Niniejsze studium prezentuje w sposób całościowy problematykę przemocy seksualnej stosowanej wobec dzieci. Krystyna Marzec-Holka ukazuje w nim rozmiar krzywd wyrządzonych młodych ludziom w środowisku wychowawczym oraz ich konsekwencje w dorosłym życiu.
W części teoretycznej omawia przestępstwa seksualne dokonywane na nieletnich w świetle kodyfikacji prawnej Kodeksu Karnego, a także z perspektywy patologii, kryminologii i teorii przemocy w rodzinie. Opisuje strategie przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu w środowisku lokalnym.
Część empiryczną poświęca analizie jakościowej dokumentów osobistych przestępców i ofiar oraz oficjalnych dokumentów sądowych i prokuratorskich pochodzących z rozpraw. Dzięki nim autorka zdołała dokonać pogłębionej diagnozy etiologii przestępstw seksualnych. Przeanalizowała działalność przestępczą jednostek w odniesieniu do ich biografii oraz funkcjonowanie sprawców w okresie popełnianych czynów.
Zawarty w publikacji materiał kryminologiczny – ustalenia z postępowania sądowego wraz z treścią i uzasadnieniem wyroków – to jej szczególna wartość. Dzięki temu będzie ona cenną wykładnią wiedzy nie tylko dla studentów psychologii i prawa, ale także dla praktyków stykających się na co dzień z problemami osób wykorzystywanych seksualnie.