Kwiecień 1757 roku: inżynier Henri Vidal opuszcza Paryż i udaje się do Ragzu na Węgrzech. Z niecierpliwością oczekuje na ślub swojego młodszego brata Marca z Myrą Roderich, córką madziarskiego lekarza.
Podczas podróży w dół Dunaju Henri słyszy tajemniczy głos grożący narzeczonym i jest przekonany, że padł ofiarą halucynacji słuchowych. W Ragzu zostaje bardzo przyjaźnie powitany przez rodzinę Roderichów, a szczególnie zaprzyjaźnia się z kapitanem Haralanem, bratem Myry. Doktor Roderich oznajmia mu, że niejaki Wilhelm Storitz, syn słynnego niemieckiego alchemika, również poprosił o rękę dziewczyny; odrzucony zalotnik nie ukrywał swojego niezadowolenia.
Na przyjęciu wydanym przez rodzinę Roderichów doszło do nadprzyrodzonego zdarzenia: podczas śpiewania Pieśni Nienawiści niewidzialna istota podarła kontrakt małżeński i ukradła koronę panny młodej. Przeszukanie domu Storitza ujawnia koronę, a winowajca jest oczywisty. Wkrótce potem sama ceremonia ślubna zostaje przerwana przez tę złą obecność.
Myra, przerażona, wydaje się tracić zmysły i zapada w swego rodzaju letarg; potem Marc zostaje zraniony sztyletem, który pojawia się znikąd. Mieszkańcy Ragzu, podekscytowani tymi wydarzeniami, wdzierają się do rezydencji Storitza i podpalają ją. Niespodziewanie, mimo czujności narzeczonego, Myra znika, a jej odnalezienie okazuje się niemożliwe. Kilka dni później policjantowi Steparkowi udaje się w końcu wytropić przestępcę z pomocą kordonu żołnierzy. Dochodzi do pojedynku na szpady między Storitzem, wciąż niewidzialnym, a Haralanem Roderichem: zraniony przez tego ostatniego alchemik umiera i, co ciekawe, powraca do swojej naturalnej postaci.
Kolejny zwrot akcji: Myra, całkowicie wyleczona, ujawnia swoją obecność; niestety, stała się niewidzialna przez eliksir, który Storitz jej wcześniej podał. Wkrótce potem wychodzi za Marca i z rezygnacją przyjmuje rolę niewidzialnej towarzyszki.
Szczęśliwe zakończenie tej niezwykłej sytuacji: kilka miesięcy później, kiedy rodzi dziecko, młoda kobieta wraca do normalności dzięki krwotokowi, który usunął z jej ciała szkodliwy lek Storitza.
Dodatkowe informacje:
Pośmiertna powieść opracowana przez Michela Verne’a, który na prośbę wydawcy musiał zmienić czas akcji, w pierwszej wersji książki rozgrywającej się pod koniec XIX wieku. Wymusiło to liczne modyfikacje w słownictwie. Zmieniono również zakończenie: w pierwotnej wersji powieści Myra nigdy nie odzyskała widzialnej postaci. Pierwszą wersję „Tajemnicy Wilhelma Storitza” wydało również Wydawnictwo JAMAKASZ w roku 2017.
(Opis pochodzi od wydawcy).
Jak przeczytać 📖 ebook „Tajemnica Wilhelma Storitza”?
• w aplikacji mobilnej Publio na swoim smartfonie lub tablecie (iOS, Android),
• na czytniku ebooków typu Kindle, PocketBook, inkBook itp.,
• na komputerze – w darmowych programach Calibre, Adobe Digital Editions,
• w przeglądarce internetowej – np. Firefox z dodatkiem EPUBReader.
Po zakupie ebook pobierzesz w formacie epub i mobi.