Jak oswoić lęk przed śmiercią i lepiej żyć?
Gdy 46-letni Simon dowiaduje się, że pozostało mu kilka miesięcy życia, ku własnemu zdumieniu odkrywa, że pozytywne spojrzenie na ludzkie istnienie pomaga całkowicie zaakceptować nieistnienie.
Z niespodziewanym poczuciem humoru autor wylicza powody, dla których nie ma sensu obawiać się śmierci. Zachęca do rozmawiania o niej w zwykły, codzienny sposób. Odkrywa, że przygotowywanie się i akceptacja pomagają cieszyć się życiem, przedkładać rzeczy ważne nad błahe i znaleźć w sobie więcej empatii dla innych.
„Poradnik umierania dla początkujących” to książka bardzo pomocna. Z unikatowej perspektywy osoby umierającej dowiadujemy się, jak się wobec niej zachowywać, w czym możemy ją wesprzeć, czego unikać, kiedy wykazać się cierpliwością, a kiedy stanowczością, czy możemy z niej zażartować albo się na nią zezłościć.
O życiu w obliczu śmiertelnej choroby Simon Boas napisał trzy teksty dla lokalnej prasy. Jeden z nich stał się wiralem, został przedrukowany w „Daily Telegraph”, „Spectator” i „Daily Mail” oraz odczytany w BBC Radio 4. Miliony internautów podzieliły się nim w mediach społecznościowych. Simon otrzymał tysiące e-maili od ludzi z całego świata z podziękowaniami za to, że przypomniał im o docenianiu życia.
Simon Boas urodził się w 1977 roku, dzieciństwo spędził w Londynie i Winchesterze. Po tym, jak w wieku szesnastu lat pojechał z pierwszym konwojem do Bośni, złapał pomocowego bakcyla. Całe życie pracował dla organizacji charytatywnych oraz dla ONZ. Przez wiele lat działał w Afryce, mieszkał w Wietnamie, Egipcie, Turcji, Nepalu, Indiach i na terytoriach palestyńskich, przez trzy lata prowadził biuro ONZ w Strefie Gazy. Osiem ostatnich lat swojego życia spędził na wyspie Jersey (gdzie prowadził Jersey Overseas Aid) w towarzystwie ukochanej żony Aurélie i kudłatego owczarka francuskiego Pippina.
📚 „Poradnik umierania dla początkujących” – fragment:
Wybrałem tytuł „Poradnik umierania dla początkujących”, bo zamierzałem napisać o kilku rzeczach, które – przynajmniej mnie – nieco uprościły całą tę drogę i sprawiły, że koniec zdaje się mniej przerażający. Choć może to głupi tytuł. Ze wszystkich jego słów jedynym naprawdę trafnym jest chyba „początkujący”. Niezależnie od tego, jak dużo wiedzielibyśmy czy myślelibyśmy o śmierci, kiedy nadchodzi nasza kolej, wszyscy jesteśmy początkujący. A ja zdecydowanie czuję się nowicjuszem, więc aroganckie z mojej strony jest twierdzenie, że będzie to poradnik. To po prostu kilka przypadkowych depesz z linii frontu, z niespodziewanie jasnego, intensywnego i granicznego okresu życia.
Właśnie z tego powodu książka tylko częściowo opowiada o umieraniu. Mam nadzieję, że i dla ciebie będzie to przede wszystkim rzecz o życiu i o tym, jak można żyć. Odkryłem bowiem pewien paradoks, że pozytywny stosunek do ludzkiego istnienia pomaga mi całkowicie zaakceptować nieistnienie. Teraz nie myślę już nawet o nich jak o przeciwieństwach. I oczywiście biorę pod uwagę opcję, że „my” nie przestajemy istnieć, gdy przestają istnieć nasze ciała – to wręcz opcja bardzo realna – tylko nikt z nas nigdy się tego nie dowie. Wszystkie „pewniki” przedstawiane przez naukę czy religię opierają się jednak na wierze w coś niepoznawalnego i niemożliwego do udowodnienia. I tak właśnie powinno być. (ciąg dalszy w pełnej wersji audioksiążki)
(Opis pochodzi od wydawcy).
🔔 Jak przesłuchać 🎧 audiobook „Poradnik umierania dla początkujących”?
• w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie (iOS, Android)
• na komputerze/laptopie w dowolnym programie obsługującym plik MP3.
Przed zakupem możesz odsłuchać lub pobrać darmowy fragment audiobooka.
📖 Wolisz czytać? Sprawdź, czy w Publio.pl książka dostępna jest w formacie epub, mobi jako ebook „Poradnik umierania dla początkujących”.