Pierwszy polski dramat realizujący założenia tragedii antycznych. „Odprawa posłów greckich” bardzo dyskretnie, w dekoracjach zapożyczonych z historii o wojnie trojańskiej, traktuje o relacjach i nastr...
Zbiór około pięćdziesięciu krótkich utworów wierszowanych Mikołaja Reja, w których autor przedstawia jedną sytuację z życia dworskiego lub szlacheckiego w tonacji komicznej lub satyrycznej.
Wybitny utwór literacki jednego z najważniejszych polskich przedstawicieli epoki renesansu. „Krótka rozprawa...” to dialog pełen celnej ironii, werwy satyrycznej, a przede wszystkim nieodpartego komiz...
Najważniejsze dzieło Szymona Szymonowica. Dwadzieścia sielanek wzbogaconych utworem „Żeńcy”, który jest realistycznym obrazem z życia polskiej wsi epoki renesansu.
Zbiór stu nowel o miłości, który trafił do spisu ksiąg zakazanych i chyba do dziś znajduje się w tym niechlubnym rejestrze. Wspaniałe odzwierciedlenie idei humanizmu i jego afirmacji ludzkiej natury.
Pierwsze polskie tłumaczenie pism wybitnego historyka i teoretyka sztuki. Na tom składają się jego najważniejsze teksty, poświęcone głównie sztuce włoskiego i niemieckiego renesansu.
Bożena Fabiani, historyk, pedagog i popularyzatorka historii kultury, w barwny i błyskotliwy sposób wprowadza nas w czasy i świat ludzi sztuki od mistrzów mozaiki bizantyńskiej aż do Salvadora Dali.
Powieść biograficzna o jednym z największych twórców wszech czasów – Michale Aniele Buonarrotim. Oprowadza po wspaniałych renesansowych miastach, państwach, księstwach – Florencji, Rzymie, Toskanii.
Jest ci źle i masz poczucie, że życie nie ma sensu? Sięgnij po „Księgi wtóre” i otwórz na Pieśni IX! Strofy pierwsza i ostatnia mają bardziej terapeutyczne działanie niż tabliczka czekolady.
Po raz pierwszy w polskiej poezji przedstawiono uczucia najzupełniej osobiste, dotyczące spraw ściśle prywatnych. Zbolały ojciec w swym dziele odsłonił przed czytelnikami całą duszę.
Na pozór trudno o mniej dobrane towarzystwo, po głębszym zastanowieniu trzeba jednak przyznać, że „Fraszki” i „Treny” do siebie pasują. I jedne, i drugie oddają filozoficzne podejście autora do życia.
Zbiór stu nowel – klasyka nie tylko literatury włoskiej i europejskiej, lecz także światowej. Opowiadają o tym, co najważniejsze według Boccaccia w ludzkim życiu, czyli o... miłości.
Tak małe, a tak ważne. Krótkie formy poetyckie, często żartobliwe, dotyczące spraw zwykłych, codziennych lub damsko-męskich. Nierzadko jednak dotykające w sposób bezpośredni istoty całego życia.
Nasz pierwszy światowej sławy poeta nie bał się śmiałych wyzwań i swym dramatem niemalże stanął w szranki ze starożytnymi mistrzami Homerem i Wergiliuszem, nawiązując do mitu wojny trojańskiej.