„Gloria victis”, czyli „Chwała zwyciężonym” – tak zatytułowała Eliza Orzeszkowa swoje opowiadanie poświęcone bohaterskiej walce powstańców styczniowych.
„Winnetou” to najsłynniejsza powieść o Dzikim Zachodzie. Nadal urzekająca pozytywną energią i fascynującą historią przyjaźni młodego indiańskiego wodza i białego trapera Old Shatterhanda.
Jeśli o wartości książki świadczy liczba jej tłumaczeń, to „Alicja...” nie może narzekać. Samych tylko polskich ma aż dziewięć, a niemieckich, bagatela, trzydzieści cztery! A to tylko dwa języki!
Jedna z najlepszych i najbardziej znanych nowel Henryka Sienkiewicza. Pisarz nakreślił w niej niezwykle sugestywny obraz dramatycznych losów polskiego emigranta.
Wzruszająca powieść o zamożnej dziewczynce, która po utracie ojca i majątku pracuje jako służąca na angielskiej pensji. Przetrwać pozwalają jej bogata wyobraźnia i trzy wierne przyjaciółki.
Zbiór opowiadań o tajemniczych zbrodniach i trudnych do rozwiązania sprawach. Jest tylko jeden detektyw, który potrafi dotrzeć do prawdy. To oczywiście... Sherlock Holmes!
Klasyka literatury dla młodzieży. Znany z powieści „Przygody Tomka Sawyera” zbuntowany Huck Finn nie ma lekkiego życia. Poczucie humoru i wierni przyjaciele pozwalają mu jednak utrzymać pogodę ducha.
Szczegółowe omówienie jednej z najciekawszych lektur szkolnych. Ułatwi zdobycie najistotniejszych informacji o „Przedwiośniu” i samym autorze powieści – Stefanie Żeromskim.
Najwybitniejsze dzieło polskiego romantyzmu, czyli „Dziady. Część III” Adama Mickiewicza, nie jest łatwą lekturą. Warto więc skorzystać z opracowania, które pomoże je lepiej zrozumieć.
Dżuma – choroba, symbol zagrożenia ze strony nieokiełznanej przyrody, wojna, zło czy absurdalna rzeczywistość, w której zanurzony jest człowiek? Andrzej I. Kordela pomaga odczytać powieść A. Camusa.
Na pozór trudno o mniej dobrane towarzystwo, po głębszym zastanowieniu trzeba jednak przyznać, że „Fraszki” i „Treny” do siebie pasują. I jedne, i drugie oddają filozoficzne podejście autora do życia.
Komu najbardziej potrzebne są prezenty od Czarnej Wróżki: magiczny pierścień i czarodziejska róża? Królewnie Angelice, a może służącej Rózi? Księciu Lulejce czy Bulbie?
Bestsellerowa powieść o świecie przedrewolucyjnej Francji. Jej autor obnaża prawdę o ówczesnych elitach towarzyskich uwikłanych w miłosne intrygi, oszustwa i bezwzględną rywalizację.
Jaka zagadka stanowi największe wyzwanie dla detektywa? Taka, w której od początku nic się nie zgadza, każdy trop prowadzi donikąd, a wszystko się sprzysięga przeciw prowadzącemu śledztwo.
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – czy rzeczywiście jest to powieść nie do przebrnięcia? Nic z tych rzeczy! To pełnokrwista historia o miłości z patriotycznym zacięciem.