O KSIĄŻCE „Tęsknota za innym światem”; AUTOR: Ottessy Moshfegh; WYDAWNICTWO: Pauza [e-book w formatach epub i kindle mobi]:
Bohaterami opowiadań ze zbioru „Tęsknota za innym światem” są osoby, które razem i każda z nich z osobna reprezentują ułomną kondycję człowieka. Groteska, a czasami oburzenie, z jakimi autorka opisuje swoje postacie, są jednocześnie nasycone czułością i współczuciem, próbą zrozumienia i wybaczenia. To opowieści o izolacji i samotności człowieka, który tęskniąc za osiągnięciem pełni i doskonałości, wybiera drogę, na której niemal zawsze potyka się o własne impulsywne zachowania i egzystencjalną niepewność.
Zawarty w tych historiach pesymizm, który wydaje się odbierać energię, jest jednocześnie potężnie ożywczy. Nie ulega wątpliwości, że historie te opowiada autorka o wielkim umyśle, wielkim sercu i intelektualnej bystrości.
Opowiadania Ottessy Moshfegh, szczególnie w jej zainteresowaniu dziwakami, mogą przypominać pisarstwo Angeli Carter, Flannery O’Connor czy Katherine Dunn. Moshfegh zyskała już miano ważnego, nowego głosu w świecie literatury, a jej troska o osoby wyizolowane nie tylko ze społeczeństwa, ale także z fizycznych granic własnego ciała, przypomina dzieła genialnych poprzedniczek, takich jak Mary Gaitskill, Christine Schutt czy Eileen Myles. Czytelnik odkryje w tym zbiorze opowiadań nie tylko zdolność autorki do zaskakiwania, zaciekłość, zepsucie, przemoc, ale także czarny humor, czasami absurdalny, innym razem melancholijny.
O AUTORCE:
OTTESSA MOSHFEGH urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale pochodzi z rodziny wielokulturowej: jej matka urodziła się w Chorwacji, a ojciec, jest pochodzącym z Iranu Żydem. Być może z tego powodu autorka uważa się za osobę nietypową i od dawna pociąga ją wszelka odmienność, co widać w jej powieściach i opowiadaniach. MOSHFEGH, uznana przez literackie pismo „Granta” za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia, jest laureatką wielu nagród literackich, m.in. Pushcart Prize, O. Henry Award i Plimpton Discovery Prize.
Za pierwszą powieść, „Byłam Eileen” (Wydawnictwo W.A.B., 2015), autorka była nominowana do National Book Critics Circle Award i do Nagrody Bookera, jak również otrzymała prestiżową PEN/Hemingway Award za literacki debiut. Jej teksty ukazują się w pismach „Granta”, „The New Yorker, „The Paris Review”.