Witold Wojtkiewicz (1879-1909), może najwybitniejszy malarz polskiego modernizmu, tajemnicę swojej sztuki zabrał do grobu. Przez całe krótkie życie, naznaczone ciężką chorobą serca i świadomością, że artystycznej wizji nie zdąży rozwinąć, towarzyszyło mu przeczucie kruchości i absurdalności istnienia. Wyraził je najlepiej w portretach i w cyklach fantasmagorycznych scen rodzajowych, w których za temat przewodni obrał dzieciństwo, teatr, szaleństwo i śmierć. Doceniany przez historyków sztuki i uwielbiany przez widzów, wedle słów Pazińskiego „prosi się o nowe interpretacje”.
Punktem wyjścia dla dwóch części książki „Przebierańcy w nicości”, zatytułowanych „Arkadia” i „Arlekinada”, są rozważania wybitnych humanistów i znawców twórczości Wojtkiewicza: Jerzego Ficowskiego i Wiesława Juszczaka. Autor podejmuje twórczą z nimi dyskusję, ukazując ich sposób interpretowania dzieła Wojtkiewicza i proponując odczytanie własne. Stąd tytuły ogniw: otwierająca dyptyk „Arkadia” (z Ficowskim jako patronem) podejmuje temat utraty dzieciństwa i wygnania z mitu, dziecięcych póz i figur, tudzież przygotowań do „teatru życia”, który stanowi temat przewodni „Arlekinady” (z Juszczakiem jako patronem), eseju metafizycznego o malarstwie, teatrze i sztuce pozoru.
Ebook „Przebierańcy w nicości” – rekomendacja:
Z zamiłowania Pazińskiego do malarstwa Wojtkiewicza zrodziła się namiętna i pasjonująca książką, która – jak każda udana na temat wielkiego dzieła jest opowieścią o tym, co fundamentalne.
– Marek Bieńczyk, „Książki. Magazyn do czytania”
O autorze ebooka „Przebierańcy w nicości”
Piotr Paziński (ur. 1973), pisarz, tłumacz i redaktor, pedel w Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Opublikował książki: „Labirynt i drzewo” (2005), „Dublin z Ulissesem” (2008), „Pensjonat” (2009), „Ptasie ulice” (2013), „Rzeczywistość poprzecierana” (2015), „Atrapy stworzenia” (2020), ułożył antologię „Opowieści niesamowite z języka polskiego” (2021), przekładał prozę Szmuela Josefa Agnona. Bywa wykładowcą i fotografem.
(Opis pochodzi od wydawcy).
Jak przeczytać 📖 ebook „Przebierańcy w nicości”?
• w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie (iOS, Android),
• na czytniku ebooków typu Kindle, PocketBook, inkBook itp.,
• na komputerze – w darmowych programach Calibre, Adobe Digital Editions,
• w przeglądarce internetowej – np. Firefox z dodatkiem EPUBReader.
Po zakupie ebook pobierzesz w formacie epub i mobi.