Opowieść o ciemnej karcie polskiej i ukraińskiej historii.
Nie wszędzie koniec II wojny światowej oznaczał nadejście pokoju. Na kresach wciąż trwały walki, płonęły wsie. Wzajemna nienawiść popychała dawnych sąsiadów do zbrodni, które nadal pozostają nierozliczone. Książka Pawła Smoleńskiego to powrót do tamtych wydarzeń.
„Tu czas stanął. Czas to nieruchoma, martwa skamielina. Gdzieś tam daleko świat pędzi, przemienia się, burzy to, co minione, codziennie tworzy nowe kształty, przybiera nowe barwy i formy, byty i sensy, ale to całe przeobrażanie naszej planety nie dociera do bohaterów książki Smoleńskiego żadnym echem, żadnym sygnałem do przebudzenia, żadną zachętą do refleksji nad sobą. Świat, tak wnikliwie opisany przez autora, nie podąża naprzód, lecz krąży po tej samej orbicie, wokół tej samej osi wzajemnych uprzedzeń, rozgoryczenia i zajadłej wściekłości”.
Ze wstępu Ryszarda Kapuścińskiego
„Mało powstało ostatnio tak czystych moralnie i rzetelnych dziennikarsko książek o gordyjskim węźle polsko-ukraińskim, a i o powojennej Polsce. O Polsce? Nie tylko – także o wszystkich miejscach świata, gdzie sąsiedzi zgotowali sąsiadom taki los”.
Adam Szostkiewicz