O KSIĄŻCE „W stronę Ochrydy”; AUTOR: Kapka Kassabova; WYDAWNICTWO: Czarne [e-book w formatach epub i mobi]:
Jezioro Ochrydzkie i Prespę łączą w głębi podziemne rzeki, ale na powierzchni dzielą je między siebie trzy kraje: Macedonia, Albania i Grecja. Taka jest też historia regionu – pełna wewnętrznych związków i zewnętrznych pęknięć. To stąd pochodzi część przodków Kapki Kassabovej. Geografia i polityka odcisnęły na ich losach piętno, a rodzinną traumę przekazywano kolejnym pokoleniom.
Pisarka wyrusza nad jeziora, by zrozumieć dzieje rodziny i uwolnić się od przytłaczającego dziedzictwa. Trafia w miejsce oszałamiające różnorodnością. To górzyste pogranicze przed wiekami było handlowym i duchowym centrum południowych Bałkanów. Wędrując wzdłuż pozostałości starożytnej Via Egnatia, można trafić na skalne cerkwie, średniowieczne monastyry i klasztory derwiszów, pozostałości okopów z czasów I wojny światowej i betonowe bunkry Envera Hoxhy. Nad wodą krążą pelikany i kormorany.
Kassabova poznaje przeszłość tej krainy i spotyka jej współczesnych mieszkańców: poetów i rybaków, duchownych i odmieńców, uciekinierów i wygnańców. Kolejne spotkania pozwalają jej uwierzyć, że jest nadzieja – można odrzucić brzmię nienawiści, pamięć krzywd i cierpienia, i zmienić przyszłość.
REKOMENDACJE KSIĄŻKI „W stronę Ochrydy”; AUTOR: Kapka Kassabova; WYDAWNICTWO: Czarne [e-book w formatach epub i mobi]:
„Kassabova ma dar lapidarnej metafory, w której kryje się potencjał niedopowiedzianych znaczeń, a która dostarcza też czysto sensualnego poczucia obecności w danym miejscu” – PIOTR KOFTA, „DZIENNIK GAZETA PRAWNA”, DZ./NR 59 Z DN. 26/28.03.21
„Imponujące. Kassabova z niezrównanym wyczuciem pokazuje, że człowiek jest w stanie umknąć przez bezwzględnym walcem historii” – Misha Glenny, „The Times Literary Supplement”
„Kassabova sprawia, że wielkie procesy bałkańskiej historii staja się bliskie i zrozumiałe […]. Tylko pozornie prowadzi nas «W stronę Ochrydy», a tak naprawdę wnika głęboko w istotę bałkańskiego ducha” – „The Times”
„Osobiste wspomnienia rzucone na tło historii, kultury i geografii, opisane z niezrównaną wyrazistością, przepełnione współczuciem i doprawione szczyptą ironii doceniłby z pewnością inny znakomity podróżnik – Laurence Sterne” – Simon Schama, „The Financial Times”
„«W stronę Ochrydy» to opowieść płynąca wolniej i wytrwalej niż «Granica», tak zmienna i zarazem nieustępliwa jak zmienne i nieustępliwe są podziemne nurty rzek łączących oba jeziora. Wielkim osiągnięciem autorki jest zachwycające pogodzenie tego, co te bliźniacze wody dla niej symbolizują: świadomości i nieświadomość, mroku historii i blasku miłości, życia” – „The Guardian”