📚 Nie, nie jest normalny ustrój, w którym robotnik musi wybierać między nędzą a śmiercią. A ci, co z daleka lub z bliska, świadomie lub bezmyślnie rzucają kalumnie i krytykują męczenników z Poznania, definitywnie wypisują się ze wspólnoty ludzi wolnych i przynoszą hańbę rewolucji, której rzekomo bronią. Również pan Cyrankiewicz, przedstawiany w niektórych gazetach jako łagodny liberał, w rzeczywistości zaś polityk, który rozdaje obietnice bez pokrycia w momencie, gdy podległe mu służby strzelają do robotników, ma na koncie nieszczęsną wypowiedź zwiastującą represje. Otóż premier rządu polskiego powiedział, że „kto odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, może być pewien, że mu tę rękę władza odrąbie”. Jeśli zapowiedź premiera miałaby się spełnić, to jego krajem i kilkoma innymi rządzić będzie niebawem – bądźmy tego pewni – sztab jednorękich. Tymczasem rękę na lud podnieśli rządowi biurokraci, doprowadzając do rozlewu krwi. A robotnicza krew nie przynosi szczęścia! Wystraszeni tyrani zmówili się całkiem świadomie i wiedzą, z całą pewnością wiedzą, że są winni!
– fragment ebooka „Świadek wolności” (ciąg dalszy w pełnej wersji e-książki)
📚✒️Zaiste, ten genialny pisarz, autor wspaniałych esejów i wybitnych sztuk teatralnych to bystry obserwator Europy. W swym przesłaniu do czytelników był prostolinijny, choć drogi, którymi podążał, były kręte. Piszę te słowa z lękiem, bo Camus to jeden z najważniejszych pisarzy dla kręgu moich przyjaciół poszukujących sposobu na życie w świecie dyktatury, którego nie znosili.
– Adam Michnik, fragment posłowia
***
✍️ Albert Camus – urodzony w Algierii 7 listopada 1913 r. w rodzinie francuskiego robotnika budowlanego. Pisarz, dramaturg, eseista i reżyser teatralny. W latach 1942-1944 działał we francuskim ruchu oporu. Autor m.in.: • Człowieka zbuntowanego, • Kaliguli, • Nieporozumienia, • Stanu oblężenia i • Dżumy. Jeden z najwybitniejszych europejskich intelektualistów i humanistów II połowy XX wieku. Laureat Nagrody Nobla w 1957 r. Zginął w wypadku samochodowym w styczniu 1960 roku.
(Opis pochodzi od wydawcy).
Jak przeczytać 📖 ebook „Świadek wolności”?
• w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie (iOS, Android),
• na czytniku ebooków typu Kindle, PocketBook, inkBook itp.,
• na komputerze – w darmowych programach Calibre, Adobe Digital Editions,
• w przeglądarce internetowej – np. Firefox z dodatkiem EPUBReader.
Po zakupie ebook pobierzesz w formacie epub i mobi.