chłopczyk z kotkiem wędrują na szczyt wieży, czyli to kolejna indycza przygodówka z zagadkami do rozwiązywania: tu pchnij, tam pociągnij, tu światło, tam cień, raz jednym bohaterem, raz drugim.
SPIDER CLIMBER
Pajączek, pajączek bez nóżek i bez rączek. W wielkim, ciemnym lesie pełnym kamieni i ułamanych konarów. Uwięziony, owinięty w ciasną kulkę, potrafi tylko wypuszczać pojedynczą nić. Nie może nawet pisnąć. Po prostu horror.
CONGLOMERATE 451
Jest rok 2099. W metropolii Conglomerate trwa nieustanna walka wielkich międzynarodowych korporacji. Kierujesz elitarnym oddziałem agentów. Cel jest prosty – podporządkować sobie kompanie i zaprowadzić ład w sektorze 451 wszelkimi dostępnymi metodami.
WORLD OF HORROR
Grafika w stylu starych komputerów Apple czy ciekłokrystalicznych wyświetlaczy Casio, rysowana w pierwszej wersji MS Paint z lat osiemdziesiątych w kilku charakterystycznych retrobarwach – wprawia w zachwyt szczególnie miłośników starych urządzeń i gier.
BEAUTIFUL DESOLATION
Gra powstała w RPA i bardzo mocno nawiązuje do klasyki gatunku z lat dziewięćdziesiątych.
ONE-PUNCH MAN
Podtytuł gry („bohater, którego nikt nie zna”) nawiązuje do faktu, że umiejący położyć każdego (dosłownie każdego) jednym ciosem Saitama jest praktycznie nieznany w społeczeństwie pełnym superherosów.
ORI AND THE WILL OF THE WISPS
Oczarowani wspaniałą muzyką Garetha Cokera, przypominającą uspokajające ballady z Wiedźmina, równocześnie zostajemy zalani przepięknymi barwami i obrazami baśniowego świata opiekuńczego duszka Oriego.
NIOH 2
Powrót do soulso-podobnego uniwersum pełnej samurajów i brutalnej rozgrywki w odpowiednio przyciemnionych wnętrzach i plenerach.
RESIDENT EVIL 3
Kto pamięta oryginał, ten zapewne kojarzy również, że próby wydostania Jill Valentine z opanowanego przez żywe trupy Raccoon City opierały się przede wszystkim na umiejętności szybkiego naciskania spustu i błyskawicznych reakcji na niespodziewane zwroty akcji, nie wysilaniu makówki.
COMANCHE
W Comanche’u dostępna jest tylko jedna misja podzielona na pięć rozdziałów, które w zasadzie polegają na tym samym, czyli odnajdywaniu kolejnych celów, niszczeniu ich i od czasu do czasu inwigilacji wnętrz baz za pomocą drona.
MLB THE SHOW
Gra robi wrażenie swoim ogromem. Począwszy od stadionów – są tu zarówno te należące do drużyn, jak i kilka specjalnych, oldskulowych i wreszcie niższej ligi baseballu.
DWARROWS
Chociaż głównym zadaniem jest budowa miasta, to trudno nazwać Dwarrows grą stricte strategiczną czy ekonomiczną, gdyż równie ważny jest aspekt przygodowy.
STELA
Krótka, minimalistyczna, oparta na budowaniu atmosfery platformówka, bawiąca się paletą barw i opowiadająca nieco mglistą historię. Jeśli wasze myśli po usłyszeniu tego opisu powędrowały w stronę Limbo czy Inside, to wiecie już mniej więcej, co czeka was w Steli, nowej produkcji Skybox Labs.
PAPER BEAST
Nowa przygoda od Erica Chahiego podzielona jest na etapy, każdy ma własny temat przewodni – podróż przez pieczarę, lot, opieka nad stadem piesków i tak dalej. Wszystko w VR.
ARTIFICIAL EXTINCTION
Kiedy lądujesz, nowa planeta jest już prawie zdatna do życia, ale czeka cię też siurpryza. Ciężkie maszyny terraformingowe, które przez lata pracowicie produkowały tlen, nagle za sprawą buntu sztucznej inteligencji stają się wrogie. Musisz się okopać i obronić przed kolejnymi falami ataków.
HALL OF FAME
NAJLEPSZA GRA NA ŚWIECIE: SPEEDBALL 2
Najpopularniejszy sport przyszłości narodził się w 1988 roku. Na otoczone bandami boisko wpuszczono cybernetycznie zmodyfikowanych zawodników, dano im do dyspozycji stalową piłkę i jedno zadanie – za wszelką cenę pokonać przeciwnika.
WYWIAD Z EDEM ROTBERGIEM
Twórca legendarnego Battlezone, pierwszej gry z grafiką 3D w salonach gier, opowiada 40 lat po jej premierze o tym, jak mu się pracowało w Atari.
BLADE RUNNER – PEŁNE DZIEJE
Przyszłość minęła. Rok 2019, w którym dzieje się akcja „Blade Runnera”, jest już historią. To dobry czas, żeby zajrzeć do cyfrowych archiwów, zwłaszcza że wreszcie można znów zagrać w niezwykłą adaptację kultowego tytułu.
FOOTBALL MANAGER
Druga część epokowego artykułu o historii piłkarskiego menedżera. Tym razem o granicy świata wirtualnego i rzeczywistego.
SECRET LEVEL
BE RETRO LIKES 80'S
„Ladies and gentlemen – rock and roll!” – tymi słowami rozpoczęła się dekada, bez której nie istniałaby współczesna popkultura w formie, jaką znamy. Tak jak XIX wiek zakończył się pod koniec lipca 1914 roku wybuchem I wojny światowej – tak lata siedemdziesiąte odeszły w przeszłość 1 sierpnia 1981 roku wraz z rozpoczęciem nadawania MTV. W Pixelu osiem stron o największych cudach lat osiemdziesiątych!
BIG BOX: LEISURE SUIT LARRY
Dawno, dawno temu, w 1981 roku, kiedy roznegliżowane panie można było oglądać na ekranie własnego telewizora lub w kolorowych, importowanych pisemkach – w firmie On-Line Systems powstała gra Softporn Adventure. A parę lat później Larry.
KOSMOS MAJSTERKOWICZÓW
Z początku budowa załogowych rakiet była domeną wielkich państwowych agencji kosmicznych. Ten stan rzeczy próbują teraz zmienić prywatne korporacje. Gdzieś na rubieżach kosmicznego wyścigu znajdują się różni zapaleńcy i marzyciele, którzy porywają się z motyką na Słońce. Jednym z nich był „Szalony” Mike Hughes.
SIDEQUEST
Znów filmy, seriale, komiksy, anime, planszówki i inne dobra popkultury.
FELIETON ŚLEDZIA
Doktor próbuje odnaleźć się w świecie pandemii, ale można się domyślić, że przychodzi mu to z upiornym trudem.
CREDITS
THE LONGEST JOURNEY I DREAMFALL
Magia przygodówek Ragnara Tornquista skupia się w tym, że udało im się uchwycić to, co umykało dawnym mistrzom, czyli LucasArtsowi i Sierrze On-Line.
WYWIAD Z RAGNAREM TORNQUISTEM
Skandynawski twórca opowiada Pixelowi o różnych rzeczach związanych z The Longest Journey, a także o swoich nowszych projektach.
KENTUCKY ROUTE ZERO
28 stycznia 2020 roku wyszedł piąty odcinek przygodówki Kentucky Route Zero firmowanej przez kolektyw Cardboard Computer. Tak zakończyła się siedmioletnia odyseja.
FELIETON MARCINA M. GRANATA
Autor musiał wypożyczyć książkę i zawędrować do Głównej Biblioteki Lekarskiej. Gdy znalazł już to, czego szukał, dla żartów wpisał w katalogowej wyszukiwarce frazę „gry komputerowe”...
HISTORIA PREDATORA
Na przestrzeni lat rozliczne produkty towarzyszące filmowej serii krok po kroku objaśniały naturę kosmicznej szkarady i tłumaczyły zwyczaje oraz historię całej cywilizacji z gwiazd, szybko łącząc ją z uniwersum Obcego.
FELIETON MICHAŁA R. WIŚNIEWSKIEGO
Autor „Wszyscy jesteśmy cyborgami” zapytuje znacząco, czy onanizm zabił kino?
AUTOFIRE
Nowości z różnych frontów elektronicznej rozrywki. Oficjalne ogłoszenia prasowe, przypuszczenia, ploteczki i spostrzeżenia.
FELIETON GAWRONA
Rzecz o końcu świata patyczaków, ale autor obiecał sam sobie, że ani słowa o koronawirusie!
FELIETON ALEXA
Świat nasz jak nigdy wcześniej jest połączony i by tak rzec – wewnętrznie naprężony, splątany. Dobrobyt, którego globalnie ludzkość doświadcza (jest to bowiem bezsprzecznie dobrobyt w porównaniu z jakością życia naszych przodków...
FELIETON BORKA
Autor rozmawiał z kimś o syndromie następnej tury i przypomniałem sobie grę strategiczną Stars! To klasyka 4X, niszowy tytuł, który (choć miał krąg oddanych fanów) nigdy nie zyskał specjalnej popularności.