Andrzej Sapkowski urodził się 21 czerwca 1948 roku w Łodzi. Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy fantasy. Znany przede wszystkim jako twórca opowieści o Wiedźminie.
Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia ekonomista. Jako twórca fantasy debiutował w 1986 r. na łamach „Fantastyki” opowiadaniem Wiedźmin, które zapoczątkowało cykl opowieści o białowłosym pogromcy potworów, Geralcie z Rivii.
Saga o Wiedźminie Sapkowskiego uznawana jest przez krytykę za literacki fenomen; każdy z jej wielokrotnie wznawianych tomów zajmuje rokrocznie najwyższe miejsca na listach bestsellerów.
Wiedźmin. Tom 9. „Rozdroże kruków” już w Publio.
Tym razem arcymistrz polskiej fantasy cofa się do młodzieńczych lat Geralta, który stawia dopiero pierwsze kroki w wiedźmińskim fachu i musi sprostać licznym wyzwaniom. Uzbrojony w dwa runiczne miecze, zwalcza potwory, ratuje niewinne dziewice i pomaga nieszczęśliwym kochankom. Zawsze i wszędzie stara się przestrzegać niepisanego kodeksu, który przejął od swoich nauczycieli i mentorów. Jak to zwykle bywa, życie nie szczędzi mu rozczarowań - młodzieńczy idealizm raz po raz zderza się z rzeczywistością.
W 2009 r. jako pierwszy nieanglojęzyczny autor został uhonorowany David Gemmell Legend Award. W 2016 r. za osiągnięcia życia otrzymał World Fantasy Award, jedną z trzech najważniejszych nagród w świecie literatury fantastycznej. Jego książki są wydawane w niemal wszystkich krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych, a także w Japonii i Chinach; szczególną zaś popularnością cieszą się w Niemczech, Czechach, Rosji, Hiszpanii, na Litwie i na Ukrainie.
Na motywach cyklu wiedźmińskiego powstały komiksy, film fabularny oraz serial telewizyjny, a także polski towar eksportowy nr 1: gry komputerowe Wiedźmin, Wiedźmin 2 oraz Wiedźmin 3.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go medalem Gloria Artis.
Universum Wiedźmina to jednak niejedyny cykl, jaki stworzył Andrzej Sapkowski. Zasłynął także jako autor trylogii husyckiej znakomicie przyjętej zarówno przez krytykę, jak i czytelników.
Trylogia husycka – kolejność czytania
• Narrenturm (superNOWA 2002)
• Boży bojownicy (superNOWA 2004)
• Lux perpetua (superNOWA, 2006)
Oprócz cyklu wiedźmińskiego i trylogii husyckiej Sapkowski jest autorem eseju o mitach arturiańskich, który wraz z mikropowieścią o Tristanie i Izoldzie wydany został w tomie „Świat króla Artura. Maladie” (1998), oraz leksykonu literatury fantasy „Rękopis znaleziony w smoczej jaskini” (wydanie II, rozszerzone 2011). Opowiadania spoza cyklu zostały zebrane w tomie „Coś się kończy, coś się zaczyna”, wznowionym w 2011 r. m.in. wraz z niepublikowaną wcześniej nowelą „Spanienkreutz” pod tytułem „Maladie i inne opowiadania”.
Zodiakalnie, patologiczny Wodnik z roku Stanu Wojennego. Wbrew pozorom samotnik, mizantrop i introwertyk.
Z wykształcenia lingwista, z zamiłowania historyk wojskowości, z zawodu na co dzień tłumacz kabinowy ang.-pol.-ros.
Obecnie stalker.
Czarnobylem zafascynowany, odkąd tylko dowiedział się, po co brał wiosną ’86 ten niedobry proszek w kapsułkach z opłatka.
Swoje związki ze Wschodem i stosunek do słowiańskości określa jako typowy love-hate relationship.
Od zawsze rozerwany pomiędzy Skansenem w Łowiczu a Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, osiadł w końcu pod lasem niedaleko Sochaczewa.
Maciej Siembieda - książki: „Kairos”, „Orient”, „Nemezis”, „Kołysanka”, „Katharsis”, „Kukły”, „Wotum”, „Gambit”, „Miejsce i imię”, „444”
ur. 28 kwietnia 1961 roku w Starachowicach
Maciej Siembieda jest z zawodu reporterem, choć w ostatnich latach dał się poznać szerszemu gronu czytelników jako autor powieści sensacyjno-kryminalnych. Jego znakiem rozpoznawczym stały się fabuły osadzone w kilku planach czasowych, inspirowane prawdziwymi zagadkami z przeszłości.
Autor był dwukrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru za książki z serii z Jakubem Kanią.
Jego teksty ukazywały się zarówno w paryskiej „Kulturze”, jak i „Polityce” czy gazetach regionalnych. Warto też wspomnieć, że trzy razy zdobył prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Więcej o tym etapie życia autora dowiecie się z podcastu „Dobrze czytaj, dobrze słuchaj”, w którym Maciej Siembieda opowiada Marcie Koryckiej m.in. o tym, jak pisał książki „Kołysanka” i „Katharsis”.
Od „444”, przez „Miejsce i imię”, po „Kołysankę”
Pierwsze thrillery sensacyjne Macieja Siembiedy ukazały się w wydawnictwie Wielka Litera. Były to książki „444” oraz „Miejsce i imię” – dwa pierwsze tomy serii, której bohaterem jest Jakub Kania z IPN-u.
W pierwszej z powieści, „444” (2017), Jakub Kania zajmuje się śledztwem w sprawie obrazu Chrzest Warneńczyka. To wokół tajemnic związanych z najczęściej kradzionym płótnem Jana Matejki zbudowana jest fabuła, która zaczyna się od podejrzanego wypadku samochodowego.
W ebooku „Miejsce i imię” (2018) Jakub Kania poszukuje miejsca, w którym zostali pochowani więźniowie obozu koncentracyjnego z Góry św. Anny. Szybko okazuje się, że w sprawie chodzi nie tyle o odnalezienie śladów zamordowanych holenderskich Żydów, ile o przewożone przez więźniów diamenty.
Kolejne książki z serii o Jakubie Kani opublikowało Wydawnictwo Agora. Były to „Wotum” (2020), „Kukły” (2021) oraz „Kołysanka” (2022) oraz „Orient” (2023).
W „Wotum” autor wykorzystał sekrety obrazu, który dla Polaków ma ogromne znaczenie. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, bo o nim mowa, staje się przedmiotem zamachu. Kto i w jakim celu chciał go zniszczyć? Tropy prowadzą do francuskiego opactwa i kilka wieków w przeszłość do czasów króla Jana Kazimierza…
Z kolei w ebooku „Kukły” pisarz opowiada historię pożaru magnackiej rezydencji na Śląsku, do którego doszło przed wojną. W opowieść wplata zaś wiele ciekawych informacji o Freundeskreis – organizacji niemieckich okultystów.
Piąty tom serii z Jakubem Kanią, czyli „Kołysanka”, także jest pełen fascynujących ciekawostek z przeszłości. Spotkacie w nim kompozytora Arama Chaczaturiana, „diabła z Rudy” oraz przygarniętą przez niego dziewczynkę. Życie tych osób miało zaś znaczny wpływ na to, co współcześnie dzieje się na Śląsku Opolskim.
W 2019 roku w Wydawnictwie Agora ukazał się „Gambit”. W tym thrillerze szpiegowskim autor także powraca do czasów II wojny światowej, jednak po to, by wciągnąć nas w niezwykle emocjonujący pojedynek między zdrajcą a kobietą, która działała dla kilku wywiadów. Z ich losami Maciej Siembieda splata życie mistrza szachowego z czasów PRL.
Jeszcze bardziej zaskakujący wydaje się ebook „Katharsis”. Ta polsko-grecka saga zabierze fanów książek Macieja Siembiedy w podróż w czasie i przestrzeni. Od lat 20. XX wieku do 1990 roku; od Salonik po Gdynię. W tej książce przecinają się losy greckiego partyzanta z postaciami z przemytniczego półświatka. Tłem ich życia autor uczynił zaś Wielką Historię.
W 2023 r mogliśmy zatopić się w lekturze ebooka „Nemezis”. Powieść przeniesie Cię w różne etapy życia Brunona – od utalentowanego artysty cyrkowego, przez hitlerowskiego komandosa z oddziału Otta Skorzenego, po więźnia PRL-u i uczestnika gry o przyszłość Śląska w nowej Europie. Na każdej z tych dróg Bruno nosi ze sobą obsesję zemsty, która determinuje jego wybory. Czy jednak zemsta to jedyne, co napędza jego życie? Czy Bruno jest tylko narzędziem w rękach potężniejszych sił? „Nemezis” ebook to także historia o miłości i zdradzie. W sercu opowieści znajduje się tajemnicza Greta, ukochana obu braci, która w niespodziewanym momencie dokonuje wyboru, zmieniającego życie Brunona i Herberta na zawsze. Tajemnice, intrygi i nieoczekiwane zwroty akcji splatają losy bohaterów, w tym rodziny Tosidowskich, znanej czytelnikom z powieści „Katharsis”.
We wrześniu 2024 r premiera książki, ebooka i audiobooka „Kairos” – trzeciej, ostatniej części greckiego cyklu Macieja Siembiedy. To wielowątkowa, sensacyjno-historyczna opowieść, w której fikcja i wielka historia splatają się w mistrzowską całość. Losy bohaterów rozgrywają się na przestrzeni czterech dekad – od przedwojennego Lwowa, przez wojenną Grecję, aż po powojenny Bytom.
Główni bohaterowie, Walter i Bernard Pykowie, stryjeczni bracia z Górnego Śląska, pod wpływem wielkiej historii stają się wrogami – Niemcem i Polakiem, komunistą i prawicowcem. A wszystko to z miłości do pięknej Macedonki, Eleny.
Kairos ebook to historia o tożsamości, zdradzie, męstwie i zemście, w której los bohaterów może się zmienić tak nagle, jak wynik meczu piłki nożnej. Ebook i audiobook już dostępne – zapraszamy do odkrycia tej brawurowej opowieści!
Prawa do ekranizacji „Katharsis” zostały sprzedane, zresztą podobnie jak do pięciu innych książek autora.
W starym stylu
Ciekawostką dla fanów Macieja Siembiedy może być fakt, że swoje książki pisze… ręcznie piórem, siedząc w kuchni. Na komputerze przepisuje je dopiero na etapie wprowadzania poprawek.
Wszystkie książki Macieja Siembiedy są dostępne jako ebooki (w formacie epub i mobi) oraz audiobooki (mp3) w znakomitych interpretacjach Mariusza Bonaszewskiego, Marcina Perchucia oraz Przemysława Bluszcza.
• Anne Applebaum, amerykańsko-polska dziennikarka, laureatka Nagrody Pulitzera za książkę Gułag. Jest publicystką miesięcznika „The Atlantic”. Jej komentarze dotyczące bieżącej polityki Polski, Rosji i Stanów Zjednoczonych ukazują się również w „Gazecie Wyborczej”.
• Jest żoną polskiego polityka, byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.
• Anne Applebaum znana jest ze swojego krytycznego spojrzenia na rządy populistów i autokratów - w tym decyzje podejmowane przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
• Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki Gułagu to Zmierzch demokracji (2021) - dostępna także jako ebook i audiobook.
Anne Applebaum to absolwentka uniwersytetu Yale. Karierę dziennikarską rozpoczynała jako korespondentka „The Economist” w Warszawie. Pracowała w londyńskim tygodniku „The Spectator”, gazecie „Evening Standard”, magazynie internetowym „Slate”. Publikowała również w „Daily” i „Sunday Telegraphs” oraz „The Washington Post”. Obecnie jej komentarze ukazują się w amerykańskim miesięczniku „The Atlantic” oraz „Gazecie Wyborczej”.
W latach 90. zaczęła pisać także książki.
Więcej o Anne Applebaum przeczytasz na wyborcza.pl >>
Remigiusz Mróz, polski pisarz. Autor kilku bestsellerowych serii kryminałów i thrillerów. Ma w dorobku jednak także powieści historyczne, science fiction, horror, a nawet poradnik o pisaniu książek.
Książki (ebooki i audiobooki): Obrona, Kadry niedogaszonych wspomnień, Berdo, Operacja Mir, Inne tonacje ciszy, Zarzut, Widmo Brockenu, Langer, Werdykt, Afekt, Precedens, Ekstradycja, Halny, Zerwa, Szepty spoza nicości, Osiedle RZNiW, Władza absolutna, Iluzjonista, Echo z otchłani, Hashtag i inne.
ur. 15 stycznia 1987 w Opolu
Według badań Biblioteki Narodowej w 2019 r. Remigiusz Mróz był najczęściej czytanym autorem w Polsce.
Sławę przyniosły Remigiuszowi Mrozowi książki z Joanną Chyłką, przebojową prawniczką o niewyparzonym języku. Na podstawie cyklu powstał serial „Chyłka” z Magdaleną Cielecką w roli głównej.
Do najpopularniejszych cykli autora należy też seria z komisarzem Forstem.
Profil pisarza na Instagramie śledzi blisko 70 tys. osób, na Facebooku zaś – ponad 100 tys. To właśnie tam najszybciej znajdziemy informacje o nowych książkach Remigiusza Mroza.
Jedną ze swoich serii Remigiusz Mróz opublikował pod pseudonimem Ove Løgmansbø.
Z wykształcenia Remigiusz Mróz jest doktorem nauk prawnych. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego. Zanim całkowicie poświęcił się pisaniu książek, opublikował kilka artykułów naukowych.
W 2016 r. Remigiusz Mróz był nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru za dwie książki – obie z cyklu z Joanną Chyłką – Kasacja i Zginięcie. Ostatecznie zdobył Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru za pierwszą z nich.
Pisarz mieszka pod Opolem. W wywiadach oraz na facebooku i instagramie Remigiusz Mróz chętnie opowiada czytelnikom o swoim zamiłowaniu do biegania i górskich wędrówek.
Remigiusz Mróz… czyli od czego zacząć?
Według badań prowadzonych przez Bibliotekę Narodową Remigiusz Mróz już od kilku lat należy do najpoczytniejszych autorów w Polsce. W 2019 r. w rankingu opublikowanym przez BN zajął pierwsze miejsce. W tym samym roku był też najlepiej zarabiającym pisarzem w naszym kraju według danych opublikowanych w tygodniku „Wprost”. Prawdopodobnie Remigiusz Mróz jest także pisarzem, który w ostatnich latach opublikował najwięcej książek – choć od jego debiutu nie minęło nawet 10 lat, ma na swoim koncie ponad 40 tytułów! Do tego z bardzo różnych gatunków – od thrillerów i kryminałów poczynając, przez powieści historyczne, na science fiction kończąc. Wiele z nich długo okupowało listy bestsellerów.
Podobno od przybytku głowa nie boli. Ale jeśli zastanawiacie się, od czego zacząć czytać Remigiusza Mroza, to macie niezły orzech do zgryzienia…
„Chyłka” Remigiusza Mroza na ekranie
Choć pierwszą książką, jaką napisał Remigiusz Mróz, była dobrze przyjęta Prędkość ucieczki (2014) (pierwszy tom historycznej trylogii „Parabellum”), to naprawdę głośno o pisarzu zrobiło się za sprawą dwóch kryminalnych serii: z Joanną Chyłką i z Wiktorem Forstem.
Za rozpoczynającą cykl z Joanną Chyłką powieść Kasacja (2015) Remigiusz Mróz otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Do tej pory to właśnie thrillery prawnicze o sprawach dwojga prawników – tytułowej Joanny Chyłki i Kordiana Oryńskiego, są najbardziej oczekiwanymi książkami pisarza.
W „cyklu z Joanną Chyłką” Remigiusza Mroza, ukazały się:
1. Kasacja (2015)
2. Zaginięcie (2015)
3. Rewizja (2016)
4. Immunitet (2016)
5. Inwigilacja (2017)
6. Oskarżenie (2017)
7. Testament (2018)
8. Kontratyp (2019)
9. Umorzenie (2019)
10. Wyrok (2019)
11. Ekstradycja (2020)
12. Precedens (2020)
13. Afekt (2021)
14. Egzekucja (2021)
15. Skazanie (2022)
16. Werdykt (2022)
17. Zarzut (2023)
W 2018 r. telewizja TVN wyprodukowała serial „Chyłka” na podstawie książki Zaginięcie. W kolejnych latach na ekran przeniesiono kolejne części serii Remigiusza Mroza – Kasacja, Rewizja i Inwigilacja. Rolę Joanny Chyłki w serialu zagrała Magdalena Cielecka.
To jednak nie jedyny cykl Remigiusza Mroza, do którego wykupiono prawa do ekranizacji. Możemy spodziewać się również ekranowych wersji serii z komisarzem Forstem, serii z Gerardem Edlingiem, serii z Damianem Wernerem, serii z Sewerynem Zaorskim oraz cyklu „W Kręgach Władzy”.
Inne serie Remigiusza Mroza
Pierwszy tom serii z Wiktorem Forstem, niepokornym zakopiańskim gliniarzem, miał premierę w 2015 r. Ten cykl spodoba się wielbicielom kryminalnych intryg i sensacyjnych pościgów – zwrotów akcji w nim bowiem nie brakuje.
Do tej pory doczekaliśmy się już ośmiu części serii z Forstem:
1. Ekspozycja (2015)
2. Przewieszenie (2016)
3. Trawers (2016)
4. Deniwelacja (2017)
5. Zerwa (2018)
6. Halny (2020)
7. Przepaść (2021)
8. Widmo Brockenu (2023)
9. Berdo (2024).
Remigiusz Mróz znany jest z tego, że wiele z jego książek doczekało się kontynuacji. Nawet jeśli nigdy byśmy się tego nie spodziewali.
Jakie więc serie znajdziemy jeszcze w dorobku autora? Poniżej odszukasz książki po kolei w poszczególnych cyklach:
Serię thrillerów z Gerardem Edlingiem:
Behawiorysta (2016)
Iluzjonista (2019).
Cykl thrillerów politycznych „W Kręgach Władzy”:
Wotum nieufności (2017)
Większość bezwzględna (2017)
Władza absolutna (2018).
Serię thrillerów psychologicznych z Damianem Wernerem:
Nieodnaleziona (2018)
Nieodgadniona (2019).
Serię thrillerów z Sewerynem Zaorskim:
Listy zza grobu (2019)
Głosy z zaświatów (2020)
Szepty spoza nicości (2021).
Cykl science fiction „Chór Zapomnianych Głosów”:
Chór zapomnianych głosów (2014)
Echo z otchłani (2020)
Ove Løgmansbø czy Remigiusz Mróz?
W 2017 r. niemałą sensację wzbudziła wiadomość, że Ove Løgmansbø, autor „Trylogii z Wysp Owczych”, to tak naprawdę Remigiusz Mróz! Pod tym pseudonimem pisarz opublikował powieści utrzymane w klimacie skandynawskiego kryminału: Enklawa (2016), Połów (2016), Prom (2017).
Najlepsza książka Remigiusza Mroza?
Inne powieści Remigiusza Mroza, które – do tej pory – nie doczekały się kontynuacji, to choćby historyczne Turkusowe szale (2014), horror Czarna Madonna (2017) czy thrillery Hashtag (2018), Lot 202 (2020) i Osiedle RZNiW (2020).
W 2018 r. Remigiusz Mróz wydał również poradnik O pisaniu na chłodno.
Autor nie napisał jeszcze ostatniego słowa, więc czytelnicy, którzy poszukują najlepszej książki Remigiusza Mroza lub chcą poznawać jego książki po kolei, będą mieli niezły orzech do zgryzienia. Zwłaszcza że wybierać muszą nie tylko między tytułami, lecz także między formatami – książki Remigiusza Mroza ukazują się również jako e-booki i audiobooki.
W sierpniu 2023 kolejna premiera, tym razem nowy ebook z cyklu z Joanną Chyłką „Zarzut”. Do Joanny Chyłki zgłasza się ksiądz, któremu prawniczka i jej siostra wiele zawdzięczają – to on przed laty wyciągnął do nich pomocną dłoń, kiedy najbardziej tego potrzebowały. Dziś jednak ciążą na nim zarzuty o pedofilię – i mimo że są przekonujące, Chyłka nie jest gotowa uwierzyć w jego winę.
Rok 2024 Remigiusz Mróz otwiera książką Operacja Mir (styczeń 2024, Wydawnictwo Filia), która jest kontynuacją historii znanej z Projekt Riese. Po kataklizmie, który unicestwił tajemniczy kompleks, Parker zaczyna poszukiwać drogi powrotnej do znanej mu rzeczywistości, podczas gdy Natasza robi wszystko, by go odnaleźć. Napotyka jednak w tunelach Riese osoby, które nie powinny się tam znajdować.
A we wrześniu 2024 do rąk czytelników trafi 18. tom z serii „Cykl z Joanną Chyłką” - Obrona ebook Remigiusz Mróz. Joanna Chyłka, w zaawansowanej ciąży, zostaje wciągnięta w tajemnicze dochodzenie przez milionerkę, która oferuje pokrycie wszystkich kosztów obrony mężczyzny skazanego 20 lat temu za brutalne zabójstwo.
Andrzej Gryżewski - psycholog kliniczny, seksuolog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT), certyfikowany edukator seksualny, terapeuta schematów.
Założyciel Instytutu Psychoterapii i Seksuologii „Arte Vita”.
Autor bestsellerowych książek m.in. „Sztuki obsługi waginy”, „Sztuki obsługi penisa” oraz „Niekochalni. Lęk przed bliskością.” Prowadził liczne wykłady z seksuologii i psychologii na SWPS, na UW i na WUM. Wieloletni współpracownik prof. dr hab. Zbigniewa Lew-Starowicza w Instytucie Seksuologii. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz członek Unii Literackiej. Ekspert w wielu audycjach i programach telewizyjnych poświęconych seksualności człowieka.
W Publio.pl książki Andrzeja Gryżewskiego dostępne są jako ebooki i audiobooki.
Olga Tokarczuk jest z wykształcenia psychologiem (ukończyła ten kierunek na Uniwersytecie Warszawskim), ale dosyć szybko związała swoje życie z pisaniem. Zaczynała jako nastolatka od poezji i opowiadań. Jej debiutem książkowym była jednak powieść "Podróż Ludzi Księgi" (1993).
Książki (ebooki i audiobooki): Empuzjon, Bieguni, Księgi Jakubowe, Prowadź swój pług przez kości umarłych, Dom dzienny, dom nocny, Czuły narrator, Lalka i perła, Opowiadania bizarne
• Olga Tokarczuk to polska pisarka, laureatka Nagrody Nobla i Bookera.
• Nobel dla Olgi Tokarczuk sprawił, że jej książki dostępne w polskich księgarniach rozeszły się na pniu. W ciągu pierwszych kilku godzin po ogłoszeniu werdyktu Akademii Szwedzkiej sprzedano kilkanaście tysięcy egzemplarzy jej książek papierowych, e-booków i audiobooków.
Olga Tokarczuk jest córką nauczycieli Wandy i Józefa Tokarczuków. Jej pierwszym mężem był wydawca Roman Fingas, z którym ma syna Zbigniewa. Obecny mąż pisarki Grzegorz Zygadło od wielu lat jest równocześnie jej menedżerem.
Olga Tokarczuk związana jest z Dolnym Śląskiem. Mieszka we Wrocławiu. Ma również dom w Krajanowie. Od 2015 r. współorganizuje Festiwalu Góry Literatury, który odbywa się w Nowej Rudzie i okolicach.
Pisarka zabiera głos nie tylko w dziedzinie literatury, lecz także ekologii, równości i praw obywatelskich. W działaniach na tych polach wspiera ją teraz Fundacja Olgi Tokarczuk.
Charakterystyczna fryzura z dredami, propagowanie wegetarianizmu i feminizmu – image Olgi Tokarczuk nie przystaje do tego, jak wyobrażalibyśmy sobie stateczną noblistkę. A jednak to właśnie na jej punkcie oszalała cała Polska, gdy 10 października 2019 r. odebrała literacką nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
Ogólnopolski rozgłos Olga Tokarczuk zyskała dzięki książce Prawiek i inne czasy (1996). W powieści opowiada o mitycznej wsi położonej w centrum Polski. Książka została doceniona przez krytyków i czytelników, którzy przyznali autorce Nagrodę Literacką „Nike” Czytelników. Sytuacja powtórzyła się po premierze kolejnej powieści Olgi Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny (1998). Książka, w której pisarka wykorzystuje dolnośląską legendę o św. Kummernis i w fascynujący sposób przedstawia Kotlinę Kłodzką znalazła się również w finale dublińskiej nagrody literackiej IMPAC.
Olga Tokarczuk jest jedyną polską pisarką, którą czytelnicy uhonorowali Nagrodą „Nike” aż pięciokrotnie. W głosowaniu wygrały jeszcze: zbiór opowiadań Gra na wielu bębenkach (2002), powieść Bieguni (2007) i monumentalna historia sekty Jakuba Franka, Księgi Jakubowe (2014). Dwie ostatnie książki były także laureatkami głównego konkursu Nagrody „Nike”.
W 2009 r. wyszedł jeden z najbardziej oryginalnych polskich kryminałów – Prowadź swój pług przez kości umarłych. W tej książce Olga Tokarczuk opowiada o śledztwie w sprawie tajemniczych zabójstw myśliwych i prowadzi czytelników przez świat, w którym zwierzęta są skazane na cierpienie. Nakręcony na podstawie powieści film „Pokot” w reż. Agnieszki Holland został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem.
Międzynarodowy rozgłos przyniósł pisarce angielski przekład Biegunów (Flights). Wielowątkowa historia, której bohaterowie rozrzuceni są po całym świecie i w różnych wiekach, opowiada o fenomenie podróżowania. Za książkę Olga Tokarczuk i tłumaczka Jennifer Croft otrzymały w 2018 r. The Man Booker International Prize (Nagroda Bookera).
Już wtedy nazwisko autorki pojawiało się wśród kandydatów do Nagrody Nobla. Werdykt Akademii Szwedzkiej przyznający Oldze Tokarczuk najbardziej prestiżową literacką nagrodę na świecie usłyszeliśmy 10 października 2019 r. Olga Tokarczuk otrzymała ją „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Jako jej opus magnum Akademia uznała natomiast „Księgi Jakubowe”. Polacy rzucili się do księgarń, by kupować tytuły polskiej noblistki. Już w ciągu pierwszych kilku godzin rozeszło się kilkanaście tysięcy egzemplarzy książek Olgi Tokarczuk. W Publio.pl „Księgi Jakubowe” dostępne są w formie ebooka i audiobooka.
Olga Tokarczuk od 1993 roku napisała dziewięć powieści:
• Podróż ludzi Księgi (1993 – Przedświt, 2019 – Wydawnictwo Literackie),
• E.E. (1995 – Instytut Wydawniczy, 2015, 2020 – Wydawnictwo Literackie),
• Prawiek i inne czasy (1996 – W.A.B., 2015, 2020 – Wydawnictwo Literackie),
• Dom dzienny, dom nocny (1998 – Ruta, 2015, 2020 – Wydawnictwo Literackie),
• Anna In w grobowcach świata (2006 – Znak, 2015, 2020 – Wydawnictwo Literackie),
• Bieguni (2007, 2015, 2019 – Wydawnictwo Literackie),
• Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009, 2017 – Wydawnictwo Literackie),
• Księgi Jakubowe (2014, 2021 – Wydawnictwo Literackie),
• Empuzjon (2022 – Wydawnictwo Literackie).
Oprócz powieści Olga Tokarczuk opublikowała:
• Szafa (Ruta 1997, WL 2016, 2020),
• Opowieści wigilijne (Ruta 2000),
• Gra na wielu bębenkach (Ruta 2001, WL 2015, 2020),
• Ostatnie historie (WL 2004, 2015, 2020),
• Opowiadania bizarne (WL 2018),
• Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa (WL 2018).
Powieści i opowiadania noblistki doczekały się także wielu interpretacji filmowych. Pierwszym pełnometrażowym filmem na podstawie jej twórczości był „Żurek” nakręcony w 2003 roku przez Roberta Brylskiego. W roli głównej wystąpiła Katarzyna Figura, a u jej boku wystąpił między innymi Zbigniew Zamachowski.
W 2007 roku na podstawie opowiadania „Ariadna na Naksos” powstał film krótkometrażowy „Aria Diva”. Na podstawie książki „Bieguni” powstał w 2011 roku film „Zniknięcie”.
Zdecydowanie największe uznanie i rozgłos zdobył „Pokot” Agnieszki Holland, którego podstawą stała się książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.
Oprócz tego twórczość Olgi Tokarczuk jest także wyjątkowo chętnie wystawiana na deskach teatrów.
Słynna mowa noblowska Olgi Tokarczuk została opublikowana w zbiorze Czuły narrator (2020). W e-booku znajduje się oprócz niej jeszcze 11 wykładów i esejów autorki.
Wśród najczęściej czytanych książek eseistycznych autorki jest też Lalka i perła (2001), w której Olga Tokarczuk na nowo interpretuje powieść Bolesława Prusa.
Olga Tokarczuk ma w dorobku również kilka tomów opowiadań, m.in.: Szafa (1997), Gra na wielu bębenkach (2001), Ostatnie historie (2004), Opowiadania bizarne (2018), Profesor Andrews w Warszawie (2018).
Większość książek Olgi Tokarczuk jest dostępna także jako ebooki i audiobooki.
Jeden z esejów z ostatniej książki noblistki „Czuły narrator” można przeczytać na stronie wyborcza.pl >>
Wywiad przeprowadzony przez Michała Nogasia z Olgą Tokarczuk jest dostępny w wyborcza.pl >>
Już czerwcu 2022 r. ukazała się najnowsza książka Olgi Tokarczuk - „Empuzjon”.
W Publio.pl książka „Empuzjon” dostępna jako ebook epub, kindle mobi.
Scenarzysta, dramaturg. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, kursu scenariuszowego w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na SWPS. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor wielu odcinków seriali i programów telewizyjnych. Z autorskimi monologami stand-up comedy występował w klubach w całej Polsce, a także w programach HBO i Comedy Central.
Książki: Sapiens. Od zwierząt do bogów, 21 lekcji na XXI wiek oraz Homo deus: krótka historia jutra
Ur. 24 lutego 1976 r. w Kirjat Ata (Izrael)
Wykształcenie i praca: Izraelski historyk, pisarz i filozof. Profesor na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie w Oxfordzie.
Yuval Noah Harari urodził się w świeckiej rodzinie żydowskiej. Na początku swojej kariery zawodowej zajmował się w historią średniowiecza i historią wojskowości. W 2002 r. uzyskał stopień Ph.D. w Jesus College w Oxfordzie. W kolejnych latach (2003-2005) kontynuował studia doktoranckie, pracując w fundacji Yad Hanadiv. Doktorat Renaissance Military Memoirs: War, History and Identify, 1450–1600 (pol. Renesansowe wspomnienia wojenne: wojna, historia i tożsamość w latach 1450–1600) opublikował w 2004 r. Światową sławę zyskał jednak, gdy zajął się historią światową i procesami ekonomicznymi w skali makro.
Psycholog, psychoterapeutka, redaktor, dziennikarka. Od 1989 r. związana z „Gazetą Wyborczą”, na której łamach debiutowała felietonami o swoich dzieciach. Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko”. Jej teksty ukazywały się także w „Wysokich Obcasach” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy 2011 r.
- Magdalena Grzebałkowska jest polską reporterką i pisarką. Jej książka Wojna i pokój znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2016 i zdobyła Nagrodę Czytelników.
- Reporterka od lat związana jest z „Gazetą Wyborczą”.
Dezorientacje, Książki: 1945. Wojna i pokój, Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Beksińscy. Portret podwójny, Komeda. Osobiste życie jazzu, Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia.
Magdalena Grzebałkowska jest absolwentką historii na Uniwersytecie Gdańskim. W 1998 r. zaczęła pracę w „Gazecie Wyborczej”. Za swoje teksty reporterskie zdobyła Nagrodę im prof. Stefana Myczkowskiego (2005), Nagrodę im. St. Żeromskiego (2008, 2010) oraz Grand Press (2009).
Ma w dorobku także scenariusz do filmu „Siłaczka” (razem z reżyserką Marią Zmarz-Koczanowicz).
Jako autorka książek zadebiutowała biografią Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego (2011). Przedstawiła w niej znanego księdza-poetę w sposób daleki od jego dotychczasowych portretów w mediach. W książce Magdaleny Grzebałkowskiej ks. Jan Twardowski jest bowiem osobą dobroduszną, ale zarazem uwikłaną w komunistyczny system.
W 2014 r. ukazała się jej druga książka Magdaleny Grzebałkowskiej, Beksińscy. Portret podwójny, nagrodzona Śląskim Wawrzynem Literackim. Rok później zaś reportaż 1945. Wojna i pokój (dostępny jako ebook i audiobook), który przyniósł autorce nominacje to prestiżowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Literackiej „Nike”, a ostatecznie został wyróżniony Nagrodą im. T. Torańskiej, Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego (za opublikowany wcześniej w „Dużym Formacie” tekst Śpiewać, hitlerówy!) oraz Nagrodą Czytelników Nike.
Rok 2017 to kolejna biografia w dorobku Magdaleny Grzebałkowskiej: Komeda. Osobiste życie jazzu. W książce tej autorka przybliża czytelnikom postać znanego kompozytora oraz kulturalne życie w PRL-u, w szczególności zaś scenę jazzową.
W maju 2021 r. nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się nowa książka Magdaleny Grzebałkowskiej – reportaż historyczny Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia. Tym razem autorka prześledziła losy ludzi, którym II wojna zabrała dzieciństwo, rodziny, a nierzadko również tożsamość.
Książki Magdaleny Grzebałkowskiej są wysoko oceniane przez krytyków i czytelników. Bogactwo wykorzystywanych przez nią źródeł oraz doskonały styl sprawiają, że nowości autorki szybko trafiają na listy bestsellerów literatury faktu.
W listopadzie 2024 w sprzedaży ukazała się biografia Marii Konopnickiej pióra Magdaleny Grzebałkowskiej „Dezorientacje”
Doktor psychologii i terapeuta uzależnień. Pracuje w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W ramach Fundacji im. Stefana Batorego kieruje Regionalnym Programem Przeciwdziałania Uzależnieniom. Jej dziełem jest rozpowszechnienie w Polsce leczenia według tzw. modelu Minnesota, opartego na filozofii Anonimowych Alkoholików.
Pisze książki pełne wiary w nieskończone możliwości, jakie możemy w sobie odkryć, aby świadomie i z powodzeniem kierować swoim życiem. Autorka publikacji takich jak: „Zaproszenie do życia”, „Wyzdrowieć z uzależnienia, „Sekrety kobiet”, „My – rodzice dorosłych dzieci. W zgodzie ze sobą”, „Podnieś głowę”, „Rak duszy. O alkoholizmie”, „Buty szczęścia”.
Za książkę „Rak duszy” została nagrodzona przez czytelników „Charakterów” Nagrodą Teofrasta.
Jakub Żulczyk – urodzony 12 sierpnia 1983 roku w Szczytnie. Polski pisarz, dziennikarz, amerykanista i scenarzysta. Jest absolwentem amerykanistyki oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców młodego pokolenia doceniany zarówno przez krytyków, jak i czytelników.
Książki (ebooki i audiobooki):
• „Informacja zwrotna”
• „Czarne słońce”
• „Wzgórze psów”
• „Ślepnąc od świateł”
• „Instytut”
• „Zmorojewo”
• „Świątynia”
• „Radio Armageddon”
• „Zrób mi jakąś krzywdę”
Jakub Żulczyk jest polskim pisarzem, scenarzystą oraz dziennikarzem.
Był nominowany do Paszportów Polityki za książkę „Ślepnąc od świateł”. Serial na podstawie powieści, do którego Jakub Żulczyk napisał scenariusz, był jedną z chętniej oglądanych polskich produkcji HBO.
Jakub Żulczyk pisał do pism takich jak „Lampa”, „Machina”, Exklusiv”, „Tygodnik Powszechny”, „Wprost”. Jego felietony ukazywały się w „Dzienniku”. Prowadził również programy telewizyjne i radiowe, np. „Redakcja Kultury” w TVP 2 oraz „Instytut Radio” w Radiu Roxy.
Jakub Żulczyk komentuje polską rzeczywistość również na swoim profilu na Facebooku oraz Instagramie.
Należy do pisarzy kojarzonych z pismem kulturalnym „Lampa” i promowanych przez jego redaktora naczelnego Pawła Dunina-Wąsowicza. Podobnie jak Dorota Masłowska i Mirosław Nahacz w swoich książkach czerpał pełnymi garściami z popkultury, opisując losy młodego pokolenia.
Debiutem literackim Jakuba Żulczyka była powieść Zrób mi jakąś krzywdę… czyli wszystkie gry video są o miłości (Wydawnictwo Lampa i Iskra Boża 2006, następnie Świat Książki). Druga książka autora „Radio Armageddon” (2008) została określona przez Krzysztofa Vargę „pierwszą polską powieścią emo”.
Jakub Żulczyk ma w dorobku także horror „Instytut” (2010) i fantastyczne powieści dla młodzieży „Zmorojewo” (2011) i „Świątynia” (2011). Największy rozgłos przyniosła mu jednak powieść „Ślepnąc od świateł” (2014).
Za opisaną w powieści Ślepnąc od świateł niepokojącą historię dilera kokainy z Warszawy Jakub Żulczyk był nominowany do Paszportów Polityki.
W 2018 r. HBO wyprodukowało serial na podstawie powieści, a Żulczyk został współautorem jego scenariusza. Ekranizacja, w której zagrało wiele gwiazd polskiego kina, spotkała się z bardzo dobrym odbiorem widzów. Główną rolę zagrał debiutant Kamil Nożyński, szerzej znany publiczności jako raper. Obok niego wystąpił m.in. Jan Frycz w roli Daria, Rober Więckiewicz, Janusz Chabior czy Cezary Pazura. Produkcja stała się bardzo popularna nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami.
Książka dostępna jest w Publio.pl jako ebook oraz audiobook „Ślepnąc od świateł”
„Ślepnąc od świateł” to niejedyny serial, w którym Jakub Żulczyk zajął się tworzeniem scenariusza. Wspólnie z Moniką Powalisz napisał także scenariusz bardzo popularnego serialu kryminalnego „Belfer” emitowanego w Canal+. W jego obsadzie można znaleźć wiele gwiazd, w tym Macieja Stuhra, Pawła Królikowskiego i Piotra Głowackiego. W latach 2016–2017 ukazały się dwie serie serialu.
W 2017 r. ukazała się kolejna książka Jakuba Żulczyka, „Wzgórze psów”. Rozgrywający się w mazurskim mieście thriller jest niepokojącą kryminalną historią o tym, jak transformacja zmieniła życie Polaków mieszkających na peryferiach.
W 2018 r. Jakub Żulczyk otrzymał za powieść Wzgórze psów Nagrodę Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza. W 2017 roku za powieść Wzgórze psów otrzymał natomiast Literacką Nagrodę Warmii i Mazur.
Następna powieść pisarza „Czarne słońce” (2019) to dystopijna wizja Polski. W faszystowskim kraju pod rządami Ojca Premiera są likwidowani wszyscy, którzy nie chcą się podporządkować. Zajmuje się tym główny bohater powieści Gruz.
Nowa książka Jakuba Żulczyka „Informacja zwrotna” ukazała się w maju 2021 r.
Serial „Informacja zwrotna”, dostępny na Netflix od 15 listopada 2023, to najnowsza adaptacja powieści Jakuba Żulczyka, przyciągająca fanów mocnych kryminałów.
Serial jest adaptacją powieści Jakuba Żulczyka i skierowany do fanów mocnych i ponurych kryminałów. W roli alkoholika Marcina Kani, Arkadiusz Jakubik udowadnia swoje aktorskie umiejętności. Opierając się na historii bohatera, serial to intrygująca mieszanka kryminału i psychologicznego dramatu.