Szczepan Twardoch – książki: Byk, Król, Królestwo, Morfina, Pokora, Drach, Wieczny Grunwald, Ballada o pewnej panience, Lepiej byś tam umarł, Wieloryby i ćmy
• Szczepan Twardoch, pisarz i publicysta, autor książki Król (audiobook i e-book), jednego z największych bestsellerów ostatnich lat, na podstawie którego powstał serial Canal+. Książka opowiada o żydowskim gangsterze i bokserze, a także wielonarodowościowej Warszawie w 1937 r.
• Autor jest laureatem niejednej nagrody literackiej, m.in.: Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Kościelskich, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Nagrody Czytelników Nike.
• Szczepan Twardoch należy obecnie do czołówki polskich pisarzy. Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów. Wydany w 2020 r. w Stanach Zjednoczonych Król spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem.
Szczepan Twardoch współczesny pisarz i publicysta, który urodził się 23 grudnia 1979 roku w Knurowie, obecnie mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku. Swoje przywiązanie do regionu wielokrotnie podkreślał w wywiadach. Do historii Śląska nawiązuje także niejedna powieść Szczepana Twardocha. Skończył socjologię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Twardoch jest uznawany za jednego z najważniejszych śląskich i polskich pisarzy XXI wieku. Jego książki ukazują się w wielu językach, m.in. czeskim, słowackim, holenderskim, niemieckim, ukraińskim, angielskim, włoskim, francuskim, macedońskim, serbskim, słoweńskim, węgierskim, chorwackim i rumuńskim.
W ostatnich latach jest przede wszystkim znany jako autor książki Król (Wydawnictwo Literackie, dostępna również jako audiobook i e-book), jednego z największych bestsellerów ostatnich lat, na podstawie którego powstał serial Canal+. Książka opowiada o żydowskim gangsterze i bokserze, a także wielonarodowościowej Warszawie w 1937 r. W kolejnych książkach autora czytelnik poznaje natomiast dalsze losy przedstawionych w Królu bohaterów. Canal + nabył również prawa do ekranizacji Królestwa.
Pisarz jest laureatem niejednej nagrody literackiej, m.in.: Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Kościelskich, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Nagrody Czytelników Nike. Powieść Król była również nominowana między innymi do nagrody literackiej Gdynia. Szczepan Twardoch należy obecnie do czołówki polskich pisarzy. Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów.
Początkowo Szczepan Twardoch pisał fantastykę. Jego pierwsze opowiadania ukazały się w miesięcznikach „Nowa Fantastyka” i „Science Fiction”, zaś debiutem książkowym był zbiór opowiadań Obłęd rotmistrza von Egern (2005). Za tytułowe opowiadanie Szczepan Twardoch w 2003 r. otrzymał nominację do nagrody Nautilus, ale w głosowaniu zajęło ono 4. miejsce. Nagrodę przyniosło za to pisarzowi Rondo uznane za najlepsze opowiadanie 2006 r. Dwa lata później za Epifanię wikarego Trzaski pisarza uhonorowano Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Szczepan Twardoch ma w dorobku także kilka innych książek z kategorii fantastyka: Sternberg (2007), Przemienienie (2008), Zimne wybrzeża (2009) oraz oryginalny Wieczny Grunwald, powieść zza końca czasów (2010)
Poniżej znajduje się spis wszystkich powieści pisarza zgodnie z chronologią ich ukazywania się.
• Sternberg, Wydawnictwo superNOWA, 2007
• Epifania wikarego Trzaski, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2007
• Przemienienie, Wydawnictwo Dębogóra, 2008
• Zimne wybrzeża, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2009
• Wieczny Grunwald: powieść zza końca czasów, Narodowe Centrum Kultury, 2010.
Kolejne wydania ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2013, 2017, 2019 i 2021 roku
• Morfina, Wydawnictwo Literackie, 2012
• Drach, Wydawnictwo Literackie, 2014
• Król, Wydawnictwo Literackie, 2016
• Królestwo, Wydawnictwo Literackie, 2018
• Pokora, Wydawnictwo Literackie, 2020
• Byk, Wydawnictwo Literackie, 2022
Wybór eseistyki i publicystyki:
• Sztuka życia dla mężczyzn, Świat Książki, 2013
• Wieloryby i ćmy, Wydawnictwo Literackie, 2015
• Lepiej byś tam umarł, Wydawnictwo W.A.B., 2017
• Jak nie zostałem poetą, Wydawnictwo Literackie, 2019
• Wielkie Księstwo Groteski, Wydawnictwo Literackie, 2021
Niektóre opowiadania autora:
• Obłęd rotmistrza von Egern, „Science Fiction”
• Pola, „44/Czterdzieści i Cztery”, 2010
• Tak jest dobrze, Nowa Fantastyka, 2011
Duży rozgłos przyniosła Szczepanowi Twardochowi powieść Morfina (2012), za którą otrzymał Paszport „Polityki”, Nagrodę Czytelników Nike oraz Śląski Wawrzyn Literacki. Adaptację książki wystawiał w 2014 r. Teatr Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Kolejna książka Szczepana Twardocha, Drach (2014), także znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike i została wystawiona jako spektakl w Teatrze Śląskim. Autor otrzymał za książkę nagrodę Brücke Berlin. Co ciekawe, powieść została przetłumaczona na język śląski. Drach w przekładzie Grzegorza Kulika ukazał się w 2018 r.
Obecnie najbardziej rozpoznawalna powieść Szczepana Twardocha to Król. Jej adaptacja teatralna wystawiana w Teatrze Polskim w Warszawie była wydarzeniem kulturalnym, ale jeszcze większą popularnością cieszy się serial na podstawie tej bestsellerowej powieści emitowany na antenie Canal+ . Reżyserii podjął się Jan P. Matuszyński. W przygotowaniu scenariusza wziął udział wraz z Matuszyńskim sam Szczepan Twardoch. W głównego bohatera książki Król, przedwojennego żydowskiego gangstera Jakuba Szapiro, na ekranie wcielił się Michał Żurawski. W serialu wystąpili także Magdalena Boczarska (jako Ryfka Kij), Arkadiusz Jakubik (Jan „Kum” Kaplica), Borys Szyc (Janusz Radziwiłek).
Królestwo (2018), czyli kontynuacja jednego z największych literackich sukcesów ostatnich lat, przez wielu czytelników została uznana za jeszcze ciekawszą. Szczepan Twardoch opowiada w książce dalsze, wojenne losy Jakuba i Ryfki.
Szczepan Twardoch zwraca szczególną uwagę na tożsamość kulturową Śląska. Wątki dotyczące regionu pojawiają się w jego wielu powieściach. W szczególny sposób dotyka ich Drach, którego akcja toczy się także w Pilchowicach, w których mieszka pisarz, oraz pobliskich Gliwicach. Na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach sztukę na podstawie powieści wyreżyserował Robert Talarczyk. Ślady śląskości można jednak odnaleźć również w innych utworach pisarza.
Szczególne miejsce na mapie literackiej Polski zajmuje przekład Dracha na język śląski przygotowany przez Grzegorza Kulika. Prof. Zbigniew Kadłubek powiedział na jego temat m.in., że stał się on "ważną książką dla wielu Górnoślązaków – również dla mnie". Książka jest dostępna również w formie audiobooka.
Ostatnia powieść, którą Szczepan Twardoch wydał w 2020 roku, Pokora, jest z kolei książką o rewolucji, wojnie i miłości. Końcu starego świata, który odszedł wraz z I wojną światową, przesuwających się granicach i problemach z tożsamością narodową. Jej bohater leutnant Alois Pokora szuka odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę jest.
Oprócz powieści Szczepan Twardoch ma w swoim dorobku także inne książki: dziennik Wieloryby i ćmy, wywiad Lepiej, byś tam umarł, w którym opowiada mu o sobie Mamed Khalidov, zawodnik MMA, zbiór opowiadań Ballada o pewnej panience czy zbiór esejów Jak nie zostałem poetą.
Od wielu lat Szczepan Twardoch zajmuje się publicystyką. Jego teksty można było przeczytać na łamach pism takich jak: „Fronda”, „Życie”, „Strzał”, „Gazeta Polska”, „Kawiarnia Literacka” oraz „Arcana”. Był redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika „Christianitas”. W późniejszych latach współpracował w charakterze felietonisty m.in. z „Polityką”. Obecnie pisze do „Dużego Formatu”. Częstym tematem publicystyki autora są kwestie tożsamości śląskiej i losów regionu.
Wywiad ze Szczepanem Twardochem można przeczytać na www.wyborcza.pl.
Wszystkie książki Szczepana Twardocha, które wydało Wydawnictwo Literackie, w tym bestseller Król, są dostępne jako ebooki (w formacie MOBI, EPUB, PDF) oraz audiobooki (mp3).