– Historia upowszechniania kultury w Polsce. – Zmiany w postrzeganiu, traktowaniu, dystrybucji, udostępnianiu i praktykowaniu kultury. – Koncepcje, formy i idee uczestnictwa w kulturze. – Instytucje upowszechniania kultury. – Znaczenie animacji kultury i rola animatorów w społeczeństwie. – Wzory aktywności kulturalnej Polaków.
Podręcznik przeznaczony dla: – studentów pedagogiki, kulturoznawstwa, antropologii kultury, socjologii; – nauczycieli akademickich, pracowników naukowych zajmujących się rozwojem kultury w Polsce; – pracowników instytucji związanych z upowszechnianiem kultury, działalnością z zakresu animacji społeczno-kulturalnej; – wszystkich zainteresowanych kulturą w Polsce.
O Autorze: JÓZEF KARGUL – profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Pedagogiki Społecznej i Poradoznawstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, członek Senatu DSW. Członek rady redakcyjnej „Edukacji Dorosłych” oraz zespołu redakcyjnego „Biblioteki Edukacji Dorosłych”. Autor wielu prac z zakresu andragogiki, pedagogiki społecznej, problematyki kultury i jej upowszechniania, w tym książki „Od upowszechniania kultury do animacji kulturalnej”.