Wieszcz narodowy, znakomity pisarz czy świadomy swego talentu koniunkturalista? Studium napisane z zachwytu i ze złości na Henryka Sienkiewicza. „Dzięki tej książce zaczyna świtać nadzieja na zupełnie...
Historia polskiego szlachcica, który dostał się do tatarskiej niewoli. Zapowiedź wielkich powieści o dziejach Rzeczpospolitej, do tej pory cieszących się ogromną popularnością.
Stylizowana na gawędę szlachecką nowela, która przeniesie czytelników w czasy dzieciństwa Henryka wspominającego wiernego sługę swojej rodziny – Mikołaja.
Germanizacja wymierzona była nie tylko w dorosłych Polaków, lecz także w najmłodszą część polskiego społeczeństwa. Boleśnie przekonał się o tym Michaś, bohater noweli Henryka Sienkiewicza.
Mniej znana, lecz nie mniej interesująca niż „Latarnik” czy „Janko Muzykant” nowela Henryka Sienkiewicza. To poruszająca opowieść o chłopcu, który postanowił odmienić swój los.
Nowela Henryka Sienkiewicza, zinterpretowana w błyskotliwy sposób przez Marcina Nowakowskiego. Wzruszająca opowieść o tęsknocie za ojczyzną i przyszłością, która może odmienić tułaczy los.
„Janko Muzykant”, „Sachem”, „Orso” – to utwory zaliczane do klasyki literatury polskiej, czy jednak również dziś nie niosą ze sobą przesłania, które jest aktualne dla nas?
Nowela zainspirowana podróżą Henryka Sienkiewicza, korespondenta „Gazety Polskiej”, do Stanów Zjednoczonych. Opowieść o tragicznych losach polskich emigrantów poszukujących lepszego życia w Ameryce.
Wczesna nowela Henryka Sienkiewicza, mistrza zarówno krótkich form, jak i porywających rozmachem powieści. Doskonały przykład pozytywistycznych ideałów przeniesionych na grunt literatury.
Historia polskiego szlachcica, który dostał się do tatarskiej niewoli. Zapowiedź wielkich powieści o dziejach Rzeczpospolitej, do tej pory cieszących się ogromną popularnością.
Ideały pracy organicznej widziane oczami młodego Henryka Sienkiewicza. Opowieść o ziemianinie, podejmującym próby edukacji chłopów, niezrozumianym i odrzuconym przez swoje otoczenie.