W związku z coraz bardziej złożonym procesem pracy, ze stale wzrastającymi wymaganiami wobec pracowników i koniecznością trafnego przewidywania ich zachowań pojawia się zapotrzebowanie na interdyscyplinarną teorię pracy, pozwalającą skutecznie rozwiązywać problemy w procesie pracy.
Jolanta Wilsz dokonuje w swej książce integracji wątków natury psychologicznej i pedagogicznej dotyczących tego procesu z ujęciem charakterystycznym dla analizy systemowej. Zaczyna od omówienia pojęcia pracy, wieloaspektowości jej procesu oraz implikacji wynikających z rozwoju technologicznego i zmiany przyzwyczajeń. W kolejnych rozdziałach opisuje relacje występujące w procesie pracy, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji przez pracowników, ich potrzeby, funkcjonowanie zawodowe, aktywność i przedsiębiorczość, komunikowanie się oraz wypalenie zawodowe.
Książka skierowana jest do specjalistów z różnych dziedzin: psychologii, pedagogiki, socjologii, prakseologii, zarządzania, ekonomii, a także studentów. Dla wszystkich tych osób z pewnością będzie nieocenionym źródłem wiedzy.