Zagadnienia omawiane w poradniku podzielono na pięć grup tematycznych.
Rozdział pierwszy przedstawia wiedzę teoretyczną dotyczącą zjawisk oddziaływania wody i wilgoci na budynki. Przywołano tu parametry fizyczne oraz definicje określające zachowanie się materiałów pod wpływem wody i wilgoci oraz zawarto opisy zjawisk oddziaływania wody i wilgoci na budynek, a także ogólne zalecenia diagnostyczne wraz z planowaniem prac renowacyjnych.
Rozdział drugi wyszczególnia grupy materiałów iniekcyjnych i przedstawia ogólne wymogi stawiane podłożu, jak też zasady wykonywania prac z podaniem kolejnych ich etapów ze zwróceniem uwagi na ich poprawne wykonanie oraz kontrolowanie jakości robót.
Rozdział trzeci dotyczy bezspoinowych materiałów bitumicznych i cementowych, rolowych materiałów bitumicznych i z tworzyw sztucznych z uwzględnieniem wymagań stawianych podłożu, sposobów jego przygotowania oraz zasad doboru materiałów do wykonywania powłok wodochronnych. Omówiono w nim sposoby ochrony murów w oparciu o technologie stosowania wymienionych materiałów, także z uwzględnieniem faz kontroli jakości robót.
W rozdziale „System tynków renowacyjnych” poznajemy składniki takich tynków, wymagania ogólne oraz fazy wykonawcze dla tynków o różnym stopniu zasolenia.
Rozdział zamykający poradnik nawiązuje do zagadnień związanych z wtórną izolacją zewnętrzną, czyli powłokową, wtórną izolacją pionową typu wannowego, iniekcjami kurtynowymi, strukturalnymi i uszczelniającymi, doborem iniektu, a także iniekcjami zamykającymi oraz uszczelniającymi rysy i pęknięcia.
Publikację oparto na bogatej bibliografii.